Arama

Biyografi

Münir Özkul I Kimdir

Münir Özkul I Kimdir

Münir Özkul, Türk sinemasının usta oyuncularındandır. Yaşamı boyunca birçok tiyatro, dizi ve filmde rol alan isim, hayat verdiği Mahmut Hoca ve Yaşar Usta gibi tiplemelerle tanınır.

Son Hezarfen: Necmeddin Okyay

Son Hezarfen: Necmeddin Okyay

Mehmed Necmeddin Okyay, Hüsn-i hattan ebruya, mücellitlikten kemankeşliğe kadar pek çok alanda verdiği eserlerle tanınmasından dolayı "hezarfen" sıfatıyla anıldı. 93 yıllık ömrünün uzun bir bölümünü dört dönümlük bir arazinin içindeki ahşap bir evde geçirdi. Yaşamıyla geleceğe rehber; milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir neslin yetişmesi için örnek isimlerden oldu. Hem çok iyi bir hattat hem ekol sahibi hem de bir gül sevdalısıydı. Okyay, Osmanlı'dan günümüze geleneksel sanatlarımızın naklinde bir mücadele adamı olarak hafızalarımızdaki yerini aldı. Bugün hat sanatımızın bulunduğu noktada emeğinin, çok yönlülüğünün önemli yeri vardır.

Öncü bir mütefekkir: Teoman Duralı

Öncü bir mütefekkir: Teoman Duralı

Kaleme aldığı neserler, serdettiği farklı fikirler ve kendine has bakışı ile kültür ve düşünce dünyamızın nevi şahsına münhasır ismi Fikriyat yazarı Ş. Teoman Duralı tam iki sene evvel Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Çok kültürlü bir ailede büyüyen Duralı, bilhassa Batı kökenli paradigmalara esaslı eleştiriler getirdi. Müslümanlık etrafında bir zihinsel düşünce anlayışı oluşturmaya çalışan Teoman Duralı, fikirleri ile aklı karışık pek çok kimseye kılavuz oldu.

Naim Süleymanoğlu I Kimdir

Naim Süleymanoğlu I Kimdir

Cep Herkülü ismi ile tanınan Naim Süleymanoğlu, dünyaca ünlü halter şampiyonudur. Tarihin en genç dünya rekortmeni olan isim, kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın Madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu elde eder. 24 yıllık kariyerinde tam 46 kez dünya rekoru kırar.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN