Arama

Türk Tarihi

Osmanlı’nın İngilizlere karşı direnişi: Kudüs Muharebesi

Osmanlı'nın İngilizlere karşı direnişi: Kudüs Muharebesi

Kudüs, tarih boyunca kan ve gözyaşının eksik olmadığı; üç semavi din için de mukaddes sayılan bir beldedir. Bir asır önce Osmanlı'nın 400 yıllık himayesinin ardından İngilizler tarafından işgal edilmiş; o tarihten sonra bölgede Müslümanların hakimiyeti sona ermiştir. İngilizlerin 1917'de Kudüs'ü işgal etmeleri, "Kudüs için felaket yılı olarak" tanımlanmış; "halksız vatana, vatansız halkı yerleştirme" söylemiyle bölgeye akın eden Yahudilerin, İngilizlerin yönetimi sonrası 1948'de devlet kurmaları ise Nekbe yani "Büyük Felaket" olarak adlandırılmıştır. Peki, İngiltere'nin Kudüs işgali nasıl gerçekleşti? Osmanlı ordusu Kudüs'ü nasıl savundu? Kudüs'ün kaybedilmesi Osmanlı Devleti'ni nasıl etkiledi?

Sanki Yedim Camii’nin ilginç hikayesi

Sanki Yedim Camii'nin ilginç hikayesi

İstanbul denilince akla ilk gelenlerden biri de yüzyıllardır şehrin siluetinin eşsiz parçaları olan camilerdir. Şehrin kimliğinin en önemli parçalarından biri olan camilerle ilgili bilgiler ise bu zenginlik karşısında ne yazık ki eksiktir. Hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız camilerin başında gelen Sanki Yedim Camii'nin günümüze ulaşan ilginç bir hikayesi var. İşte küçük damlacıkların büyük göller meydana getirebileceğinin bir kanıtı olan Sanki Yedim Camii'nin öyküsü...

Tarihte Mayıs ayında neler yaşandı?

Tarihte Mayıs ayında neler yaşandı?

Sultan Üçüncü Murad'ın oğlu Şehzade Mehmed'in 51 gün sürecek düğünün Mayıs ayında başladığını biliyor muydunuz? Fatih Sultan Mehmet'in Mayıs ayının bir ikindi vaktinde, kısa süreli komadan sonra hayata gözlerini yumduğunu? Peki ya, bu ayda yaşanan diğer tarihi olayları biliyor musunuz? İşte tarihin tozlu sayfalarındaki Mayıs ayına doğru bir yolculuk...

Ramazan Bayramı’na dair 10 Osmanlı adeti

Ramazan Bayramı'na dair 10 Osmanlı adeti

Ramazan, Osmanlı döneminde kültür ve medeniyetin izleri ile şekillenmiş; bu mübarek aya özel pek çok farklı adet ortaya çıkmıştı. Mahyalar, zimem defterleri, büyük iftar sofraları, sadaka taşları, diş kirası ve dahası… Ramazan ayı, Osmanlı ile farklı bir boyut kazanmış; bu gelenekler yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılmıştı. Peki, Osmanlı'da Ramazan Bayramı nasıl geçerdi? Ramazan-ı şerifi geride bırakıp bayramı karşıladığımız bu mübarek günde, Ramazan Bayramı'na dair 10 Osmanlı adetini sizlerle buluşturuyoruz.

Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnameler

Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnameler

Siyasetnameler, devlet yönetimini, devlet işlerinin nasıl yürütülmesi gerektiğini ve yöneticilerin topluma karşı sorumluluklarını ele alan eserlerdir. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde vurgulanan devlet yönetimine dair temel ilkeler, Peygamberimiz ve Hulefa-yi Raşidin devri başta olmak üzere çeşitli dönemlerde gerçekleştirilen uygulamalar, siyasi ve idari mektuplar, sözlü rivayetler bu eserlerin başlıca kaynaklarıdır. Bir hükümdara yönetim konusundaki tavsiyeleri içeren bu eserler, devlet idaresinde siyaset sanatının ve ahlakının önemini vurgulamıştır. Devlet yönetme sanatını kaleme alan siyasetnamelerin tarihini derledik.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN