Arama

İslam Dünyası

Avrupada Müslümanların geleceğine yön verecek buluşma

Avrupa'da Müslümanların geleceğine yön verecek buluşma

2. Avrupa Müslümanlar Buluşması Toplantısı, Avrupa kıtasında yaşayan Müslümanların dini teşkilatlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 02- 04 Ocak 2019 tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığının, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği ile düzenlediği toplantı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşması ile sona erdi. İlgili bildiride, "İslam’ı, “Alman İslam’ı”, “Fransa İslam’ı”, “Belçika İslam’ı” ya da “Avrupa İslam’ı” gibi sıfatlarla belli bir coğrafyaya veya herhangi bir ulusa hasretmek İslam’ın evrenselliği ile çelişmektedir" ifadelerine yer verildi.

İlk başörtülü Müslüman üye dedesinden kalan Kur’an ile ABD Kongresi’nde

İlk başörtülü Müslüman üye dedesinden kalan Kur’an ile ABD Kongresi’nde

ABD Kongre seçimlerine katılan Somali asıllı Ilhan Omar, Kasım ayında Temsilciler Meclisine giren "ilk başörtülü Müslüman kadın üye" olmuştu. Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD'ye geldiğinde, yanında getirdiği dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim ile yemin etti. Bizler de, "Ilhan Omar kimdir?" sorusunun cevabını sizler için derledik.

Hindistan Arakanlı mültecileri sınır dışı etti

Hindistan Arakanlı mültecileri sınır dışı etti

Hindistan, ülkeye yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen bir grup Arakanlı Müslümanı daha sınır dışı etti. Polis sözcüsü Bhaskar Jyoti Mahanta, ülkeye yasa dışı yollardan giren 3 erkek ve 2 kadından oluşan Arakanlı Müslüman ailenin ülkenin doğusundaki Manipur eyaletindeki Moreh sınır kapısından Myanmar'a iade edildiğini bildirdi.

İsrail 2018’de Gazze’yi 865 kez bombaladı

İsrail 2018’de Gazze’yi 865 kez bombaladı

İsrail ordusu, 2018 yılı boyunca abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 865 kez hava saldırısı düzenledi. Gazze Şeridi’nden de İsrail sınır bölgelerine bin roket atıldı, bunlardan 250’sinin demir “kubbe hava” savunma sistemiyle havada imha edildi, 45’inin ise yerleşim bölgelerine düştü.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN