Arama

İslam Dünyası

Yermük Savaşı’nda Müslüman olan Romalı komutan: Cerece

Yermük Savaşı'nda Müslüman olan Romalı komutan: Cerece

Müslümanların tarihi hidayet öyküleri ile doludur. İslam’ın hak din olduğunu gören herkes içinde bulunduğu bâtılı bırakıp hâk olan dine koşmuştur. Yermük Savaşı’nda Müslüman olan Romalı komutan Cerece de bu kimselerden. Sizler için Halid bin Velid ile mübarezede iken Müslümanların safına katılıp kendi ordusuna karşı savaşan Rumların ünlü komutanı Cerece’nin hidayet öyküsünü derledik.

Filistin Osmanlı’dan nasıl koparıldı?

Filistin Osmanlı'dan nasıl koparıldı?

Filistin, geçmişi tarih öncesi döneme uzanan, asırlar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir belde. Üç semavi din için de mukaddes sayılan Kudüs'ü çevreleyen Filistin topraklarında, tarih boyunca kan ve gözyaşı hiç durmadı. 400 yıl boyunca Osmanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü Filistin, 1896 yılında Theodor Herzl öncülüğünde Siyonizmin hedefi oldu. Peki, dünyaya yayılan Yahudileri bir araya toplamaya çalışan Herzl ile Sultan II. Abdülhamid arasında nasıl bir konuşma geçti? Filistin topraklarının işgali nasıl meşru kılındı?

Dünyanın en güzel cami kubbeleri

Dünyanın en güzel cami kubbeleri

Yüce Allah'ın bize mescid kıldığı yeryüzünde camiler, günün beş vakti ümmeti bir araya getiriyor. Kimi camiler var ki farklı mimarileriyle, kubbe ve minare tasarımlarındaki uyum ile adeta göz kamaştırıyor. Coğrafi şartlar ile şekillenen, birkaç mimari üslubu barındıran, ince işçiliklerle bezeli pek çok cami bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından mimarileriyle göz kamaştıran cami kubbelerini derledik.

Libya’da düşman işgaline direnişin sembolü: Ömer Muhtar

Libya’da düşman işgaline direnişin sembolü: Ömer Muhtar

Ömer Muhtar, Libya'da işgalci İtalyan güçlerine karşı sergilediği destansı direnişle tarihe geçen bir isim. Coğrafi şartlara dair bilgisi ve uyguladığı stratejik savaş taktikleri ile İtalyanları büyük hezimete uğrattı; muharebelerde gösterdiği başarıları nedeniyle "Çöl Aslanı" lakabıyla anıldı. Onun 22 yıl süren mücadelesi, düşmanın bile takdir ettiği bir destana dönüşmüştü.

Ticareti karlı çıkan sahabi: Suheyb bin Rumi

Ticareti karlı çıkan sahabi: Suheyb bin Rumi

Suheyb bin Rumi Müslüman olduğunu açıklayan yedi kişiden biriydi. Künyesi Ebu Yahya'ydı. Allah'ın Rasulü'ne kavuşma arzusuyla Medine'ye hicret etmek için yola çıktığında yolunu kesen müşriklere kendisini bırakmaları karşılığında bütün malını verdi. Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara katıldı. Kendisi ile Allah'ın Rasulü arasına bir düşmanın girmesine asla izin vermedi.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN