Arama

Sağlık

23 bin aile aşıyı reddetti, kızamık vakası arttı

23 bin aile aşıyı reddetti, kızamık vakası arttı

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye'de 2017 yılında 23 bin ailenin aşılanmayı reddettiğini belirterek, "Kızamık ülkemiz için yeniden tehdit oluşturuyor. 2016'da 9 vaka görülürken, 2018'in ilk 9 ayında vaka sayısı 500'ü aştı" dedi.

Akıllı ilaçlar kemoterapiyi azaltacak

'Akıllı ilaçlar' kemoterapiyi azaltacak

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, "İleride akıllı ilaçlar ve aşı tedavisi çok daha yaygınlaşacak ve kemoterapiden gittikçe uzaklaşacağız." dedi.

Fast food çene gelişimine de zarar veriyor

Fast food çene gelişimine de zarar veriyor

Türk Ortodonti Derneği Üyesi Prof. Dr. Bakkalbaşı, "Sürekli çok yumuşak ve sağlıksız hazır gıdalarla beslenme, çene kaslarının yeterince fonksiyon görmemesine, çene gelişiminde problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir." dedi.

Engellilere özel diş tedavi hizmeti

Engellilere özel diş tedavi hizmeti

Küçükçekmece Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde, poliklinikte tedavi edilmesi güç olan engelli hastalara "özel" diş tedavi hizmeti sunuluyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık: Kan sıkıntımız yok

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık: Kan sıkıntımız yok

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, ağır kış şartları nedeniyle günde ancak 7 bin ünite kan toplanabildiğini, bu nedenle millete çağrıda bulunduklarını belirterek, çağrı sonucu kan sıkıntısının kalmadığını bildirdi.

Azı karar çoğu zarar: Triptofan

Azı karar çoğu zarar: 'Triptofan'

Bazen güzel bir yemek yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Göz kapaklarınızı açamaz, olduğunuz yerde şekerleme yaparak uykuya dalarsınız. İşte bu durumun sebebi 'triptofan'dır. Bazen uykusuzluk ve depresyondan şikayetçi olabilirsiniz. O da triptofan eksikliğinden vücudunuzun size uyarısıdır. Triptofan, eksikliği halinde sizi karanlığa çekerken fazla tüketiminde de özellikle 50 yaş üzeri insanlarda tehlikelere yol açıyor. Azı karar çoğu zarar triptofan hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik.

Ağır olmayan kalp hastalığı yıllarca belirti vermeyebilir

'Ağır olmayan kalp hastalığı yıllarca belirti vermeyebilir'

Prof. Dr. Çelebi, ağır kalp hastalıklarının belirtilerinin, ilk birkaç gün hatta saatler içinde dahi ortaya çıkabildiğini belirterek, "Ağırlık derecesi az olanlar, çeşidine göre aylar içinde hatta yıllar içinde de görülebilir." dedi.

Her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konuluyor

'Her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konuluyor'

KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yıldız, "Türkiye'de yılda 3 bin 500 çocuğa, yani her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Bu rakam nükslerle 5 bine ulaşıyor." dedi.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN