Arama

Sağlık

'Grip aşısı deyip geçmemek lazım'

'Grip aşısı deyip geçmemek lazım'

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Yediyıldız, "Grip aşısı deyip geçmemek lazım. Mutlaka aşı olunması gerekiyor." dedi.

Trans yağ nedir? Trans yağlar vücudumuza neler yapıyor?

Trans yağ nedir? Trans yağlar vücudumuza neler yapıyor?

Trans yağlar, ucuz bitkisel yağların yüksek basınç ve yüksek ısı altında hidrojenizasyonu ile üretiliyor. Uzmanların söylediklerine göre, işlem sırasında yağa, metal parçacıkları olan nikel oksit ilave ediliyor, bazen de nişasta ve kıvam verici kimyasallar katılıyor. Böylece yağın raf ömrü uzuyor, ucuza mal ediliyor. Peki, severek yediğimiz hangi besinlerde trans yağ var? Genellikle farkına bile varmadan günde ne kadar trans yağ yiyoruz? Bu yağlar en fazla ne kadar tüketilmeli, tehlike sınırı ne zaman aşılıyor, sağlığa etkileri nasıl ortaya çıkıyor?

Hamburgerin Orta Asya’ya uzanan tarihi

Hamburgerin Orta Asya’ya uzanan tarihi

Hamburger, özellikle kısıtlı zamanlarda hızlı ve pratik bir öğün arayışına girdiğimizde, neredeyse ilk tercih ettiğimiz yemek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ABD kültürünün tüm dünyaya yayılması ve zincir restoranlar ile popüler kültürün adeta bir taşıyıcısı olan hamburgerin aslında Orta Asya'ya uzanan bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da hamburger isminin nereden geldiğini? Veya hamburgeri tükettikten sonra vücudunuza etkilerini? Hamburgerin tarihine dair az bilinen detayları sizlerle buluşturuyoruz.

Modern yaşamın neden olduğu 4 psikolojik bozukluk

Modern yaşamın neden olduğu 4 psikolojik bozukluk

Normal seviyede olduğunda insanların başarıya ulaşmasına yardım eden stres, kronik hale geldiğinde hastalıklara neden olabiliyor. Modern yaşamın sonucu olarak ortaya çıkan bu psikolojik rahatsızlıklar, insanların günlük yaşamını etkiliyor ve içinden çıkılması güç durumlara sokabiliyor. Peki, tedavi edilmezse şiddet eğilimlerinin artmasına ve şizofreniye neden olan bu hastalıklar nasıl anlaşılır?

'İnsanlar her yaşta yürüyüş yapabilir'

'İnsanlar her yaşta yürüyüş yapabilir'

Prof. Dr. Ergüder, "Dünya Sağlık Örgütü herkesin haftada en az 2,5 saat ve her gün 30 dakika yürümesini öneriyor. Yaş sınırı da yok. İnsanlar her yaşta yürüyüş yapabilir." dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Sonbaharın gelmesi ve havanın değişkenlik göstermesiyle birlikte hastalıklar da baş göstermeye başladı. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara daha kolay yakalanıyor; kendinizi yorgun ve bitkin hissediyor olabilirsiniz. Bütün bunlar ise tek bir sorunun habercisi: bağışıklık sisteminiz zayıflamış olabilir! Peki, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Güçlü bir bağışıklık sistemi için nasıl beslenmelisiniz? Bu soruların yanıtını sizlerle buluşturuyoruz.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN