Arama

İslam Dünyası

ABD, 11 Eylülde saldırıya mı uğradı?

ABD, 11 Eylül'de 'saldırıya' mı uğradı?

Bundan tam 17 yıl önce bugün, dünya için bir dönüm noktası sayılacak, yeni bir olaya daha şahitlik ettik. "Süper güç" ABD, New York'un sembol binalarından olan İkiz Kulelerin yerle bir olmasıyla sarsılıyordu. Canlı yayınlarda uçakların kulelere çarpma anı tekrar tekrar gösteriliyor; dönemin ABD başkanı Bush, bu saldırıları "medeniyetler çatışması" olarak nitelendiriyordu. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren ABD, tüm siyasetini "teröre karşı mücadele" kılıfıyla şekillendirecek, böylece işgallerini meşrulaştıracaktı. Müslüman coğrafyalarını kana bulayan ve dünyayı "İslamofobi" kavramıyla tanıştıran ABD, gerçekte "saldırıya" mı uğradı?

Meksika’nın Müslüman Kızılderilileri

Meksika’nın Müslüman Kızılderilileri

Cristobal de Las Casas şehri etrafındaki dağlık bir alanda yaşayan Müslüman Kızılderililer Türkiye’nin yaptığı yardımlar sonrasında Türklere oldukça sıcak bakıyorlar. 2016’dan itibaren ülkede faaliyet yürüten TİKA’nın projeleriyle kalkınan bölgede kadınların da ekonomiye katılımı sağlandı...

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib sonun başlangıcı mı?

İdlib’de çanlar sadece siviller için çalmıyor, tehlikede olan, bugüne kadar emek verilmiş pek çok siyasi süreç ve ilişki var. Ama ya duyduğumuz ses çan sesi değilse, ya birbirine karşı konumlanmış iki rakibin birbirleriyle açıkça karşılaşma anını haber veriyorsa bu sesler?

Küresel güç mücadelesinde hamle imkânı: Türk Keneşi

Küresel güç mücadelesinde hamle imkânı: Türk Keneşi

Küresel ticaret savaşlarının kızıştığı, siyasal ve ekonomik bağlamda masanın yeniden kurulmakta olduğu böyle bir dönemde toplanan 6. Türk Keneşi Zirvesi tüm üye ülkeler için büyük anlamlar taşıyor. Özellikle enerji ve ulaşım yollarında meydana gelebilecek yeni alternatifler, sadece bölgesel anlamda değil; küresel güç mücadelesinde de hamle imkanını gün yüzüne çıkarıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN