Arama

Türk Tarihi

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Veda Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Mehmet Akif Ersoy, yazma fikrini aklından hiç çıkarmayan bir şairimiz. "Nefsini bildiğinden beri Şeyday-ı Muhammed" olan usta şair, Peygamberimizin Veda Haccı ve Veda Hutbesini şiirleştirmek istemiş, bu eseri en küçük ayrıntısına kadar planlamıştı. Yazmaya başlamadan önce hadiselerin gerçekleştiği yerleri görmek istemiş, Mekke'ye Medine'ye gitmiş, Hira Dağı'na çıkıp Peygamberimizin sığındığı mağaraya dahi girmişti. Peki, Mehmet Akif Veda Haccı ve Hutbesine dair şiiri neden yazamadı?

Müziğin dahi ismi Çaykovski'nin Osmanlı anıları 🎵

Müziğin dahi ismi Çaykovski'nin Osmanlı anıları 🎵

Klasik müziğin büyük bestecilerinden Çaykovski'nin yolu, hayatının bir döneminde Osmanlı topraklarına düşmüştü. Turne için bir yolculuğa çıkan Çaykovski, Osmanlı'nın üç güzide şehrine uğramış; bu serüvenini, anılarında ve yazdığı mektuplarda kaleme almıştı. Müziğin dahi ismi Çaykovski, ayak bastığı Osmanlı toprakları için "Nedense bütün bunlar bana Şark'ın masallarını hatırlatıyor" demişti.

Osmanlı'nın kuruluş devrine ışık tutan tarihi kaynaklar

Osmanlı'nın kuruluş devrine ışık tutan tarihi kaynaklar

Osman Gazi'nin yaşça kardeşlerin en küçüğü olmasına karşın, babası Ertuğrul Gazi'nin ölümünün ardından beyliğin başına nasıl geçtiğini biliyor musunuz? Ya da o döneme dair pek çok bilginin hangi kaynakta doğru aktarıldığını? Osmanlı İmparatorluğu'nun tarih sahnesine çıktığı 13'üncü yüzyılın sonlarıyla 14'üncü yüzyılın başlarına dair kaynaklar oldukça kısıtlı. Buna karşın kaleme alınan eserler, Osmanlı'nın kuruluşuna dair oldukça nadide bilgileri barındırıyor. O döneme ışık tutan, kuruluş devrine dair doğru bilgiler içeren kaynakları derledik.

Dünyanın ilk siyahi pilotu: Arap Ahmet

Dünyanın ilk siyahi pilotu: Arap Ahmet

Havacılık tarihinde özel bir yere sahip Arap Ahmet, dünyanın ilk siyahi pilotu. 19'uncu yüzyılda köle tacirleri tarafından İstanbul'a getirilerek satılan adı bilinmeyen bir kadının torunu olan Arap Ahmet, denizci olmayı hayal ediyordu. Tam da o yıl, Wright Kardeşler ilk uçuş denemelerini yapmışlar ve dünyada popülaritesi gün geçtikçe artan yeni bir merak uyandırmışlardı. Osmanlı ordusunun ilk pilotlarından biri olan Arap Ahmet, dünya havacılık tarihinde ilk siyahi pilot oluşuyla ve Birinci Dünya Savaşı'nda direnişe verdiği destekle tarihimizde özel bir yere sahip. Peki, Arap Ahmet kimdir?

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan: Cezzar Ahmet Paşa

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan: Cezzar Ahmet Paşa

Napolyon, gerçekleştirdiği seferlerle Avrupa'nın siyasi haritasını tamamen değiştiren ve adını dünya tarihine yazdıran bir Fransız İmparatoruydu. Askeri ve siyasi stratejileriyle birçok bölgeyi ele geçiren Napolyon, son olarak Doğu'nun zengin topraklarına gözünü dikmişti. Bu topraklarda, "yenilmez Napolyon"a ilk gerçek yenilgiyi tattıracak olan ise cesur bir Türk komutandı. Napolyon, bundan 220 yıl önce, Akka'da büyük bir hezimete uğramış, Doğu düşleri böylece sona ermiş ve şu sözleri söylemişti: "Savaşı kazansaydım Doğu'nun fatihi olur ve Paris'e İstanbul üzerinden dönerdim." Peki, Napolyon'a yenilgiyi tattıran komutan Cezzar Ahmet Paşa kimdir?

Ebü’l Fida kimdir? Ebü’l Fida'nın ilim faaliyetleri...

Ebü’l Fida kimdir? Ebü’l Fida'nın ilim faaliyetleri...

İslam coğrafyacıları arasında önemli yere sahip olan Ebü'l Fida, hayatının büyük bir diliminde ilimle uğraştı ve döneminde bu alanda çalışmalar yapan alimlere de sahip çıktı. Kaleme aldığı en önemli coğrafya eserinde tablo sistemini uyguladı. İlk peygamber ve ilk insan Âdem (a.s.)'dan başlayarak, 1328 senesine kadar olan hadiseleri de eserlerinde konu edindi. İşte son Müslüman coğrafyacı olarak da kayıtlara geçen Ebü'l Fida'nın ilimle dolu hayatı…

Havacılık tarihimize dair 20 ilginç bilgi ✈

Havacılık tarihimize dair 20 ilginç bilgi ✈

Havacılık tarihimiz, henüz erken sayılabilecek bir dönemde Osmanlı Devleti'nde başladı. Bu tarihin oluşmasında öyle isimler var ki, kimi ilklerin öncüsü oldu, kimiyse yerli sermaye ile üretimin gerçekleşmesini sağladı. Peki, ismi havacılık ile özdeşleşen Vecihi Hürkuş'un ve Nuri Demirağ'ın bu alanda gerçekleştirdikleri yenilikleri biliyor musunuz? Ya da uçak kullandığımız ilk savaşın hangisi olduğunu veya Birinci Dünya Savaşı'na kaç uçakla katıldığımızı? Havacılık tarihimize dair 20 ilginç bilgiyi derledik.

Boğaziçi’nden 15 Temmuz’a bir köprü hikayesi

Boğaziçi’nden 15 Temmuz’a bir köprü hikayesi

Dünyanın iki farklı kıtadan oluşan tek şehri İstanbul'un, güzelliğine güzellik katan boğazını geçebilme fikri, yüzyıllar boyu hayal olmaktan öteye gidemedi. 1900'lü yılların ortalarında, İstanbul'un hızla gelişmesi ve iki yaka arasında geçişlerin artışı, bir köprü ihtiyacı doğurdu. 46 yıl önce bugün açılışı gerçekleştirilen Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin sembolü oldu. O gecede köprüde hayatını kaybeden 34 şehidin anısına ismi, "15 Temmuz Şehitler Köprüsü" olarak değiştirildi.

Lagari Hasan Çelebi kimdir?

Lagari Hasan Çelebi kimdir?

17. yüzyılda yaşamış olan bilim insanı Lagari Hasan Çelebi, füze ile yerden dik bir şekilde yükselen ilk insan olarak kabul edilir. 30 metre uzunluğundaki roketle ateşlendikten sonra, 2,5 kilometre yol aldığı ve ardından denize iniş yaptığı rivayet edilen Hasan Çelebi "ilk kez gerçek anlamda roketli uçuş yapan" insandır. Lagari Hasan Çelebi'nin adı günümüzde, Türksat Lagari Hasan Çelebi Uydu Müzesi'nde yaşatılır. İşte roket adam Hasan Çelebi'nin ilk insanlı uçuş denemesine dair bilgiler...

Yabancı seyyahlar İstanbul'u nasıl anlattılar?

Yabancı seyyahlar İstanbul'u nasıl anlattılar?

Seyahatnameler, bir beldenin geçmişine dair verdikleri bilgiler bakımından Osmanlı tarihçileri için başlıca kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Dünyada, üç imparatorluğa başkentlik yapan tek şehir olan İstanbul, güzelliğiyle her dönem seyyahlar tarafından övgüyle söz edilen bir kent oldu. Doğu ile batının kesişim noktası olan İstanbul, yabancı seyyahların da gözde şehriydi ve hem hatıralarında hem kaleme aldıkları seyahatnamelerde hem de yolladıkları mektuplarda İstanbul'dan övgüyle söz ettiler. Peki, yabancı seyyahlar İstanbul'u nasıl anlattılar?

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN