Arama

Sağlık

Kış mevsiminde alerjik hastalık bulguları artıyor

Kış mevsiminde alerjik hastalık bulguları artıyor

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahir İğde, "Elbette ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen sürenin, dolayısıyla maruziyetin arttığı kış mevsimlerinde alerjik hastalık bulgularında artış görülür." dedi.

Besin değeri en yüksek 20 gıda

Besin değeri en yüksek 20 gıda

Gün içinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza oldukça farklı faydaları bulunuyor. Besinler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlıyor. Bilim insanları, bin farklı besin üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinleri ortaya çıkardı. Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en faydalı besinler neler? Besin değeri en yüksek gıdalar hangileri?

Beyin sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Beyin sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

İnsanların hayatının vazgeçilmez tüm işlevleri sağlıklı bir beyin sayesinde gerçekleşir. Anne karnında başlayan bu süreç ömür boyu da devam eder. Tüketilen besinlerden, uyku düzenine, stresten spora kadar birçok nokta beyin sağlığı için önem taşır. Peki, sağlıklı bir beyin için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İbn Sina'nın beyin sağlığı için ne önermiştir?

Soğuk algınlığına iyi gelecek 10 doğal yöntem

Soğuk algınlığına iyi gelecek 10 doğal yöntem

Soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmesiyle burun akıntıları, baş ağrıları, boğaz ağrıları ve öksürük gibi birçok soğuk algınlığı belirtisi ortaya çıkıyor. Genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor. Peki, soğuk algınlığına karşı hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte soğuk algınlığına iyi gelecek 10 doğal yöntem…

Her şeyi değiştiren 5 deney🔬

Her şeyi değiştiren 5 deney🔬

Dünya bilim tarihini değiştiren, kilometre taşı olarak kabul edebileceğimiz birden fazla deney vardır. Bunların bir kısmı çok dikkatle, bir kısmı da sonu pek düşünülmeden "ya tutarsa" mantığıyla yapılmış deneylerdir. Örneğin, İslam dünyasının "Optiğin Babası" olarak anılan alimi İbn-i Heysem, Newton'dan 600 yıl önce ışığın hareket ettiğini nasıl keşfetmişti? Bilim dünyasına damga vuran beş deneyi derledik.

Uyku apnesi hastalarına 'felç' uyarısı

Uyku apnesi hastalarına 'felç' uyarısı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, tedavi edilmeyen uyku apnesi sendromunun felce neden olabileceği uyarısında bulundu.

Radyasyon nedir? Radyasyonun canlılara etkisi nelerdir?

Radyasyon nedir? Radyasyonun canlılara etkisi nelerdir?

Dünyanın oluşumundan bu yana tüm canlılar iyonlaştırıcı radyasyon ile iç içe yaşıyor. Radyasyonun tıbbi gerekliliklerden dolayı alınması gereken dozun dışında, insanların doğrudan iyonlaştırıcı etkisine maruz kalması ise kesinlikle önerilmiyor. Asıl mesele ise radyasyonun iyonize edici olup olmamasıdır. Peki, günlük hayatımızda radyasyonsuz yaşamak mümkün mü?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN