Arama

Türk Edebiyatı

Erdem Bayazıt'ın en sevilen şiirleri

Erdem Bayazıt'ın en sevilen şiirleri

İlk şiiri 1956 senesinde, yerel bir derginin ekinde çıkan Adil Erdem Bayazıt, 1960'larda asıl şöhretini kazanır. Yazdığı üç şiir kitabıyla yakın dönem şiirimizin isimlerinden biri olur. 1962'de yayımlanan "Karanlık Duvarlar" şiiri, onu geniş kitlelere tanıtır ve şair hemen hemen hayatının sonuna dek şiir uğraşısını sürdürür. Daha çok dini ve metafizik içerikli şiirleriyle ön plana çıkmış gibi görünse de şiirlerinde pek çok temayı konu edinen, topluma karşı duyarsız olmayan, benimsediği temalardan ödün vermeyen Erdem Bayazıt'ın en güzel 10 şiirini derledik.

Hiç gitmediği İstanbul’da şöhreti dillere destan şair: Lamiî Çelebi

Hiç gitmediği İstanbul’da şöhreti dillere destan şair: Lamiî Çelebi

Lamii Çelebi 15. yüzyılın son çeyreği ile 16 yüzyılın ilk yarısında yaşamış, nazım ve nesir türlerinde önemli eserler kaleme almış divan edebiyatının en velut şairlerindendir. Çelebi, Molla Cami'den çevirdiği eserlerden dolayı çok sayıda şuara tezkirecisi onu Cami-i Rum olarak anmıştır. Lamii Çelebi, Molla Cami'den başka Osmanlı sahası dışından Unsuri, Cürcani, Ehl-i Şirazi, Ali Şir Nevai ve Fettahi gibi bazı şahısların da eserlerini Osmanlı Türkçesine kazandırmıştır. Edebiyat tarihinde bu denli önemli bir isim olan Lamii Çelebi'nin hayatına dair detayları ve edebi kişiliğini şiirlerinden örneklerle derledik.

Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden farklı meslekleri

Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden farklı meslekleri

Kadıdan, müderristen şair olur da kasaptan, helvacıdan, şekerciden olmaz mı? Divan edebiyatı şairlerinin birbirinden ilginç mesleklerinin olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar yüksek zümre edebiyatı olarak tanımlansa da divan edebiyatı şairleri arasında her türlü mesleğe sahip olanlar mevcut. İşte divan edebiyatındaki ünlü şairlerimizin meslekleri…

Mehmet Akif Ersoy'un en sevdiği şiir neydi?

Mehmet Akif Ersoy'un en sevdiği şiir neydi?

İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı, milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. 98 yıl önce bugün kabul edilen İstiklal Marşı, milletimizin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran Akif'in milletimize bıraktığı en büyük mirastır. Bize böylesine kıymetli bir marşı miras bırakan Akif'i bugün anmak boynumuzun borcudur elbette. Bu sebeple Mehmet Akif Ersoy'un az bilinen yönlerini derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Phubbing kelimesinin insanlarla fiziksel olarak bir aradayken telefonla ilgilenmek anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Peki ya Necip Fazıl'ın ahlakı "her dünya görüşünün, her telakkinin kendi ruhuna icra etmeye mecbur olduğu tavır" olarak tanımladığını? Ya da Oğuz Atay'ın "nefis muhasebesi"ni ne şekilde açıkladığını? "Kime göre, ne, nedir" sorularının cevabını sizler için derledik.

Divan edebiyatının ‘inci’ değerindeki kadın şairleri

Divan edebiyatının ‘inci’ değerindeki kadın şairleri

Osmanlı döneminde her ne kadar kadın şairlerin şiir söylediği bilinse ve divanları mevcut olsa da altı yüz yıldan fazla süren bir dönem düşünülürse sayılarının bir elin parmakları kadar bile olmadığı malumdur. Geleneksel dönemde edebiyat tarih ve tenkidinin yerini tutan tezkirelerle sınırlı kalan edebî araştırmalarda adı geçen kadın şair sayısı, bu durumun en önemli kanıtıdır. Peki, çoğu ilmiye sınıfına mensup ailelerin yüksek eğitim almış, yalılarda büyümüş, batı dilleri de dâhil dört beş dil bilen, zekasıyla saray ahalisini bile büyüleyen divan şairi kadınlar kimlerdir? İşte o kadınlar…

Ömer Seyfettin'in Türk hikayeciliğine yaptığı katkılar nelerdi?

Ömer Seyfettin'in Türk hikayeciliğine yaptığı katkılar nelerdi?

Hikayeciliğimizin, günümüzdeki aşamaya ulaşmasında Ömer Seyfettin'in payı ve katkıları inkâr edilemez. Ömer Seyfettin basamağı olmadan, Edebiyat-ı Cedide hikayeciliğinden Cumhuriyet dönemi Türk hikayeciliğine geçişi düşünmek olanaksız. Ömer Seyfettin hikayeciliğimizin gelişme tarihinde başlı başına bir evre, bir dönemdir. Peki, Maupassant tarzının ülkemizdeki temsilcisi Ömer Seyfettin'in hikayeciliğimize yaptığı katkılar nelerdi?

Edebiyatımızın en ünlü 15 şairinden duygu yüklü şiirler

Edebiyatımızın en ünlü 15 şairinden duygu yüklü şiirler

Ahmet Haşim'in "sıradan bir dil değildir. Şiir düz yazıya çevrilemeyen dildir." dediği şiir, her dönemde duygularımıza, düşüncelerimize hitap edebilen ve bizi "şiir medeniyeti" haline taşıyabilmiş bir türdür. Şiirle bu denli hemhal olan bir medeniyette, hangi şairlere öncelik verilmesi gerektiği elbette zor bir iştir. Bu zorluklara rağmen hem kendi dönemlerine hem de günümüze damga vurmuş şairlerin herkes tarafından bilinen şiirlerini almanın yanında, arka planda kalan şiirlerini de sizler için derledik. İşte edebiyatımızın en ünlü 15 şairinden duygu yüklü şiirler...

Sezai Karakoç'un Diriliş Muştusu kitabından 20 alıntı

Sezai Karakoç'un Diriliş Muştusu kitabından 20 alıntı

İlk baskısı 1980 yılında yapılmış olan Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç'un 1976 ve 1978 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde "Diriliş Muştusu" başlığıyla yayınlanan ve Ekim 1979-Eylül 1980 tarihleri arasında Diriliş Dergisi'nde çıkan yazıların terkibiyle oluşmuştur. Cemal Süreya'nın "Çok daha yetenekli bir Mehmet Akif'in tinsel görüntüsüyle adamakıllı dürüst bir Necip Fazıl'ınkini iç içe geçirin, yaklaşık bir Sezai Karakoç fotoğrafı elde edebilirsiniz." olarak tanımladığı şair, "diriliş" müjdesini ve ilkelerini bu kitabında ayrıntılı anlatır. İşte, günümüz neslini harekete geçirecek Diriliş Muştusu'ndan en "müjdeleyici" 20 alıntı…

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu, fikir tarihimizin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak, en özgün mütefekkirlerinden biri. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye ve eğitime kadar pek çok sahada kendine has tahlilleri, bakış açıları ve önerileri olan, hem Batı düşüncesini bilen ve gözlemleyen, hem de geleneksel yapı ve değerleri tanıyan aydınlarımızdandı. Sorbonne'da doktora yapan ilk Türk olan Nurettin Topçu, yılın en başarılı doktora tezini yazmış ve bu nedenle büyük ödüle hak kazanmıştı. Peki, kendisine kariyeri açısından oldukça cazip teklifler sunulan Nurettin Topçu, neden bu teklifleri reddetmiş; ödül olarak ne istemişti?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN