Arama

İslam Dünyası

1 kelime 1 hikaye; ab-ı hayat

1 kelime 1 hikaye; ab-ı hayat

Bazı kelimeler var ki içinde bulunduğu, var olduğu medeniyetin hissiyatıyla ortaya çıkar. İşte bu kelimelerden biri de ab-ı hayat. Efsaneleri barındıran bu kelime, edebiyatımızın her tarihi döneminde sıkça kullanıldı. Sizler için dilimizin zenginliğini yansıtan bu önemli mefhumun kökenini ve barındırdığı manaları inceledik.

Hz. Osman kimdir? Hz. Osman’ın hayatı…

Hz. Osman kimdir? Hz. Osman’ın hayatı…

Hz. Osman, İslam tarihinin üçüncü halifesi; hilafet sancağının Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'den sonra gelen taşıyıcısıdır. Peygamber Efendimiz tarafından cennetle müjdelenen sahabelerden biri olan Hz. Osman, dört büyük halife içinden en uzun süre halifelik yapan kişidir. Hz. Osman'ın halifelik yılları, bazı kesimlerce halifeliğinin kabul edilmediği, büyük fitnelerin yaşandığı bir dönemdir. Hilafet makamını bırakmazsa öldürüleceği yönünde tehdit edilen Hz. Osman, Kur'an-ı Kerim okurken şehit edilmiş; bu elim olayı gerçekleştirenler cenazesinin kaldırılmasına dahi izin vermemişlerdi. Peki, Hz. Osman kimdir? Hz. Osman nasıl halife oldu? Hz. Osman döneminde gerçekleşen fetihler nelerdir? Hz. Osman döneminde yaşanan fitneler nelerdir? Hz. Osman'ın hayatı…

İntifada nedir? Birinci ve İkinci İntifada’da ne oldu? Üçüncü İntifada kapıda mı?

İntifada nedir? Birinci ve İkinci İntifada’da ne oldu? Üçüncü İntifada kapıda mı?

İntifada, Filistin'in İsrail işgaline karşı direnişini anlatan tabirdir. Birinci İntifada, 1987 yılında başlamış ve Filistinlilerin bir araya gelerek gösterdikleri direniş, kitlesel bir halk ayaklanmasına dönüşmüştür. Filistin davasının en önemli aşamalarından biri olarak kabul edilen ve 6 yıl süren bu intifada, Filistin halkının uluslararası alanda tanınırlığını sağlamıştır. İkinci İntifada ise 2000-2005 yılları arasında gerçekleşmiş; başta Batı Şeria ve Gazze olmak üzere pek çok yer, İsrail askerlerinin istilalarına, binlerce evin yıkılmasına, tarım alanlarının tahrip edilmesine sahne olmuştur. Son günlerde Filistin direnişi ile gündeme gelen konulardan biri ise Üçüncü İntifada'nın kapıda olup olmadığı...

Müslümanların ilk savaşı: Bedir Muharebesi ne zaman gerçekleşti?

Müslümanların ilk savaşı: Bedir Muharebesi ne zaman gerçekleşti?

Bedir Savaşı Hz. Peygamber'in Mekkeli müşriklerle olan mücadelelerinde önemli bir yer işgal ediyor. Hz. Peygamber'in askeri dehasını, strateji ve taktik kabiliyetini gösteren Bedir Savaşı, Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında gerçekleşen ilk savaş ve Müslümanların Mekkeli müşriklere karşı kazandığı ilk zaferidir. Peki, Bedir Savaşı kimler arasında ve ne zaman gerçekleşti? Bedir Savaşı'nın tarihi, önemi, sebep ve sonuçları nelerdir?

Ticareti karlı çıkan sahabi: Suheyb bin Rumi

Ticareti karlı çıkan sahabi: Suheyb bin Rumi

Suheyb bin Rumi Müslüman olduğunu açıklayan yedi kişiden biriydi. Künyesi Ebu Yahya'ydı. Allah'ın Rasulü'ne kavuşma arzusuyla Medine'ye hicret etmek için yola çıktığında yolunu kesen müşriklere kendisini bırakmaları karşılığında bütün malını verdi. Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara katıldı. Kendisi ile Allah'ın Rasulü arasına bir düşmanın girmesine asla izin vermedi.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN