Arama

Türk Edebiyatı

Dava eri bir şair: Mehmet Akif İnan

Dava eri bir şair: Mehmet Akif İnan

Edebiyat tarihimizin meşhur simalarından Mehmet Akif İnan, şiirleri kadar düz yazıları ile de öne çıkar. Yaşantısı boyunca her türlü fikri ve edebi mücadeleden geri duymayan İnan, "Yedi Güzel Adam" içerisinde fikri ve düşünsel yönü ağır basan isimdi. 6 Ocak 2000 tarihinde vefat eden fikir insanı Mehmet Akif İnan, düşünce ve eylemi kendisinde meczetmiş bir şairdi.

Müteferrika Matbaası’nın en çok satan eseri: Vankulu Lugatı

Müteferrika Matbaası'nın en çok satan eseri: Vankulu Lugatı

1729 yılında Osmanlı'nın ilk matbaası olan Müteferrika matbaasında tab edilen ilk kitap olan "Vankulu Lugatı", kitapçılık serüvenimiz ve kültür tarihimizin önemli bir kırılmasıydı. O dönemde başta katipler olmak üzere pek çok grubun tepkisini çeken matbu eserler, dönemin Şeyhülislamı'ndan fetva alınarak basılabilmişti. Osmanlı ilmiye sınıfının mümtaz temsilcilerinden Vani Mehmed Efendi'nin bir tercümesi olan eser, kitap tarihimizin önemli bir parçası.

Noktalama İşaretlerinin Kısa Tarihi

Noktalama İşaretlerinin Kısa Tarihi

Noktalama işaretleri aslında yazılarımızın görünmez kahramanları. Antik Yunan'dan Rönesans'a, Rönesans'tan Tanzimat Devri'ne kadar uzanan bir sürece sahip. Onlar olmasa anlama güçlüğü çekecek ve algılayabilmek için başka yollar deneyecektik. Noktalama işaretleri yokken, insanlar farklı yollar denediler ve bu deneyimler sonunda dil bilgisi kurallarını buldular. Sizler için noktalama işaretlerinin tarihi serüvenini derledik.

Bir şair olarak III. Murad’ın portresi

Bir şair olarak III. Murad'ın portresi

III. Murad, Osmanlı tarihinde huzurun adıydı. Devlet onun döneminde en geniş sınırlarına ulaştı. Âlimlere ve sanatkârlara özel önem veren Sultan III. Murad, sadece devlet yönetmekle kalmayarak birbirinden güzel, sanat eserleri de üretti. Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra en çok Türkçe şiir yazan padişah olan III. Murad, "Muradi" mahlasıyla şiirler yazdı.

Fatih Sultan Mehmet’ ten Avnî mahlasıyla beyitler

Fatih Sultan Mehmet' ten Avnî mahlasıyla beyitler

Çağ açıp çağ kapatan, döneminin en önemli entelektüellerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed, aynı zamanda klasik Türk edebiyatının önemli şairlerinden birisiydi. Avni mahlasıyla şiirler yazan Fatih, divan sahibi ilk Osmanlı Sultanı'dır. Sizler için Fatih Sultan Mehmed'in Avni mahlasıyla kaleme aldığı birbirinden etkileyici ve güzel beyitleri derledik.

Sezai Karakoç’un hatıraları

Sezai Karakoç’un hatıraları

Türk şiirinin büyük değeri Sezai Karakoç, 88 yıllık yaşamında pek çok olaya tanıklık etmiştir. Edebi, siyasi ve toplumsal hatıralarını sahibi olduğu Diriliş dergisinde parça parça yayınlayan şair, yazdıkları ile bir döneme ışık tuttu. Sizler için Sezai Karakoç'un anılarından dikkat çekici bölümleri derledik. Üstad Sezai Karakoç'u vefatının sene-i devriyesinde rahmetle yad ediyoruz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN