Arama

Türk Edebiyatı

Kemal Tahir kimdir? Kemal Tahir’in hayatı ve eserleri

Kemal Tahir kimdir? Kemal Tahir’in hayatı ve eserleri

Edebiyatımızda romancılığın en özgün ismi olan Kemal Tahir, tarihi ve sosyal konuları içeren yapıtlarıyla tanındı. Kendinden önceki Türk romanını Batı kopyası ve yerellikten uzak olarak gördü; kaleme aldığı eserlerde Anadolu insan tipini, kendi yaşantısını ve özgün hayat felsefesini yansıttı. Sabahattin Ali'nin kitabını kardeşine hediye ettiği için 15 yıl hapse mahkum edilen Kemal Tahir, yapıtlarında hapishanedeki gözlemlerine de yer verdi. 48 yıl önce bugün Kemal Tahir, yaşamının son gecesinde gazeteci Mehmet Barlas'ın evinde düzenlenen bir akşam yemeğine katılmış; ardından geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti.

Abdurrahim Karakoç'un bestelenen şiirleri

Abdurrahim Karakoç'un bestelenen şiirleri

"Şiire nasıl başladınız?" sorusuna "Besmeleyle" cevabını veren Abdurrahim Karakoç, Anadolu insanının karşılaştığı zorlukları ve çektiği sıkıntıları dile getirdi. Mihriban eseriyle toplumun her kesimi tarafından tanınan Karakoç'un 100'e yakın şiiri bestelenerek geniş kitlelere ulaştı. Bugün Karakoç'un vefatının üzerinden tam 8 sene geçti. Yaralı hislerin keskin dilli ozanını rahmet ve özlemle anıyoruz.

Necip Fazıl Kısakürek’ten 30 alıntı ile Mektubat

Necip Fazıl Kısakürek’ten 30 alıntı ile Mektubat

Necip Fazıl Kısakürek, fikirleri ve eserleriyle düşünce dünyamıza derin izler bırakan bir isim. Ancak Necip Fazıl'ı edebiyat ve fikir dünyamızda bu kadar önemli hale getiren, onu etkileyen ve dönüştüren bazı isimler de var. Üstad, Abdülhakim Arvasi ile olan buluşmasını "hayatının miladı" olarak kabul etmiş; İmam Rabbani'ye ait Mektubat'ı ise "Allah ve Resulünün kitaplarından sonra dinin en büyük eseri" olarak tanımlamıştı. Necip Fazıl, bu eserden sadeleştirerek mektup parçalarından bir demet sunmuş ve Büyük Doğu dergisinde bu mektupları yayınlamıştı. Necip Fazıl'ın ölümsüz eseri Mektubat'tan 30 alıntıyı derledik.

Roman okumak zararlı mıdır?

Roman okumak zararlı mıdır?

Stendhal'in Kırmızı ve Siyah'ındaki "Roman uzun bir yolda dolaştırılan bir ayna gibidir." cümlesinden bu yana, roman çoğunlukla sosyal hayat bağlamında toplumun yansıdığı bir ayna olarak teşbih edilmiştir. 19. asırda edebiyatımıza giren romanın da bu niteliğini bariz bir şekilde hissettirmesi, yine aynı döneme rastlar. Ait olduğu ve geldiği kültürün dünya görüşünden portreler sunan roman, imparatorluk topraklarına adım attığı andan itibaren birtakım tartışmalara yol açmıştır. Özellikle romanın zararlı olup olmadığı ve kimler tarafından okunması gerektiği başta toplum olmak üzere dönemin aydınları tarafından da irdelenen bir konu olmuştur. İşte, Servet-i Fünun döneminde Mehmet Celal öncülüğünde gerçekleştirilen romanın zararları üzerine bir tartışma...

Fıkıh alimi şair Nevizade Atai

Fıkıh alimi şair Nevizade Atai

Nevizade Atai, on yedinci yüzyıl divan edebiyatı şairi, tarihçi ve Hanefi mezhebi fıkıh alimiydi. Tanınmış bir aileden gelen Atai, hamse sahibi en önemli mesnevi şairlerinden. Şair, yaşamı boyunca müderrislikten kadılığa kadar pek çok görevde bulundu. Aynı zamanda tasavvufi bir kişiliğe sahip olan Atai, değişik konularda manzum ve mensur pek çok eser verdi. Peki, eserlerinde yerli unsurlar kullanarak mesnevideki İran geleneğini yıkmaya çalışan Nevizade Atai kimdi, nasıl bir tahsil gördü ve en meşhur şiirleri hangisiydi? İşte hayatına ve eserlerine dair ayrıntılarla Nevizade Atai...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN