Arama

Türk Edebiyatı

İsmet Özel'e göre şiir nedir, nasıl okunur?

İsmet Özel'e göre şiir nedir, nasıl okunur?

Şiir, edebiyatımızın en kadim türlerinden biridir. Onun nasıl yazılması gerektiği asırlar boyunca tartışılagelen konulardandır. İmgelerle kurulan bu sanatın, şairler adetince tanımı vardır. Edebiyatımızın kendine has şairi İsmet Özel de poetikasında kendi şiiri hakkında önemli açıklamalar yapar. Burada iyi bir şiir okuyucusunun nasıl olması gerektiğinin ipuçlarını verir. Peki, İsmet Özel'e göre şiir nedir, nasıl okunur?

Mehmet Akif’in istediği halde yazamadığı kitap ve tercümeler

Mehmet Akif’in istediği halde yazamadığı kitap ve tercümeler

Mehmet Akif Ersoy, Osmanlı'nın son dönemlerinde, Cumhuriyet'in ise kuruluş sürecinde hem diliyle hem de kalemiyle ülkenin ıslahı için çalışmış bir mütefekkir… Ülkenin yeniden eski, parlak günlerine kavuşmasını, milletin İslami hassasiyetlere sahip olmasını sağlamak milli şairimiz Mehmet Akif'in yegane gayesiydi. Onun gerçekleştirmek istediği projeler içinde, yazmak istediği halde yazamadığı eserler bulunuyordu: Türkçe lügat, kitap tercümeleri ve Kur'an meali… Peki, Akif bunları hangi nedenlerle kağıda dökememişti?

Muhit Kitap’tan “kendi insanımıza kendi edebiyatımızı sunan” eserler

Muhit Kitap’tan “kendi insanımıza kendi edebiyatımızı sunan” eserler

Muhit Kitap birbirinden değerli ismi kitapseverlerle buluşturarak, yayıncılık hayatına hızlı bir giriş yaptı. Genel Yayın Yönetmenliği'ni geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen İbrahim Tenekeci üstlendi. Muhit Kitap, şiiri milletimizin kurucu unsurlarından biri olarak gördüğü için ilk etapta şiir kitaplarıyla yayın hayatına başladı. Şiir kitaplarını ise hemen roman ve öyküler takip etti… İşte Muhit Kitap'tan "kendi insanımıza kendi edebiyatımızı sunan" kıymetli eserler…

Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf romanı hakkında 10 bilgi

Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf romanı hakkında 10 bilgi

Kuyucaklı Yusuf, öykücü olarak bilinen Sabahattin Ali'nin 1937 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Millî Eğitim Bakanlığının hazırladığı 100 temel eser arasında yer roman, Anadolu'da gelişen bir aşk hikayesi üzerinden zengin fakir, taşra şehir, yapay ve doğal gibi karşıtlık kavramlardan beslenir. Peki, romana ismini veren Yusuf neden edebiyatımızdaki en romantik kahraman olarak bilinir? İşte Sabahattin Ali'nin ilk romanı Kuyucaklı Yusuf hakkında 10 bilgi...

Rasim Özdenören’in kaleminden Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti

Rasim Özdenören’in kaleminden Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti

Rasim Özdenören, düşünce dünyamıza fikirleriyle ve kaleme aldığı eserlerle ışık tutan bir mütefekkir, yazar ve "Yedi Güzel Adam"ın beşincisi. Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti adlı kitabında Özdenören, demokrasi, liberalizm, kapitalizm gibi terimlerin Türkiye ve İslam'daki konumu ve kullanımından derince bahseder. Bu kavramların aslında yanlış kullanıldığına, ideolojilerin neye göre savunulduğuna, bu kavramların yeni dünya düzeninin yükselen değeri olamayacağına ışık tutar. Uyarıcı ve hatırlatıcı bir üslupla kaleme alınan Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti kitabından 30 alıntıyı derledik.

Peyami Safa'nın olgunluk eseri Biz İnsanlar'dan 20 alıntı

Peyami Safa'nın olgunluk eseri Biz İnsanlar'dan 20 alıntı

Edebiyatımızın özgün kalemlerinden Peyami Safa, yaşamı boyunca unutulmaz eserlere imza attı. Bunlardan biri de 1937'de tefrika edilip 1959'da kitap olarak basılan Biz İnsanlar romanıydı. Peyami Safa'nın diğer bütün romanlarında olduğu gibi Biz İnsanlar romanında da doğu-batı, madde-mânâ gibi ikilemler üzerinde duruldu. Yazar, eserinde mütareke döneminde İstanbul'da geçen bir aşk ilişkisi temasıyla Türk toplumda görülen doğu-batı çatışmalarını verdi. Romandaki bir diğer önemli hususta mütareke döneminin atmosferini çok iyi yansıtıyor olmasıydı. Peyami Safa'nın olgunluk eseri Biz İnsanlar'dan en duygu yüklü alıntıları derledik…

Necip Fazıl'ın çıkardığı ilk dergi: Ağaç

Necip Fazıl'ın çıkardığı ilk dergi: Ağaç

Ağaç, Necip Fazıl tarafından yayımlanan haftalık sanat, fikir ve edebiyat dergisiydi. Üstad, bu dergi aracılığıyla maddeci sanat anlayışının hakim olduğu bir dönemde manevi değerleri temsil etmek adına faaliyete geçti. Ülkenin milli ve manevi meselelerine eğilirken ilerde açacağı Büyük Doğu dergisinin de temellerini attı. Derginin en önemli özelliklerinden biri de yazar kadrosundaki çeşitlilikti. Ahmet Hamdi Tanpınar'dan tutun da Sait Faik'e kadar birçok değerli edebiyatçı dergide yazılar kaleme aldı. Peki, derginin edebiyat tarihimizdeki önemi ve kapanma hikayesi neydi?

Yahya Kemal'in Kendi Gök Kubbemiz kitabı hakkında 10 bilgi

Yahya Kemal'in Kendi Gök Kubbemiz kitabı hakkında 10 bilgi

Türk şiirinin önde gelen şairlerinden biri olan Yahya Kemal, entelektüel birikimi ve geleneğe yakın duruşu sayesinde divan edebiyatı ile modern şiir arasında bir köprü vazifesi üstlendi. Şiirleri vefatından sonra Nihad Samı Banarlı tarafından kitaplaştırıldı. Ömrü boyunca bir dizenin peşine düşen ve mükemmel şiire ulaşmak için çabalayan Yahya Kemal'in ölüm yıl dönümü sebebiyle Kendi Gök Kubbemiz isimli kitabı hakkında 10 bilgiyi derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

El, göz, kaş ya da başla yapılan ve bir şey anlatmaya çalışılan işarete "işmar" dendiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Jose Saramago'nun içinde yaşadığımız asrı "Kötü kader diye bir şey yoktur; 21. yüzyıl vardır. Ve bu yüzyıl, yavrucuğum; Bir kelebeği bile intihar ettirebilir" şeklinde tanımladığını? Ya da Hüseyin Nihal Atsız'a göre insanların "okunmamış birer kitap" olduğunu? Kime göre, ne, nedir sorularının cevabını derledik.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN