Arama

Türk Tarihi

KKTC’ye giden süreçte ‘Yavru Vatan’ neler yaşadı?

KKTC’ye giden süreçte ‘Yavru Vatan’ neler yaşadı?

Bundan 5 asır önce "Kesilen sakal daha gür bir şekilde yerine gelir ama kesilen kol bir daha yerine gelmez" sözüyle ilan etmişti Osmanlı, Venediklilere karşı kazandığı zaferi. Kıbrıs'ın fethi, adanın stratejik konumu nedeniyle Devlet-i Aliyye için oldukça önemliydi. O tarihten sonra ada, Türklerin ve Rumların bir arada yaşadığı bir yurt oldu. Ancak adanın talihi, Osmanlı yönetiminden çıkmasının ve İngilizlerin eline geçmesinin ardından değişti; bir daha da huzur ve barış sağlanamadı. Ta ki, 1974 yılına kadar… Bundan 35 yıl önce bugün "yavru vatan", mecliste alınan kararla KKTC, yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu.

Yurdu demirağlarla ören zafer timsali

Yurdu demirağlarla ören zafer timsali

İlk Türk sigara kâğıdı, ilk demiryolu müteahhidi, 1931'de Boğaziçi Köprüsü projesi, ilk uçak fabrikası, ilk tek motorlu uçak, ilk çift motorlu 6 kişilik yolcu uçağı, ilk yerli paraşüt üretimi… Türkiye'de ilklerin kurucusu olan, bütün olumsuzluklara rağmen “zafer uçakların kanatlarındadır” ilkesiyle yola çıkan Nuri Demirağ'ı, vefatının 61’inci yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

Bilinmeyen özellikleriyle Osmanlı sultanları

Bilinmeyen özellikleriyle Osmanlı sultanları

Yedi cihana hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğunun liderleriydi onlar. Devlet-i Aliyye'yi yönetmenin, İslam dünyasının sancağını taşımanın yanında her sultanın kendine özgü yetenekleri, zevkleri ve ilgileri vardı. Kimi yürekleri titreten şiirler yazmaya, kimi göz kamaştıran mücevherler tasarlamaya, kimi musikiye, kimi bahçıvanlığa, kimi de satranç oynamaya merak salmıştı. Osmanlı sultanlarının bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik.

Anadolu’yu Türk yurdu yapan teşkilatlar

Anadolu’yu Türk yurdu yapan teşkilatlar

Türklerin Orta Asya bozkırından başlayan maceraları, Devlet-i Aliyye Osmaniyye ile birlikte Viyana'ya kadar uzandı. Bozkırdan atını sürmeye başlayan Türkler, İslam'a tabi olduktan sonra dünyaya yeni bir söz söylemek istediler: Nizam-ı Alem. Yeryüzüne yeni bir nizam getirmek için atlarını Anadolu'ya sürdüler; bölgeyi Türkleştirmek ve İslam'ı yaymak adına birçok adım attılar. Türklerin, bu coğrafyayı "vatan", Anadolu'yu "Türk yurdu" yapmalarına yardımcı teşkilatları sizler için derledik.

Sarayın bilinmeyen ressamı: Sultan Abdülaziz

Sarayın bilinmeyen ressamı: Sultan Abdülaziz

Kendinden önceki Osmanlı padişahları gibi sanata destek veren Sultan Abdülaziz, musiki ve hat sanatıyla uğraşmasının yanı sıra resimle de yakından ilgiliydi. Sarayda görevlendirdiği yabancı ressamlarla yakından ilgilenen Sultan Abdülaziz, yapılmasını istediği kompozisyonların eskizlerini bizzat kendisi çizerdi. İmzasız 12 ünlü tablonun Sultan Abdülaziz'in eskizlerinden çıktığı nasıl anlaşıldı?

Son araştırmalar neticesinde Ertuğrul Gazi’nin gerçek hikâyesi

Son araştırmalar neticesinde Ertuğrul Gazi’nin gerçek hikâyesi

“Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler” kitabı Osmanlı tarihçiliği konusunda tüm dünyada tanınan Halil İnalcık’ın, özel olarak araştırdığı 18 konudan oluşuyor. İnalcık, Ertuğrul Gazi’den başlayarak 17’nci yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı tarihinde yer edinmiş yanlışları ve efsanevi olayları konu alıyor. Osmanlılar ne zaman bağımsız bir devlet haline geldi? Hayme Ana efsanesi nasıl doğdu? İstanbul’un kuşatmasındaki en kritik üç gün hangisi? İnalcık, kitabında bu soruların cevabını veriyor.

Dergiden öğrendiği teknikle tıpta bir ilki gerçekleştirdi

Dergiden öğrendiği teknikle tıpta bir ilki gerçekleştirdi

Bundan 123 yıl önce bugün Alman fizikçi Röntgen, tarihin dönüm noktalarından biri olan "X ışınını" keşfetti. Röntgen tekniğini Fransızca bir tıp dergisinden öğrenen Askerî Tıbbiyenin son sınıf öğrencisi Esad Feyzi Bey, X ışınlarını elde etmeyi başardı. Esad Feyzi, 1897 Türk-Yunan Savaşında yaralanarak cepheden getirilen askerin kolundaki kurşunun yerini X ışınları ile tespit etti. Böylece X ışınları, dünyada ilk kez insan sağlığına yardımcı olmak amacıyla kullanıldı.

Tek parti döneminden kalma 70 yıllık İslam düşmanlığı: Türkçe ezan sevdası!

Tek parti döneminden kalma 70 yıllık İslam düşmanlığı: Türkçe ezan sevdası!

Türk siyasi tarihinin karanlık sayfaları olarak hatırlanan, tek parti döneminin en büyük zulümlerinden olan ve 16 Haziran 1950'de, Menderes'in yoğun çabası ile sona eren Türkçe ezan işkencesi, tam 18 yıl sürdü. CHP’lilerin son günlerde tekrar ısıtarak gündeme getirdikleri ant ve Türkçe ezan talepleri, CHP’nin tek parti döneminden kalma 70 yıllık İslam düşmanlığının hiç dinmediğini bir kez daha ortaya koydu.

Moda ve stil fikrinin temellerini atan Müslüman

Moda ve stil fikrinin temellerini atan Müslüman

Bundan tam 12 asır önce yaşamış ancak namı ve yön verdiği adabımuaşeret kurallarıyla dünya kültürünü etkilemiş bir isim Ziryâb. Tüm dünyada adı ve namı hala yaşayan bir musikişinas, sofra düzeninin mucidi, yaşadığı toplumun kültürüne yön veren ve modasına hükmeden bir entelektüel… Onun Bağdat'ta başlayan hayat yolculuğu, dönemin Müslüman diyarı Kurtuba'ya dek uzandı. Ziryâb, ilmin başkenti Bağdat'ta sahip olduğu tüm deneyimi ve kültürü bu coğrafyaya aktardı.

Müslüman alimlerden miras temizlik ve güzellik yöntemleri

Müslüman alimlerden miras temizlik ve güzellik yöntemleri

10'uncu yüzyıl Avrupa için, açık kanalizasyonlar, hastalıktan kırılan insanlar ve birçok pis manzaranın akla geldiği Karanlık Çağ anlamına geliyordu. Oysa İslam dünyası için durum tam tersiydi. Müslüman alimler birçok yeniliğe imza atmış, sahip oldukları ilmi günlük yaşamlarına aktarmışlardı. Allah'ın ve Resul-i Ekrem'in buyurduğu temizlik anlayışı, Müslümanların birçok ürün ve temizlik pratiği geliştirmelerini sağladı. Peki, bundan tam 14 asır önce dahi kullanılan sabun, misvak ve kınanın sırrı neydi? Günümüz modern bilimi, bu ürünler için ne diyor?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN