Arama

Türk Tarihi

Hırka-i Saadet Dairesi’nde bir teravih

Hırka-i Saadet Dairesi’nde bir teravih

Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethinin ardından halifelik makamını alması ile Mukaddes Emanetler Osmanlı'ya teslim edildi. Bu emanetler arasında yer alan Resul-i Ekrem Efendimizin hırkası "Hırka-i Saadet", Topkapı Sarayı'nda bulunduğu odaya ismini verdi ve yüzyıllarca bu dairede muhafaza edildi. Fikriyat olarak, dini muhtevanın daima yaşatıldığı bu dairede, bir asır önce kılınan bir teravih namazına dair kaleme alınanları sizlerle buluşturuyoruz.

Boğaz’ın aşı boyalı 5 yalısı

Boğaz’ın aşı boyalı 5 yalısı

İstanbul'da, Boğaziçi'nin masmavi sularında kırmızı renkleriyle göze çarpan aşı boyalı yalıların tarihini biliyor musunuz? Mısırlı Yusuf Ziya Paşa Yalısı'na neden "Perili Köşk" dendiğini, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın bahçesinin neden meşhur olduğunu veya hangi yalının "Boğaz'daki Avrupalı" olarak anıldığını?

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Osmanlı’dan kalan Ramazan geleneği: Enderun usulü teravih

Enderun usulü teravih namazı, Osmanlı döneminde sultanların saray içindeki eğitim mekanları olan Enderun mekteplerinde eda edilirdi. Zamanla İstanbul'un neredeyse tüm camilerinde kılınmaya başlandı. Osmanlı Sarayının kadim Ramazan geleneği, günümüzde de bazı camilerde sürdürülmeye devam ediyor. Peki, Enderun usulü teravih nedir? Enderun usulü teravih nasıl kılınır? Enderun usulü teravih namazı hangi camilerde kılınıyor?

İstanbul’a gelen kadın seyyahtan Ramazan anıları

İstanbul’a gelen kadın seyyahtan Ramazan anıları

Dorina Neave, Osmanlı topraklarına sefaret görevlisi olarak atanan babası sayesinde gelmişti. Onun İstanbul'a ayak bastığı 1881 yılı, Sultan II. Abdülhamid'in saltanat dönemine rastlar. Lady Neave, oryantal bir tablo gibi gördüğü İstanbul'u ve o devrin sosyal hayatını anılarında kaleme alır ve Ramazan'a dair oldukça ilginç detaylara değinir. Fikriyat olarak, İstanbul'a gelen kadın seyyah Dorina Neave'in Ramazan anılarını sizlerle buluşturuyoruz.

Ramazan’a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 hikaye

Ramazan’a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir, 1 hikaye

Allah, Ramazan ayı ile ilgili mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de "Sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin" buyurmuş, Resul-i Ekrem Efendimiz ise bu mübarek ayda cennetin kapılarının açıldığını müjdelemişti. Peki, Mehmet Akif Ersoy'un bu aya dair kaleme aldığı dizeleri biliyor musunuz? Veya Sultan II. Mahmut'u hayran bırakan ve "böylesi sarayda bile yok" dediği Dürrizade'nin hoşafının sırrını? Fikriyat olarak Ramazan'a dair 1 ayet, 1 hadis, 1 şiir ve 1 hikayeyi sizler için derledik.

Pierre Loti İstanbul’u nasıl anlattı?

Pierre Loti İstanbul’u nasıl anlattı?

Pierre Loti 1890 yılında İstanbul'a gelmiş, bu şehirde şahit olduğu olayları bir roman gibi kaleme almıştı. Fransız Pierre Loti, İslam ülkelerindeki çekişmesiz ve hoşgörülü yaşama özenmiş, İstanbul'da kaldığı süre boyunca yerel kıyafetler giyerek halkın arasına karışmıştı. Peki, ardında 40'tan fazla eser bırakan Pierre Loti'nin "bu topraklara özgü bir gelenek" olarak adlandırdığı konu neydi? İstanbul sokaklarında Pierre Loti'nin dikkatini hangi olaylar çekmişti? Fikriyat okuyucuları için derledik.

Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na inşa ettirdiği fabrika

Abdülhamid’in Yıldız Sarayı’na inşa ettirdiği fabrika

Sultan II. Abdülhamid'in Yıldız Sarayı içerisinde kurduğu çini fabrikasının hikayesini biliyor musunuz? Peki ya, ilk olarak saray ve çevresinin porselen ve çini ihtiyacını karşılamayı hedefleyen bu kuruluşun daha sonra etki alanını giderek büyüttüğünü? Veya ürünlerinde ay-yıldız ambleminin yer aldığını? Sultan Abdülhamid'in kurduğu Yıldız Çini Fabrika-i Hümayunu'na dair bilinmeyenleri siz Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, hangi isimlere "Saray Fotoğrafçısı" unvanı verdiğini biliyor musunuz? Peki ya, Abdülhamid'in hapishanedeki mahkumların fotoğraflarını neden çektirdiğini? Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçının hayatını ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

Ayasofya, Osmanlı için fethin en önemli sembolüydü. Asırlar boyu dimdik ayakta kalan, ihtişamını nesilden nesile aktaran Ayasofya, sanata olan düşkünlüğü ile tarihte iz bırakan hükümdarlardan Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı gravürlerle ölümsüzleşti. Peki, Ayasofya cami olduğu dönemde nasıl görünüyordu?

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğrafları

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğrafları

Resmi rakamlara göre toplam 8.556.315 ölü, 21.219.452 yaralı ve 7.750.945 kayıp ve esir bırakan; başta Osmanlı Devleti'nin parçalanmasıyla coğrafi sınırların değişmesine neden olan Birinci Dünya Savaşı, bir asır önce son buldu. Sizler için, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğraflarını derledik.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN