Arama

Sağlık

İbn-i Sina, ilaçları nasıl topluyor, saklıyor ve hazırlıyordu? İbn-i Sina kimdir?

İbn-i Sina, ilaçları nasıl topluyor, saklıyor ve hazırlıyordu? İbn-i Sina kimdir?

İslam dünyasının bilim insanları denildiğinde akla ilk gelen isimlerinden birisi olan İbn-i Sina, hem filozof hem tabip olarak asırlarca Avrupa tıbbını etkiledi. Modern tıbbın kurallarını belirleyen bir İslam alimi olan İbn-i Sina'nın 276 esere imza attığını ve birçok eserinin, yüzyıllar sonra dahi birincil kaynak olarak okutulduğunu biliyor muydunuz? Peki, Doğu'da "İbn Sina", Batı'da "Avicenna" olarak nam salan İslam alimi, ilaçları nasıl topluyor, saklıyor ve hazırlıyordu?

Modern tıp mı, alternatif tıp mı? Bilim dünyası ne diyor?

Modern tıp mı, alternatif tıp mı? Bilim dünyası ne diyor?

Modern tıbbı kabul etmeyen bir kesim de var sağlığa zararlı olduğunu ileri sürenler de... Her ne kadar bilimsel metotlara dayansa da modern tıp herkesi memnun etmeye yetmiyor. Kimileri "geleneksel" yöntemlere başvurmanın gerekliliğini vurguluyor kimileri ise modern dönemde karşılaştığımız hastalıkların insan eliyle üretildiğini. Aşı olmayı reddeden de var maske takmaya karşı çıkan da. Peki, modern tıp hayatımızın neresinde? Tüm bu fikir ayrılıkları karşısında bilim ne diyor?

Vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri

Vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri

Canlı organizmalar üzerine zararlı etkileri olan tüm maddelere toksin denir. Hücrelerin kendilerini yenilemesine izin vermeyen zararlı bakterilerden oluşan toksinler ödem birikmesine sebebiyet verir. Tedavi araçlarından biri olan bitkiler, ilaca benzer bir etki göstererek bedensel fonksiyonları kuvvetlendirir. Bazı bitkiler, vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olur. İşte, vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri...

Hangi vitamin hangi besinde bulunur?

Hangi vitamin hangi besinde bulunur?

Yediğiniz besinlerin içinde hangi vitamin ve minerallerin bulunduğunu biliyor musunuz? Peki ya yaşadığınız sağlık sorunlarının hangi vitamin eksikliğinden kaynaklandığını? Birçoğumuz geçirdiğimiz hastalıkların, yaşadığımız sağlık problemlerinin, gerçekte vücudumuzun bize gönderdiği önemli sinyaller olduğunu düşünmeyiz. Ancak, vitamin eksiklikleri yaşadığımız sağlık sorunlarını tetikliyor olabilir. Hangi vitaminin hangi besinde bulunduğunu, bu vitaminlerin eksikliğinde hangi sağlık sorunlarına yol açtığını sizler için derledik.

Osmanlı tıbbına dair 25 ilginç bilgi

Osmanlı tıbbına dair 25 ilginç bilgi

Dünyada hastalıklara şifa bulma arayışı, insanlık tarihi kadar eski bir uğraş. Tıp ilmi, en büyük dönüm noktasını İslam uygarlığının altın çağında yaşadı. Müslüman alimlerin tıp ile ilgili çalışmaları, günümüzdeki sağlık uygulamalarının en değerli kaynağı oldu. İslam uygarlığının bilimsel olarak temellerini attığı tıp ilmi, önce Selçuklulara, ardından ise Osmanlı Devleti'ne miras kaldı. Osmanlı sultanlarının da desteği ile hem şifahaneler hem de tedavi yöntemleri büyük bir gelişme gösterdi. Osmanlı tıbbına dair 25 ilginç bilgiyi derledik.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN