Arama

Türk Edebiyatı

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Ünlü yazarların mutluluk üzerine sözleri

Mutluluk, TDK sözlüğünde "Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik" olarak tanımlanır. Ancak herkes için mutluluğun tanımı farklıdır. Kimileri mutluluğun peşinden koşarken, kimileri ise mutluluğun tam olarak içinde yaşadığını onu kaybettikten sonra anlar. Şimdiye dek sayısız ve bir o kadar farklı tanımı yapılan mutluluk üzerine ünlü yazarların sözlerini derledik.

Kime göre, ne, nedir?

Kime göre, ne, nedir?

Sabahları yataktan çıkma konusunda aşırı zorlanma ve isteksizlik durumunun "dysania" olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sabrı "insanoğlunun tek kalesi" olarak tanımladığını? Ya da Gazali'nin belayı "ariflerin kandili, müridlerin uyarıcısı, müminlerin kurtuluşu ve gafillerin helak olma sebebi" olarak gördüğünü? Kime göre, ne, nedir sorularının cevaplarını derledik.

Seyahatname’de meyveleriyle ünlü 10 şehir

Seyahatname'de meyveleriyle ünlü 10 şehir

Kentlerin tanıtımında meyveler her zaman önemli bir yer tutar. Seyyahların çoğu ziyaret ettiği kentlerin sembolü olmuş meyveler hakkında malumat vermeyi ihmal etmez. Marco Polo, İbn Battuta, Aşık Mehmet ve Evliya Çelebi meyvelere özel ilgi gösteren isimlerdir. Bilhassa Evliya Çelebi'nin meyvelere yoğun bir ilgisi vardır ve bu yoğun ilgi sayesinde 17. yüzyıl Osmanlı dünyasının meyvelerine dair geniş bilgiler elde edebiliriz. İşte Seyahatname'de yer alan meyveler ve meyveleriyle ünlü 10 şehir...

Yazarların takma isimlerine ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Yazarların takma isimlerine ne kadar hakimsin? Soruları bil, kendini test et!

Server Bedi, Süleyman Sadi, Yaşar Tellidede, Mehmet Yasin... İçlerinde tanıdık gelenler var mı? Hepsi edebiyatımızın değerli simalarının kullandığı takma isimler... Yazarlar, bazen ek gelir için bazen de özgürce yazmak için belli dönemlerde "takma isim" kullandı ve yazılarını bu isimlerle yayınladılar. Takma isimlerin kimlere ait olduğu anlaşıldıkça değiştirdiler, yeni bir isimle yazılarını kaleme aldılar. Sizlere edebiyatın önemli yazarlarının kullandığı takma isimlerle ilgili sorular hazırladık. Bu isimlere ne kadar hakimsiniz, soruları cevaplayın, kendinizi test edin!

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN