Arama

Türk Edebiyatı

Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan 25 alıntı

Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan 25 alıntı

Edebiyat dünyamıza kattığı roman ve öyküleri ile tanıdığımız Hüseyin Rahmi Gürpınar, yazarlığın yanı sıra gazetecilik ve tercümanlık da yapmış bir isim. Kaleme aldığı eserlerde geçtiğimiz yüzyılın başındaki İstanbul yaşamını gerçekçi bir biçimde yansıttı; "sokağı edebiyata taşıyan yazar" olarak edebiyat tarihimizde kendine yer edindi. Gürpınar, Türk toplumunun değişimini, bu süreçte yaşadığı krizleri, aile geçimsizliklerini, batıl inançları, mahalle kavgalarını gözlemci bir mizah diliyle okuyucuya aktardı. 41 romana imza atan Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan 25 alıntıyı sizler için derledik.

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Abdülhamid’in ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye ettiği 10 tarih kitabı

Bir kitap tutkunu olan Sultan Abdülhamid'in Yıldız Sarayı'nda oluşturduğu kütüphanesinde, Shakespeare'in eserlerinden Sherlock Holmes'ün maceralarına, tarihten coğrafyaya, dil bilgisinden mühendisliğe, edebiyattan İslami ilimlere kadar pek çok kitap bulunuyordu. Abdülhamid, 1884 yılında ABD Kongre Kütüphanesi'ne farklı türlerde tam 318 kitap hediye etmişti. Abdülhamid'in Yıldız Koleksiyonu'ndan ABD Kongre Kütüphanesi'ne gönderdiği 10 tarih kitabını sizler için derledik.

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Fikriyat'ın 'Kırkambar'ından seçkiler - 2

Teoman Duralı'ya göre akıl nedir? Edebiyatımızda bestelenerek şarkılara dönüşen şiirlerimiz hangileridir? Çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren şairimiz kimdir? Bilgi hazinenize yeni değerler katacak, bilgilendikçe sevineceğiniz Kırkambar seçkimizin ikinci dizisini sizler için derledik.

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Seyahate çıkmanız için ilham kaynağı olacak 1 kitap 1 film listesi

Pek çok insan belirli bir rotada kalmak yerine yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı ve yeni insanlarla tanışmayı tercih eder. Sizler için yaz tatili süresince kendinizi keşfetmeye yardımcı olacak, macera duygunuzu perçinlerken yeni insanları ve kültürleri karşınıza çıkaracak 1 kitap 1 film listesi derledik.

Kültür sofrasına dönüşen 5 edebiyatçı mekanı

Kültür sofrasına dönüşen 5 edebiyatçı mekanı

Kimi kitap okur kimi tavla ve satrançla meşgul olur kimi de nevgüfte gazeller getirirdi. Çaylar eşliğinde derinleşen nice konular, müdavimleri olan edebiyatçılarla daha da renkli hale gelirdi. On altıncı yüzyıldan itibaren Osmanlı'da yapılanmaya başlayan kahvehaneler, yorgunlukların atıldığı, muhabbetlerin döndürüldüğü mekanlar haline geldi. Sizler için kültür sofrasına dönüşen edebiyatçıların uğrak mekanlarından 5 tanesini derledik.

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Mülteci ve göçmenleri konu alan 1 kitap 1 film listesi

Göç ve mülteci kavramları son yıllarda toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlandı. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze dünyanın belki de en dramatik mülteci hareketi ile karşı karşıya geldi. Yüz binlerce insanın ölümü ve milyonlarca insanın da evlerini terk etmesine sebep olan Suriye Savaşı'nın ürettiği insani kriz ise artık yönetilmesi kolay olmayan boyutlara ulaştı. Batılı ülkeler dikenli tel örgülerle sorumluluktan kaçmaya devam ederken, Türkiye bulunduğu zor koşullara rağmen Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sizler için sanata ve edebiyata yansıyan mülteci ve göçmen olgusuyla ilgili 1 kitap 1 film listesi derledik.

Baki kalsın dostluklar! Dünya Dostluk Günü'ne özel şiir ve alıntılar...

Baki kalsın dostluklar! Dünya Dostluk Günü'ne özel şiir ve alıntılar...

Birleşmiş Milletler 2011 yılında, "milletler, ülkeler, kültürler ve bireyler arasındaki dostluğun barışı teşvik edeceği ve toplumlar arasında köprüler kuracağı fikriyle" 30 Temmuz'u Uluslararası Dostluk Günü olarak belirledi. Biz de sizlere bu güzel günün vesilesi ile dostluklarıyla ön plana çıkan edebiyatçıları, dostluk üzerine söylenmiş şiir ve sözleri, ders niteliğinde olan alıntıları küçük bir seçki eşliğinde sunuyoruz.

Türkçeyi doğru konuşmanızı sağlayacak 50 kelime

Türkçeyi doğru konuşmanızı sağlayacak 50 kelime

Konuşurken veya yazarken yaptığınız yanlışların ne kadar farkındasınız? Türkçede ses yakınlığı nedeniyle birbirine benzeyen birçok kelime bulunuyor ve hem yazım hem de konuşma yanlışlıkları yapılabiliyor. 78 bin ana kelime ile oldukça zengin bir dil olan Türkçeye yabancı kelimelerin eklenmesiyle bu yanlışlar daha da artıyor. Fikriyat olarak bu sorundan yola çıktık ve Türkçeyi doğru konuşmanızı sağlayacak 50 kelimeyi sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN