Arama

Türk Tarihi

Türkiyenin Japonlara yardım elini uzattığı operasyon

Türkiye'nin Japonlara yardım elini uzattığı operasyon

34 yıl önce Irak-İran Savaşı’nda Tahran’da mahsur kalan 215 Japon’un THY tarafından kurtarılması Yuvaya Dönüş filmiyle tekrar gündemde. Türk-Japon ilişkilerinde Ertuğrul Fırkateyni olayından sonra dönüm noktası olan bu operasyonu Japonlar hiç unutmadı. O yolcular 2010’daki Van depreminde Türkiye’ye yardım eli uzattı.

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

İstanbul’u ihya eden Sultan Abdülhamid’in hizmetleri

Üç kıtaya hükmeden büyük bir imparatorluğun en zor dönemlerinin mirasını omuzlarına alan bir hükümdardı, Sultan II. Abdülhamid. Dünyanın en buhranlı döneminde tahta çıkmasına rağmen, Osmanlı Devletinin yükselmesi için eğitim, bilim, teknoloji ve sanayiye daima büyük önem verdi. Demiryollarından, hastanelere, mühendislik okullarından camilere, fabrikalardan hayır kurumlarına kadar İstanbul'a sayısız eser kazandırdı. Onun imzası bulunan mimari yapılar ise bir kitapta toplandı. Bizler de, "Ulu Hakan"ın İstanbul'a kazandırdığı bu paha biçilmez eserleri sizler için derledik.

Ünlü ressamların tuvalinden Osmanlı sultanları

Ünlü ressamların tuvalinden Osmanlı sultanları

Osmanlı Devleti'nin 1299 yılındaki kuruluşundan itibaren 36 padişah bu topraklarda hüküm sürdü. Onları, yazılı metinlerden öğrendiklerimizin yanı sıra ünlü ressamların tuvallerine aktardıklarıyla gözümüzde canlandırdık. Gravür, yağlıboya, suluboya ve fildişi üzerine boyama gibi çeşitli tekniklerde yapılmış olan bu portreler, tarihe adeta bir ışık tuttular. Osmanlı sultanlarının portreleri ve onlara dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Müslümanların tarım kitabı ekolojiye dair ne söylüyordu?

Müslümanların 'tarım kitabı' ekolojiye dair ne söylüyordu?

Bir bahçenin yahut da mahsulün çiçeklenip meyve verebilmesi için, yetiştirilmesi ile tabiat arasında ekolojik bir dengeye oturtulması gerekir. Çiçeklenme ve hasadın iyi olabilmesi için toprak, su ve insan müdahalesinin orantılı olması şarttır. Bir yandan mümkün olan azami verimi elde etmeye çabalayan, bir yandan da hayatlarının bağlı olduğu doğayı tahrip etmek istemeyen İspanya Müslümanları, bundan yüzlerce yıl önce toprak kimyası ve erozyon dâhil, pek çok sistematik zirai araştırmaya ön ayak olmuşlardı. Müslümanların tarıma yaptıkları katkıları sizler için derledik.

Tarihin en soğuk günü: Sarıkamış Harekâtı

Tarihin en soğuk günü: Sarıkamış Harekâtı

Osmanlı Devleti tarihinin en acı hadiselerinden biriydi Sarıkamış Harekâtı. Ruslarla savaşmak üzere yola çıktı Osmanlı askerleri ve 104 yıl önce bugün, harekâta başladılar. Zorlu koşullar nedeniyle sadece 18 gün sürebilen harekâtın ardından, yaklaşık 60 bin Osmanlı askeri yaşamını yitirdi. Onların şehâdet şerbeti içmelerine sebep olan şey ise düşman mermisi değil; soğuk havaydı.

Tarihe ayna tutan fotoğraflarla Osmanlı kartpostalları

Tarihe ayna tutan fotoğraflarla Osmanlı kartpostalları

Kimi zaman gittiğimiz yerlerden hatıra niyetine aldığımız, kimi zamansa sevdiklerimize en içten dileklerimizi sunduğumuz bir araçtı kartpostal. Uzun bir geçmişe dayanan kartpostal geleneğinin Osmanlı'da yaygınlaşması ise 1893 tarihinde Chicago'da gerçekleşen bir fuar sonrası olmuştu. Tarihimizin en kapsamlı kartpostal koleksiyonunu derlediğimiz bu haberimizde, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır, Lübnan, Filistin, Suriye, Anadolu ve Balkanlar gibi Osmanlı'nın en nadide coğrafyalarından 1900'lü yıllara dair esintileri sizlerle buluşturuyoruz.

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

İslâm ve vatan aşığı, İstiklâl Marşı’nın güftekârı, “vatan şairi” Mehmet Âkif Ersoy’un bütün hayatı mücadelelerle geçti. Millî Mütareke döneminde kurtuluş hareketlerine destek veren Mehmet Âkif, millî şiirimizin dizelerine de imzasını attı. Fakat o çok sevdiği “öz vatanından dünyada cüdâ” oldu ve “vatan haini” ilân edildi. Mısır’a iltica ettirilen Âkif, ancak yıllar sonra kansere yakalandığında Türkiye’ye dönebildi ve kısa süre sonra da yaşama gözlerini yumdu.

Anadolu tarihine ışık tutacak ‘Sis Seyahatnamesi’ ve Ahmet Nazif Efendi

Anadolu tarihine ışık tutacak ‘Sis Seyahatnamesi’ ve Ahmet Nazif Efendi

Bir sahaf dükkânı ve önünden el arabası ile geçen bir hurdacı… Arabanın üzerinde metal ve plastik hurdalar ve birkaç tane de kitap… Böyle başladı Ahmet Nazif Efendi’nin “Sis Seyahatnamesi”nin yeniden keşfedilme hikâyesi. Osmanlı devlet adamı, hattat ve yazar Ahmet Nazif Efendi’nin kendi el yazısıyla kaleme aldığı bu kıymetli eser, günümüz Türkçesine çevrilerek, okuyucuların beğenisine sunuldu. 1908 yılında, Kayseri’den Adana’ya yapılan bir yolculuğu konu alan eserde, Anadolu şehirlerine dair birbirinden değerli bilgiler yer alıyor.

Sultan Hamid’in hayırsız akrabaları

Sultan Hamid’in hayırsız akrabaları

Damad Mahmud Paşa, başını sonunu düşünmez tabiati sebebiyle kendisini de, ailesini de heder etti. Kendisi ve oğlu, kimileri için İngiliz ajanı, kimileri için maceraperest; kimileri için hürriyet kahramanıdır.

4 binden fazla kullanım alanıyla tarihe geçen keşif

4 binden fazla kullanım alanıyla tarihe geçen keşif

Müslüman kimyagerlerin bin yüz yıl önceki sistematik çalışmaları sayesinde, bugün tüm bireyleri ve ülkeleri etkileyen bir işlem keşfedildi. Bu işlemle elde edilen ürünlerden bir tanesi, sudan sonra hayatın en büyük vazgeçilmezlerinden biri olacak, yüzyıllar sonra savaş sebebi haline gelerek, coğrafyaların kaderini ve sınırlarını belirleyecekti. Arapçada neft olarak bilinen bu siyah balçığın dört binden fazla kullanım alanı olabileceğini kim düşünürdü ki? Bugün ham petrolü işleyerek petrol, gazyağı, asfalt ve plastik ürütebilmemiz damıtma işleminin keşfedilmesi sayesinde…

Tarih sahnesinden beyaz perdeye: Koca Yusuf

Tarih sahnesinden beyaz perdeye: Koca Yusuf

Dünya güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran bir isim, Koca Yusuf. Genç yaşlarda "Başpehlivanlık" unvanı aldı; mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı oldu. Tüm cihana "Korkunç Türk" lakabıyla nam salan Koca Yusuf, bundan 120 yıl önce elim bir gemi kazası sonucu yaşamını yitirdi. Onun başarılarla dolu hayat hikâyesi, Sinehane tarafından gerçekleştirilecek film projesiyle beyazperdeye çıkmaya hazırlanıyor. Bu proje vesilesiyle "Koca Yusuf kimdir?" sorusunun cevabını ve onun yaşam öyküsünü sizler için derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN