Arama

Türk Edebiyatı

Yahya Kemal kimdir? Yahya Kemal'in şarkılara dönüşen şiirleri...

Yahya Kemal kimdir? Yahya Kemal'in şarkılara dönüşen şiirleri...

Türk edebiyatı tarihi içinde "dört aruzcular"dan biri olarak kabul edilen Yahya Kemal Beyatlı, 61 yıl önce bugün vefat etti. "Yalnız duyan yaşar" sözü, derler ki, doğrudur / "Yalnız duyan çeker" derim, en doğru söz budur." mısralarını kaleme alan şairi saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Son Devrin Din Mazlumları’ndan 20 alıntı

Son Devrin Din Mazlumları’ndan 20 alıntı

Necip Fazıl Kısakürek, Türk edebiyatının Baki'den sonra ikinci "Sultanu'ş Şuara" unvanına sahip üstadı. Necip Fazıl, fikirleri ve eserleriyle düşünce dünyamıza derin izler bıraktı. İslami değerler, onun kutlu davasıydı. Üstad, kaleme aldığı Son Devrin Din Mazlumları'nın önsözünde "Allah'tan, mazlumluğumuza nihayet verecek sabahın nurlu şafağını diliyoruz" beyanında bulunmuş ve bu ölümsüz eseri bize bırakmıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen pek çok fikre katılacağınız bu eserden 20 alıntıyı derledik.

Tapduk Emre kimdir? Tapduk Emre’den insanlığa ışık tutan sözler…

Tapduk Emre kimdir? Tapduk Emre’den insanlığa ışık tutan sözler…

Aşk ve gönül dilimiz olan Yunus'u (Emre) Yunus yapan Tapduk Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran gibi Allah dostlarıyla aynı döneme denk gelmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmaya ve Osmanlı Beyliği'nin kurulmaya başladığı dönemde yaşamıştır. Sadece bir sıfat değil, bir anlayışın ve bir geleneğin anahtar kelimesi olan Tapduk Emre hakkında bilgileri derledik.

İstanbul şairi Nedim'in biyografi ve eserleri

İstanbul şairi Nedim'in biyografi ve eserleri

"Lale Devri'nin bülbülü" olarak nitelendirilen Nedim, mahallileşme akımının önemli bir temsilcisi ve şarkı türünün gelişmesinde önemli katkıları olan bir şairdi. Şiirleri değilse bile nasıl öldüğü hakkındaki söylentiler dillerde dolaştı. Kasideler sunarak birçok devlet adamının dostluğunu kazandı. İstanbul Türkçesinin ilk söz ustalarındandı. Şiirlerinde Osmanlı yaşama üslubunun ince estetik yapısını bulduğumuz Nedim'in ölüm yıl dönümünde biyografi ve alıntılarını derledik.

Milli bütünlüğün şiirsel anlatımları

Milli bütünlüğün şiirsel anlatımları

Türk milleti dünya ülkeleri arasında, milli birlik ve beraberlik duygusunu en çok hisseden ve yaşayan ulus olarak bilinir. Öyle ki tarihimiz, ecdadımızın yazdığı destanlarla süslenmiştir. Bize, selam verebileceğimiz bir bayrak, okuyabileceğimiz bir marş, yaşayabileceğimiz bir vatan bırakan ecdadımızı, milli birlik ve beraberlik ruhunun mısralara dökülen satırlarıyla birlikte anıyoruz.

Edebiyat hakkında az bilinen terimler

Edebiyat hakkında az bilinen terimler

Edebiyat, bireylerin duygu ve düşüncelerini estetik bir şekilde ifade etme sanatıdır. Edebiyat alanında yazılan her türlü akademik yazıları, makaleleri ya da yapılan konuşmaları anlamak için birtakım edebiyat terimlerini de iyi bilmek gerekir. Çünkü dili iyi kullanma, üslup ve tarzları anlama gibi durumlar, terimlerin karşıladıkları anlamları bilmekten geçer. İşte edebiyat hakkında az bilinen terimler ve anlamları...

Edebiyatımızın unutulmayan eserlerinden 30 alıntı 📚

Edebiyatımızın unutulmayan eserlerinden 30 alıntı 📚

Okumayı seven her kesimin hayatında iz bırakmış bir kitap mutlaka vardır. Ya anlatılan hikaye etkilemiştir ya da kendimizden bir parça bulmuşuzdur satırlarda. Öyle kitaplar vardır ki zamanının en iyi yazarları tarafından kaleme alınmış, evrensel konulara, karakterlere, hayatlara, duygulara ve bakış açılarına sahip olmuşlardır. Herkesin hayatının en az bir bölümünde parçası olan ve unutulmayan eserlerden 30 alıntı derledik.

Selçuklu döneminin önemli 3 edebi şahsiyeti

Selçuklu döneminin önemli 3 edebi şahsiyeti

Selçuklular döneminde kaleme alınan edebi eserler çoğunlukla din, tasavvuf ve kahramanlık konularını içeriyordu. Çünkü bu dönemde Anadolu Türk halkının en çok rağbet edip öğrenmek istediği bilgiler, İslam dininin temel kavramları, savaş ve kahramanlık hikayeleriydi. Bu dönemdeki edebi şahsiyetler, halkın bu ihtiyacını, ürettikleri eserler yardımıyla giderdi. İşte Selçuklu döneminin önemli 3 edebi şahsiyeti Mevlana, Hacı Bektaş ve Yunus Emre hakkında bilgiler...

Türkçenin en eski sözlüğü hakkında 12 bilgi 📜

Türkçenin en eski sözlüğü hakkında 12 bilgi 📜

Divan-ü Lugati't-Türk; dil, edebiyat, toplum ve sosyoloji tarihimiz bakımından önemli belgeleri toplayan özel bir kaynaktır. Kaşgarlı Mahmud tarafından Araplara Türkçeyi öğretmek ve Türkçenin Arapça kadar zengin bir dil olduğunu göstermek maksadıyla yazılan ilk Türk dili sözlüğü olarak bilinir. Tarihe ışık tutan kitap, coğrafya ve kavimler bilgisi dallarında bilgi dağarcığı, dönemin tıbbı ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi veren kaynak olarak, her konuda ilk olma özelliğini korur. İşte Türkçenin en eski sözlüğü hakkında derlediğimiz 12 bilgi...

Karacaoğlan’ın nağmelerde yaşayan şiirleri 🎶

Karacaoğlan’ın nağmelerde yaşayan şiirleri 🎶

Âşık edebiyatının yetiştirdiği önemli isimlerden olan Karacaoğlan, sevdanın ve tabiatın şairi olarak anılır. Karacaoğlan'ın şiirlerindeki dil ve söyleyiş güzelliği Türk halk şairlerinin pek çoğuna öncülük etmiş, ancak bu güzelliğe az sayıda şair ulaşabilmiştir. Günümüze miras bıraktığı şiirleri serüvenini, nağmelerde sürdürür. İşte Karacaoğlan'ın nağmelerde yaşayan şiirleri…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN