Arama

Türk Edebiyatı

Bir şair olarak III. Murad’ın portresi

Bir şair olarak III. Murad'ın portresi

III. Murad, Osmanlı tarihinde huzurun adıydı. Devlet onun döneminde en geniş sınırlarına ulaştı. Âlimlere ve sanatkârlara özel önem veren Sultan III. Murad, sadece devlet yönetmekle kalmayarak birbirinden güzel, sanat eserleri de üretti. Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra en çok Türkçe şiir yazan padişah olan III. Murad, "Muradi" mahlasıyla şiirler yazdı.

Fatih Sultan Mehmet’ ten Avnî mahlasıyla beyitler

Fatih Sultan Mehmet' ten Avnî mahlasıyla beyitler

Çağ açıp çağ kapatan, döneminin en önemli entelektüellerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed, aynı zamanda klasik Türk edebiyatının önemli şairlerinden birisiydi. Avni mahlasıyla şiirler yazan Fatih, divan sahibi ilk Osmanlı Sultanı'dır. Sizler için Fatih Sultan Mehmed'in Avni mahlasıyla kaleme aldığı birbirinden etkileyici ve güzel beyitleri derledik.

Sezai Karakoç’un hatıraları

Sezai Karakoç’un hatıraları

Türk şiirinin büyük değeri Sezai Karakoç, 88 yıllık yaşamında pek çok olaya tanıklık etmiştir. Edebi, siyasi ve toplumsal hatıralarını sahibi olduğu Diriliş dergisinde parça parça yayınlayan şair, yazdıkları ile bir döneme ışık tuttu. Sizler için Sezai Karakoç'un anılarından dikkat çekici bölümleri derledik. Üstad Sezai Karakoç'u vefatının sene-i devriyesinde rahmetle yad ediyoruz.

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Hayata parasız yatılı olarak doğmuş şairdir Sezai Karakoç... Yalnızca şair denip geçilemeyecek kadar önemli olan bu kıymetli şahsiyet, tek başına ama devam ettirilememiş bir okul olarak adını Türk edebiyatına altın harflerle yazdırdı. Doğu'nun güneşinde yunmuş yıkanmış kalbiyle, dünyaya tamah etmeyen tavrıyla edebiyatseverlerin kalbinde taht kurmuştur. İsmet Özel, Cemal Süreya ve Rasim Özdenören'in Sezai Karakoç izlenimlerini sizler için derledik. Vefatının ikinci yılında büyük şairi rahmetle anıyoruz.

Mehmet Akif’in şiirlerinde toplumsal meseleler

Mehmet Akif’in şiirlerinde toplumsal meseleler

Mehmet Akif Ersoy sadece bir şair değildir. Ümmetin tüm dertlerini şiirleri ile dile getiren bir gönül eri, mütefekkirdir. Meseleleri şiirsel olarak dile getirmesi Akif'i, milletimizin gözünde başka bir seviyeye yükseltmiştir. Şairin meşhur cenazesi bunun en güzel temsilidir. Peki, Mehmet Akif kimdir? Şiirinde topluma nasıl seslenmiştir? Akif'in şiirindeki toplumsal imgeler nelerdir?

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Bilge Şair Sezai Karakoç’a ediplerin gözüyle bakmak

Dünya'ya da parasız yatılı olarak gelmiş şairdir Sezai Karakoç... Yalnızca şair denip geçilemeyecek kadar önemli olan bu kıymetli şahsiyet, tek başına ama devam ettirilememiş bir okul olarak adını Türk edebiyatına altın harflerle yazdırdı. Doğu'nun güneşinde yunmuş yıkanmış kalbiyle, dünyaya tamah etmeyen tavrıyla edebiyatseverlerin kalbinde taht kurmuştur. İsmet Özel, Cemal Süreya ve Rasim Özdenören'in Sezai Karakoç izlenimlerini sizler için derledik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN