Arama

İslam Dünyası

Sıra dışı mimarileriyle göz kamaştıran camiler

Sıra dışı mimarileriyle göz kamaştıran camiler

Peygamber Efendimiz, camilerin Müslümanlar için önemini her daim vurgulamış; "Her kim Allah için bir mescid bina ederse, Allah ona cennette bu mescidin benzeri (bir köşk) bina eder" buyurmuştur. Allah'ın bize mescid kıldığı yeryüzünde camiler, günün beş vakti ümmeti bir araya getiriyor. Bunun yanında kimi camiler, farklı mimarileriyle adeta göz kamaştırıyor. Coğrafi şartlar ile şekillenen, birkaç mimari üslubu barındıran ve suyun üzerine inşa edilen farklı tasarımlarda pek çok cami bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından sıra dışı mimarileriyle göz kamaştıran camileri derledik.

Keşşaf Tefsiri'nin yazarı alim şair: Zemahşeri

Keşşaf Tefsiri'nin yazarı alim şair: Zemahşeri

Büyük bir dilci, edip, şair, müfessir, muhaddis olduğu bilinen El-Keşşâf isimli tefsiri ve Mukaddimetü'l Edebi sözlüğü ile meşhur olan Zemahşeri çok yönlü bir alimdi. İlim uğrunda diyar diyar gezen Zemahşeri devrindeki alimlerin yanı sıra devlet büyüklerinin de ilgi ve takdirini kazandı. Peki ilmi yönü bu denli kuvvetli olan Zemahşeri'nin 45 yaşından sonra geçirdiği değişim ve dönüşümü biliyor musunuz? İşte Zemahşeri'nin hayatı ve eserlerine dair ilgi çekici ayrıntılar...

İslam inanç esaslarının edebiyattaki yansıması: Akaidname

İslam inanç esaslarının edebiyattaki yansıması: Akaidname

Hayatın her alanında kendisine yer edinebilen edebiyat, Osmanlı döneminde aynı zamanda öğretici bir işleve de sahipti. Bütün gayreti, İslâm'ı yaşamak, yaymak ve yaşatmak olan Osmanlı insanı, kaleminden çıkan her şeyi de bu gayret çerçevesinde şekillendirmişti. Bunun en güzel örneği İslam'ın inanç esaslarını konu edinen şiir şeklinde yazılmış manzum akaidnamelerdi. İşte inanç esaslarını en zarif ve kolay şekilde öğrenmeyi sağlayan akaidnameler hakkında ilgi çekici ayrıntılar..

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN