Arama

Türk Edebiyatı

Türkçede yazımı karıştırılan 50 kelime

Türkçede yazımı karıştırılan 50 kelime

Tespih mi, tesbih mi? Kerli ferli mi, kelli felli mi? Peki ya, olağanüstü ayrı mı yazılır, bitişik mi? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle yazımı karıştırılan birçok kelime bulunuyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle yazım yanlışları da artıyor. Fikriyat olarak bu sorundan yola çıktık ve TDK'dan Türkçede yazımı karıştırılan 50 kelimeyi sizler için derledik.

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Karşılıksız sevginin timsali annelerimize yazılmış öyküler

Dünyadaki bütün anneler, hikayeleri yazılacak, şiirlere, şarkılara konu olacak kadınlardır. Kaç yaşında olursak olalım her anımızda yanımızda onlar vardır. Çünkü anne demek; emek, özveri, sevgi demektir. Edebiyatın ünlü yazarları anneler için öyküler yazdı; ünlü şairler şiirler kaleme aldı. Biz de bu anlamlı günü kâğıda dökülmüş satırlardan seçtiğimiz öykü ve şiirlerle kutluyoruz. Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

Ramazan’a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 hikaye

Ramazan’a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 hikaye

Allah, Ramazan ayı ile ilgili mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin" buyurmuş, Resul-i Ekrem Efendimiz ise bu mübarek ayda cennetin kapılarının açıldığını müjdelemişti. Peki, Mehmet Akif Ersoy'un bu aya dair kaleme aldığı dizeleri biliyor musunuz? Veya Sultan II. Mahmut'u hayran bırakan ve "böylesi sarayda bile yok" dediği Dürrizade'nin hoşafının sırrını? Fikriyat olarak Ramazan'a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 hikayeyi sizler için derledik.

Osmanlı'nın ilk hikaye yazarı Emin Nihat Bey kimdir?

Osmanlı'nın ilk hikaye yazarı Emin Nihat Bey kimdir?

Hayatı hakkında pek bilgi bulunmayan Emin Nihat Bey’in Osmanlı’nın ilk hikaye yazarı olduğunu ve on hikayeden oluşması gereken Müsameretname isimli eserini hastalığı nedeniyle yedide bıraktığını biliyor muydunuz? Peki hastalığının, sıcak bir günde terliyken yediği dondurma nedeniyle başladığını ve onu hiç bırakmayacak bir öksürüğe yakalandığını? Emin Nihat Bey kimdir? Hayatı, edebi kişiliği, eserleri nelerdir? Müsameretname nedir? Müsameretname öyküleri nelerdir? Sizler için derledik.

Türkçede yazımı karıştırılan 30 kelime

Türkçede yazımı karıştırılan 30 kelime

Dinozor mu, dinazor mu? Kerli ferli mi, kelli felli mi? Peki ya, kuru yemiş ayrı mı yazılır, bitişik mi? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle yazımı karıştırılan birçok kelime bulunuyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle yazım yanlışları da artıyor. Fikriyat olarak bu sorundan yola çıktık ve TDK'dan Türkçede yazımı karıştırılan 30 kelimeyi sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Ambivalans kelimesinin, bir kişi ya da bir durumla ilgili olarak zıt duyguların, fikirlerin ve isteklerin birlikte var olması anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Erdem Bayazıt'ın dünyayı "çoğu zaman hüzün makamında bir şarkı" olarak tanımladığını? Veya Tanpınar'ın bir şeyden korkmayı, "biraz da onun geleceğini beklemek" şeklinde açıkladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Bir alışkanlığı kazanmak için, o işin 21 gün boyunca aynı düzende yapılması gerektiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Kemal Tahir'in insanoğlunun sorumluluktan kaçmasını "en sefil suç" olarak tanımladığını? Veya Oğuz Atay'ın insanı, "ağaçlar kesip kağıt yapan, sonra o kağıda "ağaçları koruyun" yazan" olarak tanımladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Türkçede yazımı çok karıştırılan 100 kelime

Türkçede yazımı çok karıştırılan 100 kelime

Bilumum mu, bilimum mu? Boy bos mu, boy pos mu? Peki ya, yeşilzeytin ayrı mı yazılır, bitişik mi? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle birbirine karıştırılan birçok kelime bulunuyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle yazım yanlışları da oldukça artıyor. Bizler de bu sorundan yola çıkarak, Türkçede yazımı çok karıştırılan 100 kelimeyi sizler için derledik.

Oktay Rifat'ın şiirlerindeki 15 tema

Oktay Rifat'ın şiirlerindeki 15 tema

Orhan Veli ve Melih Cevdet'le birlikte Garip akımının kurucularından olan Oktay Rifat'ın daha okul sıralarında iken şiire ilgi duymaya başladığını biliyor muydunuz? Ya da tam adının Ali Oktay Rifat olduğunu? Ünü ve değeri ulusal sınırlar içinde kalan şairi ölüm yıl dönümünde şiirlerinde işlediği 15 tema ile anıyoruz.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Serendipçe kelimesinin "aramazken bulunan, mutlu tesadüf, mutlu kaza" anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Peyami Safa'nın suçlamayı "anlamaktan kolaydır; çünkü anlarsan değişmen gerekir" sözüyle betimlediğini? Veya Cemil Meriç'e göre "değişiklik olmayan yerde" hayatın da olmadığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN