Arama

İslam Dünyası

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsü

Bundan bir asır önce Azerbaycan halkı, Çarlık Rusya'nın yıkılması sonucu bağımsızlığını ilan etmiş ve Müslüman Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyetini kurmuştu. Bağımsızlıklarını ilk olarak Osmanlı'nın tanıdığı bu genç devlet, iki yıl sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. 70 yıl sonra Azerbaycan, 18 Ekim 1991'de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı. Azerbaycan'ın bağımsızlık öyküsünü sizlerle buluşturuyoruz.

Müslümanların ilk savaşı: Bedir Muharebesi ne zaman gerçekleşti?

Müslümanların ilk savaşı: Bedir Muharebesi ne zaman gerçekleşti?

Bedir Savaşı Hz. Peygamber'in Mekkeli müşriklerle olan mücadelelerinde önemli bir yer işgal ediyor. Hz. Peygamber'in askeri dehasını, strateji ve taktik kabiliyetini gösteren Bedir Savaşı, Müslümanlar ile Mekkeli müşrikler arasında gerçekleşen ilk savaş ve Müslümanların Mekkeli müşriklere karşı kazandığı ilk zaferidir. Peki, Bedir Savaşı kimler arasında ve ne zaman gerçekleşti? Bedir Savaşı'nın tarihi, önemi, sebep ve sonuçları nelerdir?

İslam dünyasının batı ucunda yetişen ilk Müslümanı: İbn Bacce

İslam dünyasının batı ucunda yetişen ilk Müslümanı: İbn Bacce

Akıl onun için oldukça önemliydi. O, İslam dünyasının batı ucunda olan Endülüs'te yetişen ilk Müslüman filozof olarak tarihe geçti. Bununla yetinmeyip, Kur'an'daki akıl ve düşünceye dair ayetler üzerinde çalışmalar yaptı. Bu yüzden de sağlam ve kesin bilginin ancak akılla kazanılabileceğini ileri sürdü. Kimden mi bahsediyoruz? Rasyonalist bir düşünür olarak tanınan İbn Bacce'den. "Filozof, her daim akli olanı ve en doğru olanı yapar" diyen İbn Bacce'nin hayatını derledik.

Abdurrahman el Gafiki kimdir?

Abdurrahman el Gafiki kimdir?

Avrupa üzerinden İstanbul'u fethetme ve oradan Suriye'ye uzanma fikri Müslümanların Hz. Osman zamanından beri takip ettikleri bir askerî strateji idi. Endülüs valisi olan Abdurrahman el-Gafiki de bu amaçla, Fransa'nın en büyük şehri olan Bordeaux'ya yöneldi ve orayı fethetti. Müslümanlar, Abdurrahman el-Gafiki'nin komutanlığından sonraki iki asır süresince Fransa'da varlıklarını sürdürdü.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN