Arama

Türk Tarihi

Hayvanları korumak için kurulan ilk dernek: Himaye-i Hayvanat Cemiyeti

Hayvanları korumak için kurulan ilk dernek: Himaye-i Hayvanat Cemiyeti

İslam dini rehberliğinde hayata bakış ve bir yönetim anlayışı geliştiren Osmanlı medeniyeti, bundan yüzyıllar öncesinde Peygamber Efendimizin hayvanların yaşama hakları konusunda verdiği mesajları çok önemsiyordu. Her gün milyonlarca hayvanın zulüm gördüğü, aç bırakıldığı ya da sokağa terk edildiği bir dünyada Osmanlı'nın hayvan hakları hususundaki hassasiyeti takdire şayandı. 4 Ekim 1912'de sokak hayvanlarını, bilhassa köpekleri korumak amacıyla İstanbul Himâye-i Hayvânât Cemiyeti kuruldu. Bu cemiyet hayvanları korumak için kurulan ilk dernekti. Peki, derneğin kuruluş amacında gözetilen bir diğer hassasiyet neydi?

Fatih Sultan Mehmet’ten kalan yadigarlar

Fatih Sultan Mehmet'ten kalan yadigarlar

Fatih Sultan Mehmet'in bizlere bıraktığı en eşsiz yadigar şüphesiz ki İstanbul'du. Fakat bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan Fatih'in hediyeleri yalnızca İstanbul ile sınırlı değildi. Kişisel eşyaları arasında medeniyet tarihimize ışık tutacak önemli kaynaklar da yer almaktaydı. Süheyl Ünver'in ilim dünyasına sunduğu Fatih'in çocukluk defteri bunlardan biriydi. Peki, Fatih Sultan Mehmet'in yadigar bıraktığı diğer eserler nelerdi? Günümüzde bu eserler nerelerde sergilenmektedir?

15 maddede dünyanın en büyük çarşısı: Kapalıçarşı

15 maddede dünyanın en büyük çarşısı: Kapalıçarşı

İstanbul'da Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan Kapalıçarşı, dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşısıdır. Temelleri Fatih Sultan Mehmet döneminde, Fetih'in hemen ardından atılmıştır. İlerleyen yıllarda birçok eklemenin gerçekleştirildiği yapı, türlü badireler atlatsa da Sultan II. Abdülhamid devrinde gerçekleştirilen köklü bir tadilat ile ihya edilmiştir. Günümüzde Kapalıçarşı, 3 bin 600 dükkana ve 14 hana ev sahipliği yapar.

Osman Gazi Orhan Gazi’ye ne öğüt verdi?

Osman Gazi Orhan Gazi'ye ne öğüt verdi?

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'nin kurduğu aşireti beyliğe dönüştürdü ve Osmanlı'nın üç kıtaya hükmeden bir imparatorluk olmasının temellerini attı. Peki, Osman Gazi kimdir? Osman Gazi, 27 yıl boyunca yönettiği beyliğin başına nasıl geçti? Osman Gazi'nin gerçek adı neydi? Osman Gazi, oğlu Orhan Gazi'ye devlet yönetimi konusunda ne öğüt verdi?

İlginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi

İlginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi

1389'da, savaş alanında şehit düşen ilk Osmanlı padişahının Sultan I. Murat olduğunu biliyor musunuz? Peki ya Osman Gazi'nin hangi yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerini attığını? Neredeyse her sabah içtiğimiz çayın, Osmanlı'da Sultan II. Abdülhamid zamanında yetiştirilmeye başlandığını? Veya tarihteki ilk futbol maçının MÖ 500 yılında oynandığını? Geçmişe dair ilginç detaylarla 1 tarih 1 bilgi...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN