Arama

Türk Tarihi

Arapça öğretimine katkı sağlayan Osmanlı alimi: Birgivi

Arapça öğretimine katkı sağlayan Osmanlı alimi: Birgivi

İmam Birgivi, 16'ıncı asırda dengine az rastlanır bir Osmanlı alimiydi. İslam ilmine büyük katkılar sağlamış; yazdığı eserlerle Arapçanın, Arap olmayan Müslüman milletler tarafından öğrenilebilmesi için büyük gayret sarf etmişti. Yaşadığı dönemin sosyal yaşantısını da yakından takip eden Birgivi, bidatların karşısında durmuş son derece dürüst ve tavizsiz bir ilim insanıydı. Öyle ki, asırlar sonra dahi "Ahlakçılarımız içinde Birgivi derecesinde mümtaz bir simaya nadir tesadüf olunur" sözleriyle anılacaktı...

Osmanlı mühendislik tarihinin ilk Boğaz köprüsü çalışması “Cisr-i Hamidi”

Osmanlı mühendislik tarihinin ilk Boğaz köprüsü çalışması “Cisr-i Hamidi”

Sultan II. Abdülhamid döneminde, İstanbul Boğazı'nın Sarayburnu-Üsküdar ve Rumelihisarı-Kandilli arasında olmak üzere iki köprü ile bağlanması projesi yapılmıştı.1900 yılında mühendis F. Arnodin'in tasarladığı boğaz köprüsü projesinde, suyun üstünde yer alacak köprülerin, Eyfel Kulesi'nin yapıldığı çelik teknolojisiyle yapılması hedeflendi. Bu köprü ile Medine'den trene binen bir kimsenin, Viyana'da inmesi mümkün olacak ve köprü bu hattın kalbini oluşturacaktı. İşte Osmanlı mühendislik tarihinin ilk Boğaz köprüsü çalışması "Cisr-i Hamidi" hakkında bilgiler...

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık’tan 20 alıntı

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık’tan 20 alıntı

Tarihçilerin Kutbu, Şeyhü'l Müverrihin ve Hocaların Hocası olarak anılan Halil İnalcık, Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü bir tarihçimiz. Bir asırlık ömrü boyunca ardında birçok değerli eser bıraktı; ömrünün son anına kadar, araştırmaya ve yazmaya devam etti. Osmanlı tarihini belgeleriyle ortaya çıkaran ve dünyaya tüm gerçekleriyle aktaran Halil İnalcık'tan tarihe ayna tutan 20 alıntıyı sizler için derledik.

Ayn Calut Savaşı hakkında tarihi bilgiler

Ayn Calut Savaşı hakkında tarihi bilgiler

Aynicalut veya Ayn Calut Savaşı, tarihin akışını değiştiren en kesin sonuçlu savaşlardan biri. Moğolların 43 yıldan beri ilk defa yenilgiye uğradığı savaşta Kutuz, cesareti, akıl ve dirayeti sayesinde Müslümanları, o güne kadar maruz kaldıkları en büyük tehditten kurtardı. Ayn Calut mahallî bir zafer değil, İslam dünyasının büyük bir başarısıdır. İşte tarihin akışını değiştiren Ayn Calut Savaşı tarihi hakkında bilgiler…

Savaş esiri olan İspanyol Mihrimah Sultan'ı nasıl tedavi etti?

Savaş esiri olan İspanyol Mihrimah Sultan'ı nasıl tedavi etti?

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, içinde bulunduğu geminin Osmanlı donanması tarafından ele geçirilmesiyle savaş esiri olmuş bir isim Pedro de Urdemalas. Ailesinde bitkilerle hastaları tedavi eden pek çok kişi bulunduğu için bu konuda bilgili olan Pedro, mesleği sorulduğunda "doktor" olduğunu söylemiş, eline geçen bir tıp kitabı sayesinde gemideki hastaların çoğunu iyileştirmişti. Mihrimah Sultan'ın bir süredir devam eden hastalığı nedeniyle de Pedro çağrılmış ve gerçekleştirdiği tedavi sayesinde mükâfat olarak esareti sona ermişti.

Bir Ayasofya hattatı: Kadıasker Mustafa İzzet Efendi

Bir Ayasofya hattatı: Kadıasker Mustafa İzzet Efendi

Kadıasker Mustafa İzzet Efendi, Osmanlı sanat tarihine adını altın harflerle nakşetmiş bir isim. Henüz küçük yaşlarda okuduğu bir na'tı şerif ile sesinin güzelliği Sultan II. Mahmud'u etkilemiş ve eğitimine büyük önem verilmişti. Büyük bir hattat ve maharetli bir neyzen olan Mustafa İzzet Efendi, "Hattatlar içinde onun ayarında musikişinas yoktur; musikişinaslar içinde de onun mertebesinde hattat yoktur" sözüyle anılırdı. Ayasofya için nakşettiği hat levhaları bugün dahi "dünyanın en büyük yazıları" olma özelliğini koruyor.

Kösem Sultan nasıl öldürüldü?

Kösem Sultan nasıl öldürüldü?

Kösem Sultan Osmanlı tarihinin en etkili kadın sultanlarından biriydi. Sultan Ahmed'in humma hastalığına yakalanması sonucu ani ölümü, onu iktidara hazırlayan ilk perdeydi. Mahpeyker Kösem Sultan, bu olaydan sonra tahta geçecek isimleri bizzat kendi belirleyecek, "Valide Sultan" olarak iktidara kendi istekleri doğrultusunda yön verecekti. Birçok padişahtan daha uzun süre iktidar süren Kösem "öldürülen ilk valide sultan" olarak Osmanlı tarihine geçti. Peki, Kösem Sultan nasıl öldürüldü?

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

Osmanlı Sarayı’nda hicri yılbaşı nasıl karşılanırdı?

İslamiyet tarihi için milat kabul edilen Hicret, Müslümanlar için yepyeni bir sayfa açtı. Peygamber Efendimiz 1441 yıl önce bugün, Mekke'den Medine'ye hicret etmiş; 16 yıl sonra dönemin halifesi Hz. Ömer tarafından Hicret, takvimin başlangıcı olarak kabul edilmişti. Muharrem ayının birinci günü olan hicri yılbaşı, Osmanlı saraylarında özel bir ihtimamla kutlanır; devlet adamları, ulema ve gayrimüslim cemaatlerin liderleri saraya gelerek tebrikte bulunurlardı.

Bir seyyahın dilinden İstanbul’da veba salgını

Bir seyyahın dilinden İstanbul’da veba salgını

Hukuk eğitimi almasına rağmen kaleme aldığı tarih ve seyahat yazıları ile tanınan bir isim Alexander William Kinglake. Eğitimini tamamlayan pek çok İngiliz gibi, neredeyse gelenek haline gelen Doğu seyahatine çıkmış ve 1834 yılında İstanbul'a gelmişti. Kinglake'in İstanbul'a ayak bastığı dönemde, veba salgınının etkisi hala sürüyordu. Peki, Kinglake Osmanlı'daki hangi adetin veba salgınının yayılması ile ilgisini kuruyordu?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN