Arama

İslam Dünyası

ABD’de tarih yazan iki Müslüman kadın

ABD’de 'tarih yazan' iki Müslüman kadın

ABD Kongre seçimlerine katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler oldular. Tlaib yaptığı açıklamada "Amacım, etkili bir yolla İslam'ı temsil etmek" sözlerine yer vermiş; başörtülü ilk üye Omar ise "Temsili demokrasilerin ne olduğunu gösterebilmek için" seçimlere katıldığının altını çizmişti. Donald Trump'ın göçmen ve Müslüman karşıtı ırkçı söylemlerine muhalif olan bu iki ismi, biraz daha yakından tanıyalım.

Yemende unutulan savaş

Yemen'de 'unutulan savaş'

Yemen'de 4 yıl önce Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesiyle başlayan iç savaş nedeniyle binlerce sivil öldü, milyonlarcası da açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

Kaşıkçı cinayeti sonrası Körfez ittifakının geleceği ne olacak?

Kaşıkçı cinayeti sonrası Körfez ittifakının geleceği ne olacak?

Kaşıkçı olayıyla Muhammed bin Selman’ın liderlik imajı büyük hasar almış görünüyor. Arap dünyasında ayrı bir coğrafi, politik ve jeopolitik güç olarak konsantre olmaya çalışan “Körfez/Haliç İttifakı” ise zor bir dönemece girdi. Peki, ittifakın geleceği ne olacak?

Güçlünün hukuku mu, hukukun gücü mü?

Güçlünün hukuku mu, hukukun gücü mü?

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a muhalif bir isim olan Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamamasının üzerinden geçen süre bir ayı bulmak üzere. Suudi Arabistan yönetimi, kendisi tarafından da kabul edilen cinayetin çözülmesinde adım atmaktan nasıl oluyor da imtina ediyor, diplomatik koruma temin eden Viyana Sözleşmesi'ni kanlı bir şekilde suistimal eden bu eylemden nasıl olup da sıyrılabileceğini düşünüyor?

Darülhikme ile ilgili 25 gerçek

Darülhikme ile ilgili 25 gerçek

Dünyanın en büyük ilim akademisi Darülhikme, bin yıl önce Bağdat'ta kuruldu. Bu ilim akademisi, Müslüman dünyasının dört bir yanından en iyi bilim insanlarını bir çatı altında toplayarak zamanın en önde giden entelektüel merkezi haline geldi.

Endonezya’da kelime-i tevhit yazılı flamanın yakılması protesto edildi

Endonezya’da kelime-i tevhit yazılı flamanın yakılması protesto edildi

Endonezya'daki Batı Cava’nın Garut bölgesinde, hafta başında "Hari Santri" (Müslüman öğrenciler) Günü etkinliğinde, 3 kişinin kelime-i tevhit yazılı flamayı yakmasının ardından, bugün cuma namazı sonrası başkent Cakarta ile Lombok, Makassar ve Medan gibi bazı kentlerde gösteriler yapıldı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN