Arama

Türk Tarihi

Avrupa’da hikayesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

Avrupa’da hikayesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

19'uncu yüzyılda, İngiliz sömürgesi olan İrlanda'da yaşanan kıtlığın, bir milyon insanın ölümüne yol açtığını biliyor muydunuz? Peki ya, Sultan Abdülmecid'in kilometrelerce uzağa göndermek istediği yardımı, İngiltere kraliçesinin neden engellemek istediğini? Avrupa'da hikayesi Osmanlı'ya uzanan ay yıldızlı Drogheda United Spor Kulübü'nün tarihini sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı arşivinden Mısır’ın tarihi fotoğrafları

Osmanlı arşivinden Mısır’ın tarihi fotoğrafları

Nil Nehri'nin hayat verdiği; sfenks, piramitler ve duvar resimleri gibi Antik Çağ'dan kalan yapıları ile bilinen Mısır, Osmanlı döneminde de oldukça popülerdi. Osmanlı coğrafyasında fotoğrafın yaygınlaşmaya başlamasıyla dönemin sultanları, Mısır'a ait fotoğrafları da arşivlemişlerdi. Osmanlı arşivinden Mısır'ın tarihi fotoğraflarını siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Sultan Ahmet Camii’ne dair 15 ilginç bilgi

Sultan Ahmet Camii’ne dair 15 ilginç bilgi

Osmanlı tarihinde iz bırakan padişahlardan biri olan Sultan Ahmet'in 14 sayısına dair gizemini biliyor musunuz? Peki ya, Sultan Ahmet Camii'nin inşası sırasında bizzat çalıştığını ve caminin temeli için eteğinde toprak taşıdığını? Ya da ülkemizin altı minareli ilk camisi olan Sultan Ahmet Camii'nin "Mavi Cami" olarak adlandırılmasının asıl nedenini? Fikriyat olarak, 402 yıl önce bugün ibadete açılan Sultan Ahmet Camii'ne dair 15 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

Yabancı bir seyyahın dilinden Osmanlı’da bayram

Yabancı bir seyyahın dilinden Osmanlı’da bayram

İstanbul'a gelmek için Viyana'dan yola çıkan bir İngiliz seyyah ve yolculuğu boyunca dönemin siyasi olaylarına atıfta bulunduğu satırlar Lord Howard, kaleme aldıkları ile Kırım Harbi sırasında Avrupa'da Türkler lehine bir sempati oluşmasını sağlamıştı. Onun Osmanlı topraklarındaki seyahatinin bir bölümü Ramazan ayına denk gelmişti. Peki, Lord Howard kendi gözünden bayramı hangi sözlerle kaleme aldı?

Sultan Abdülhamid'in Ramazanları

Sultan Abdülhamid'in Ramazanları

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan Ramazan'ın son günlerine yaklaştık. Birçoğumuzun "Nerede o eski Ramazanlar?" diye yakın geçmişe özlem duyduğu bugünlerde Yıldız Sarayı'na, Sultan II. Abdülhamid'in Ramazanlarına doğru tarihte kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Fikriyat olarak, o dönemin Ramazanlarını bize aktaran Şadiye Sultan'ın kaleminden, Abdülhamid'in Ramazanlarını sizlerle buluşturuyoruz.

Bir eğitim yuvasının tarihi: Darülfünun

Bir eğitim yuvasının tarihi: Darülfünun

Osmanlı döneminde, eğitim alanında atılan en büyük adımdı Darülfünun. Onun modern üniversiteye geçiş süreci, yeni bir dönüşümün de habercisiydi. Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ziya Gökalp ve Fuat Köprülü gibi şairleri, düşünürleri, edipleri ile bir eğitim yuvasına dönüşen Darülfünun, aynı zamanda İstanbul'un işgaline tepki gösteren ilk kurumdu. Bundan 85 yıl önce "İstanbul Üniversitesi" adını alan Darülfünun'un geçmişten bugüne uzanan hikâyesini sizlerle buluşturuyoruz.

Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğrafları

Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğrafları

Beşiktaş’ta oldukça geniş bir alanı kaplayan Yıldız Sarayı’nın geçmişi Bizans’a kadar uzanıyor. Peki, bu koruluk alana ilk olarak Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Valide Sultan için bir köşk yapıldığını biliyor muydunuz? Ya da Sultan II. Abdülhamid döneminde eklenen binalarla “Yıldız Sarayı” adını aldığını? Fikriyat olarak, Osmanlı’nın dördüncü yönetim merkezi olan ve yakın tarihin en önemli olaylarına tanıklık eden Yıldız Sarayı'nın bir asırlık fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

İstanbul'un fethinde zafer kazandıran Şahi Topunun sırrı

İstanbul'un fethinde zafer kazandıran Şahi Topunun sırrı

Fatih Sultan Mehmet, Peygamberimizin müjdelediği "İstanbul'un fethi"ni gerçekleştirme şerefine nail oldu ve şehrin semalarında İslam sancağını dalgalandırdı. "Yıkılamaz" sanılan surları yıkmayı başararak, yeni bir çağ açtı. Peki, İstanbul'un fethini sağlayan, Fatih Sultan Mehmet'in bizzat kendisinin geliştirdiği Şahi Topunun sırrı neydi? Yine kendi icadı olan havan topunu hangi amaçla kullandı?

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Ramazan’a dair anılarını kaleme alan 5 yazar

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden azat olan Ramazan'ın son günlerine yaklaşıyoruz. "Nerede o eski Ramazanlar" diye iç geçirenler için bu mübarek aya dair anılarını kaleme alan 5 yazarı Fikriyat olarak sizlerle buluşturuyoruz.

Menderes’in idam sehpasında dahi söylemediği ‘devlet sırrı’

Menderes’in idam sehpasında dahi söylemediği ‘devlet sırrı’

59 yıl önce bugün, TSK içindeki bazı general ve subaylar, Türkiye'nin en kanlı darbelerinden birini gerçekleştirdi. Tarihin en haksız yargılamaları ile "bir hukuk trajedisine" dönüşen Yassıada Yargılamaları, dönemin başbakanı Adnan Menderes'i darağacına götürdü. O yargılamalardan birinde, Adnan Menderes'e "İskenderun'dan yüklenen silahları kime gönderdiniz?" diye sorulmuştu. Peki, Menderes'in idam sehpasında dahi söylemediği "devlet sırrı" neydi?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN