Arama

Sağlık

İnsan vücudu hakkında ilginç gerçekler

İnsan vücudu hakkında ilginç gerçekler

İnsan merak eden bir varlıktır. Hayatını, geçmişini, geleceğini ve kendi gezegeni dışındaki tüm evreni merak konusu yapar, araştırır, öğrenir ve çağları değiştirir. Gözünü dış dünyaya çevirmiş olan insan, evrende kum tanesinden küçük yer kaplayan bedenine yöneldiğinde ise asıl büyük sürprizle karşılaşır. Vücudunun her bir zerresinde ayrı bir sır yatar. Günümüzde bu sırların kimisi çözüldü kimisi hala sırrını koruyor. İşte, insan vücudu hakkında şaşırtıcı gerçekler....

Çocuğun gelişimi 6 yaşına kadar 16 kez izlenmeli

Çocuğun gelişimi 6 yaşına kadar 16 kez izlenmeli

Çocukların sağlık ve gelişimini izlemeyi, desteklemeyi ve sağlık sorunlarını tedavi etmeyi amaçlayan programlar, onların yaşam kalitesini iyileştirirken, bebek ve çocuk ölüm oranlarını da düşürmeye yardımcı oluyor. Sağlıklı şekilde gelişimini sürdürmesi, hastalık ve sakatlıklarının önüne geçilmesi için 1 yaşına kadar 9 kez, 1 yaşından 6 yaşına kadar da 7 kez olmak üzere 16 defa izlenmesi gerekiyor.

İlaçlarla beraber alınmaması gereken besinler

İlaçlarla beraber alınmaması gereken besinler

Rahatsızlık durumunda vücudun kendi bağışıklığını artırmak için ilaca ihtiyaç duyarız. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gerek şey ise ilaçların besinlerle olan etkileşimi. İlaç kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. İlaçların faydasını beklerken ciddi derecede yan etkiler yaşanabiliyor. Unutulmaması gereken bir unsur da ilaç kullanımı kesildikten sonra etkisinin birkaç hafta bile sürebiliyor olmasıdır. Sizler için, ilaçlarla beraber alınmaması gereken besinleri derledik.

Sülüklerin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Sülüklerin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Geleneksel tıbbın önemli bir parçası olan ve birçok hastalığın tedavisinde yardımcı metot olarak kullanılan tıbbi sülüklerin, bilinçsiz toplama sonucunda nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.

'Beyin piliyle parkinson hastalığının saatini geri alıyoruz'

'Beyin piliyle parkinson hastalığının saatini geri alıyoruz'

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Zırh "Beyin piliyle parkinson hastalığının saatini geri alıyoruz. Çünkü bu bir kür değil, hastalığı ortadan kaldırmıyoruz. Hastalığın birinci, ikinci senesindeki haline geriye getirebiliyoruz." dedi.

Parkinson hastalığı, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Parkinson hastalığı, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Dünyada üzerine araştırmaların yoğunlaştığı hastalıklardan bir tanesi Parkinson'dur. Kademeli olarak ilerleyen bu rahatsızlık, el, kol, çene, yüz gibi uzuvların titremesi gibi belirtilere sahip. Ancak belirtileri hastalığın derecesine ve kişisine göre değişiyor. 11 Nisan tarihi, toplumsal farkındalık ve bilinçlenme yaratmak adına "Dünya Parkinson Hastalığı Günü" olarak belirlendi. Buna göre, Parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığı kimlerde görülür? Parkinson hastalığı teşhisi ne zaman konur? Parkinson hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir? Parkinson hastalığının nedenleri nelerdir? Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir? Sizler için derledik…

'Bahar alerjisi' sezonu başladı

'Bahar alerjisi' sezonu başladı

Uzmanlar alerjisi olanlar için "bahar nezlesi" sezonunun başladığını belirterek koruyucu önlemlere dikkati çekti.

Trans yağlar alzaymırı tetikliyor

Trans yağlar alzaymırı tetikliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Bölek, bilimsel çalışmaların trans yağların özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde alzaymır olma riskini dört kat artırdığını bildirdi.

Stresin vücuttaki 15 belirtisi

Stresin vücuttaki 15 belirtisi

Vücudumuz tüm duygu ve durumlara tepki veren bir ayna vazifesi görür. Üzüldüğümüzde, mutlu olduğumuzda ya da heyecanlandığımızda görüntümüzde değişiklikleri fark ederiz. Stres de bu duygu durumlardan bir tanesi. Belirli düzeyde stresin kişiyi başarıya götürdüğü bilinse de genel anlamda tüm hastalıkların da sebebi olduğu doktorların ortak fikri. Çoğu zaman yaşam içerisinde strese alışkanlık gösteren bünyemizde belli başlı sinyaller bizi uyarıyor. İşte, stresin fiziksel belirtileri...

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN