Arama

İslam Dünyası

Libya’nın tarihine dair önemli kırılma noktaları

Libya’nın tarihine dair önemli kırılma noktaları

Libya, tarih boyunca Akdeniz'deki stratejik konumu nedeniyle daima önemli bir coğrafya oldu. İslam'ın ilk yıllarından itibaren Müslüman toprağı olan Libya'yı, Haçlı istilasından Osmanlı Devleti kurtardı. Kanuni döneminde yardım isteyen Libya halkının imdadına Turgut Reis yetişti; İtalyanların işgaline kadar bu topraklarda 4 asır boyunca Osmanlı sancağı dalgalandı. Osmanlı'dan koparıldıktan sonra ise bölgede sular hiç durulmadı. Libya'da iç karışıklıklar devam etse de uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye'nin yürüttüğü askeri işbirliği, stratejik anlamda büyük önem taşıyor.

Afrika'da 2019 böyle geçti

Afrika'da 2019 böyle geçti

Sudan’da Beşir yönetimine yapılan darbe, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in Nobel Barış Ödülü'nü alması ve Batı Afrika’da 8 ülkenin sömürge döneminden kalma CFA frangını bırakma kararı, Afrika’da 2019’un öne çıkan başlıkları oldu.

'Afganistan Belgeleri': 48 yıl sonra yeni 'Pentagon Belgeleri' mi?

'Afganistan Belgeleri': 48 yıl sonra yeni 'Pentagon Belgeleri' mi?

Washington Post gazetesinde Afganistan Belgeleri adıyla yayınlanan belgeler, ABD’nin Afganistan işgalinin içine düştüğü derin çıkmazı, 1971 yılında New York Times gazetesinde yayınlanan Pentagon Belgelerini andırır tarzda yeniden gözler önüne serdi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN