Arama

Sağlık

Yarın sokağa çıkacak 65 yaş ve üstüne egzersiz önerisi

Yarın sokağa çıkacak 65 yaş ve üstüne egzersiz önerisi

Prof. Dr. Evren Yaşar, yarın saat 12.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üstü vatandaşlara, uzun süre hareketsiz kalındığı için hafif tempoda 10 dakika yürüyüş ile egzersize başlamalarını önerdi.

İlk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi

İlk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi

17. yüzyılda Osmanlı'da anne ve çocuklar için ilk Türkçe tıp kitabını yazan hekim Şifai Şaban Efendi'yi tanıyor musunuz? Peki ya güler yüzlülüğü ve tatlı sözleri ile tedaviden önce hastalarının gönlünü almaya çalıştığını? İşte hekimliğin yanında ince ruhlu bir şair ve tarihçi olan ilk çocuk doktorumuz Şifai Şaban Efendi hakkında detaylar..

Vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri

Vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri

Canlı organizmalar üzerine zararlı etkileri olan tüm maddelere toksin denir. Hücrelerin kendilerini yenilemesine izin vermeyen zararlı bakterilerden oluşan toksinler ödem birikmesine sebebiyet verir. Tedavi araçlarından biri olan bitkiler, ilaca benzer bir etki göstererek bedensel fonksiyonları kuvvetlendirir. Bazı bitkiler, vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olur. İşte, vücudun zehirli atıklardan temizlenmesine yardımcı olan bitki kürleri...

Ramazanda uyku düzeni nasıl olmalı?

Ramazanda uyku düzeni nasıl olmalı?

Ramazan ayında günde yaklaşık 18 saate ulaşan açlık süresi, yeme düzenimizin yanı sıra uyku düzenini de etkiliyor. Bu yıl coronavirüs salgını nedeniyle pek çok kişinin ev karantinası uygulaması da uyku rutinini tamamen değiştirmiş durumda. Birçok kişi evde vakit geçirmek amacıyla elektronik cihaz kullanımına yoğunlaşıyor bu durum ise uykuyu olumsuz etkiliyor. Peki, Ramazan ayında uyku düzeni nasıl olmalı? Ramazanda sahura kadar uyanık kalmak neden sakıncalı? Ramazanda sahura kadar uyumamak bağışıklık sistemimizi nasıl etkiliyor?

Ağız ve diş sağlığına faydalı bitkiler

Ağız ve diş sağlığına faydalı bitkiler

Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bu nedenle ağız ve dişlerimizin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümde de önemli etkileri vardır. Peki, bitkilerin de ağız ve diş sağlığınızı korumaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN