Arama

Sağlık

Katledileceğini duyunca kalp krizinden ölen Osmanlı tabibi: Şânîzâde Mehmed Atâullah Efendi

Katledileceğini duyunca kalp krizinden ölen Osmanlı tabibi: Şânîzâde Mehmed Atâullah Efendi

Ömrünü ilme adayan Osmanlı âlimlerinden biriydi, Şânîzâde Mehmed Atâullah Efendi. Tıp tahsili alarak modern tıbbın öncüsü olmuş, yedi dil öğrenmiş ve ardından Osmanlı’da birçok görevi yerine getirmişti. Sultan II. Mahmud, Şânîzâde’yi bizzat seçip vak‘anüvisliğe getirmiş; “Bektâşî” olduğu gerekçesiyle ise, görevinden azlederek sürgün etmişti. Böyle bir âlimin sürgünde bulunmasına gönlü razı olmayan Sultan Mahmud, bir süre sonra af fermanı yazdırdı. Ancak, bu fermanı ulaştırmak üzere yola çıkan elçi, bir yanlışlık yaparak elim bir olayın müsebbibi olacaktı...

Türk hekimlerden kaslara iyi gelecek çalışma

Türk hekimlerden 'kaslara iyi gelecek' çalışma

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan araştırmada kuruyemiş, kuru baklagil ve süt ürünlerinde bulunan "magnezyum sitrat" bileşiğinin kas rahatsızlıklarının azaltılmasında etkisi ispat edildi.

İşte kilo vermenin altın kuralı...

İşte kilo vermenin altın kuralı...

Her dönem farklı diyet programları ortaya çıkıyor. Fakat kimse bu diyetlerin sağlığa zararlı olup olmadığını ya da kilo verdirip verdirmediğini sorgulamıyor. Halbuki başarısız diyet programları uygulamak yerine hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle beslenme alışkanlığınızı değiştirebilir, böylelikle zayıflama gibi bir hedefiniz varsa sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. İşte diyetisyenlerden altın değerinde tüyolar…

Bir kere yemek bile yetiyor!

Bir kere yemek bile yetiyor!

Kudret narı keskin tadından ve acılığından dolayı çiğ olarak tüketilemeyen sebzeler arasındadır. Kudret narının sağlık açısından olan faydaları oldukça fazladır. Özellikle bu sebepten dolayı kudret narı nasıl yenir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Kudret narının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak isteyenlere işte kudret narı nasıl yenir sorusunun cevabı…

Antibiyotik direnci nedeniyle enfeksiyonlar tehdit olmayı sürdürecek

Antibiyotik direnci nedeniyle enfeksiyonlar tehdit olmayı sürdürecek

SBÜ Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Arıca, "Günümüzde giderek artan antibiyotik direncine bağlı olarak yeniden önem kazanan enfeksiyon hastalıklarının gelecek 20 yıl içinde halk sağlığını olumsuz etkilemeye devam edeceği tahmin ediliyor." dedi.

Güvensiz ürünü ifşa dönemi başladı

Güvensiz ürünü ifşa dönemi başladı

Piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği belirlenen ürünlerin, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi kapsamında oluşturulan "www.guvensizurun.gov.tr" aracılığıyla kamuoyuna ilan edilmesine başlandı.

Aşı reddi toplumsal bir tehdit

'Aşı reddi toplumsal bir tehdit'

SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Aydoğan, çocuklarda birçok bulaşıcı hastalıktan korunmanın yolunun ulusal aşılama programına kayıtsız ve şartsız uymaktan geçtiğini belirtti.

Kanser tedavisinde yapay zeka umudu

Kanser tedavisinde "yapay zeka" umudu

Radyasyon Onkolojisi uzmanı Prof. Dr. Ali Aydın Yavuz, "yapay zeka" uygulamalarının kanserde tedavi başarısını artırdığını söyledi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN