Arama

Biyografi

Şiiri gelip geçici heveslerden uzak tutan şair

Şiiri gelip geçici heveslerden uzak tutan şair

Şiirlerinde yaşam öyküsüyle birleşimi görülür. “Hayatımdaki şairliğimi alıp çıkarırsanız geriye önemli bir şey kalmaz. Öylesine tutkunum şiire” der. Kendisini “geleneksel halk şairleri zincirinin bir halkası” olarak görür. Yalnızdır. Hiçbir ekolde yerini almaz. Aşk şiirleriyle, güfteleriyle, siyasi taşlamaları ve heccav yanıyla, dergicilik ve yayıncılığıyla, çalışkanlığı ve deliliğiyle, kadına/çocuğa/sanata saygısıyla belki de değeri tam olarak bilinemedi. Yaşadığı dönemde, “şiirin” en yükseklerde olduğu da bir gerçekti.

Yalnızlığın acısını çeken göçebe şairin vefatından sonra yayınlanan eserleri

Yalnızlığın acısını çeken göçebe şairin vefatından sonra yayınlanan eserleri

Cumhuriyet dönemi Türk şairi ve nesir yazarı, sadece şair olarak değil, düşünceleriyle de Türk aydınlarını etkilemiş mühim şahsiyet Yahya Kemal Beyatlı, hayatı boyunca sadece dergi ve gazetelerde yazı hayatını sürdürdü; kitapları vefatından sonra yayınlandı. Şair-yazar, mütefekkir Yahya Kemal Beyatlı’yı vefatının 60'ncı senesinde rahmetle anıyoruz.

Kurtuluş Savaşı’nın gizli kahramanı Eyüp Durukan

Kurtuluş Savaşı’nın gizli kahramanı 'Eyüp Durukan'

Balkan Savaşları’nda esareti gördü, Çanakkale’de kahramanca çarpışıp yaralandı... Eyüp Durukan, Milli Mücadele’nin gizli kahramanlarından biri. O, mütareke sonrasında işgal altındaki İstanbul’da kurduğu gizli örgütle Anadolu’ya silah ve insan sevkiyatları yapan en önemli isimlerden.

Yüreğindeki sevgiyle anlaşılmayı isteyen Ahmet Kaya anısına...

Yüreğindeki sevgiyle anlaşılmayı isteyen Ahmet Kaya anısına...

“…Beni üşüten tek bir şey var, ben vatansızlıktan üşüyorum…” demişti Ahmet Kaya. Yaşasaydı, bugün 61 yaşında olacaktı. “Öldüğümde değil yaşarken anlayın beni…” demişti; fakat bu sözü kimse anlamamıştı. Yaşarken linç ettiler Ahmet Kaya’yı. Yüreğinde insan sevgisi, dilinde demokrasi hak ve özgürlük kelimeleri vardı. Ancak o demokrasi adına kara lekelerle dolu 90’lı yıllarda yaşamıştı. Ahmet Kaya’yı doğum gününde saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Dünyaca ünlü şarkıcı Müslüman oldu!

Dünyaca ünlü şarkıcı Müslüman oldu!

Sinead O’Connor, bundan 30 yıl önce müzik dünyasına “Nothing Compares 2 U” adlı şarkı ile girmiş, o tarihten sonra daima konuşulan bir isim olmuştu. Zirvede olduğu günlerde layık görüldüğü Grammy ödülünü reddetmesi ile hafızalara kazınmış, politik kimliğini sanatı ile harmanlayarak ABD ve savaş karşıtı bir çizgide ilerlemişti. Geçtiğimiz yıl intihara meylinden bahseden bir video yayınlayan ünlü şarkıcı, aradığı huzuru İslam’da buldu. Müslüman olduğunu ve ismini “Şüheda” olarak değiştirdiğini açıklayan O’Connor, “Müslüman olmaktan gurur duyduğumu açıklamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Yitik hazinenin kâşifi: Fuat Sezgin

Yitik hazinenin kâşifi: Fuat Sezgin

Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan bir isimdi Prof. Dr. Fuat Sezgin. İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Bilimin dünyaya, İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlayan Fuat Sezgin, bundan tam 94 yıl önce bugün doğmuştu. Ömrünü bilime adayan Sezgin, geçtiğimiz Haziran ayında yaşamını yitirdi. Bir dönem İslam Bilim Tarihi üzerine kaleme aldığı kıymetli yazılarıyla Fikriyat'a katkı sağlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin'i, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Davası Allah olan bir lider: Aliya

Davası Allah olan bir lider: Aliya

Bağımsızlığa giden zor ve çetin yıllarda Bosna-Hersek halkına önderlik eden, ülkenin ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç, yirminci yüzyıl Avrupa'sının önemli Müslüman düşünürlerinden biriydi. Bir aydın olarak dikkat çeken yanı ise İslâm dünyasındaki krizleri sadece fark etmesi değil; krizlerin çözülmesine karşı da ilgisini yoğunlaştırmasıydı. Merhum Aliya İzzetbegoviç'i ölümünün 15'inci yılı münasebetiyle rahmet ve özlemle anıyor; hayat felsefesi, adaletli tavrı ve mücadelesini sizlerle buluşturuyoruz.

Notaları dizelere dönüştüren dâhi: Chopin

Notaları dizelere dönüştüren dâhi: Chopin

Kimi zaman aşina olduğumuz bir melodide, kimi zamansa ünlü bir filmin fon müziğinde rastlarız Chopin’e… Müziği adeta dile getirmiş, yaptığı her bestede piyanoyu kullanmış ve onunla neredeyse şiirler yazmıştı. Bundan 169 yıl önce müziğin dahi ismi Frederic Chopin, ardında ölümsüz eserler bırakarak hayata gözlerini yumdu.

Türk edebiyatının Beyaz Kartalı: Bahaettin Karakoç

Türk edebiyatının 'Beyaz Kartal'ı: Bahaettin Karakoç

Bahaettin Karakoç, 1960 sonrası Türk şiirine eserleri, üslubu, şiir anlayışı, kişiliği ve şiiri ayağa kaldırma ülküsüyle yaptığı icraatlarıyla damgasını vurmuş usta bir şairdi. Ünü ülke sınırlarını aşarak Türk dünyasının sanatçısı olmuştu. Son dönem Türk şiirinin temel taşlarından biri olarak kabul edilen Bahaettin Karakoç, edebiyat çevrelerince “Dede Korkut” ve “Beyaz Kartal” olarak tanınıyordu. Geleneksel şiir tarzında birçok eser veren Bahaettin Karakoç, dün akşam saatlerinde hayata veda etti. 88 yaşında kaybettiğimiz Karakoç’a Allah’tan rahmet diliyoruz.

Eskiye hürmetle yeniyi inşa eden metruk şair Asaf Hâlet Çelebi

Eskiye hürmetle yeniyi inşa eden metruk şair "Asaf Hâlet Çelebi"

Bir hayal ve duygu şairi olmaktan çok bir sezgi ve kültür şairi olan ve şiiri, “kelimelerin bir araya gelmesinden hâsıl olan büyük bir kelime” şeklinde tarif eden Âsaf Hâlet, şiirin de hayatta olduğu gibi “müşahhas malzeme ile mücerret bir âlem yaratacağı” ve “kâinatın anlaşılmaz sırlarını açıklamada önemli bir yeri olduğu” görüşündedir. Şiirlerinin birçoğunda çağdaşı şairlerden farklı olarak yaşadığı devrin aktüel sayılabilecek konuları veya temayülleri yerine daha çok geçmişe dönük uhrevî ve mistik denebilecek bir yoğunluk hâkimdir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN