Arama

Biyografi

Bitmeyen 'çile'nin bestekârı: İsmail Dede Efendi

Bitmeyen 'çile'nin bestekârı: İsmail Dede Efendi

Hammamizade İsmail Dede Efendi, Türk hanende, neyzen ve bestekardır. Doğumu kurban bayramının ilk gününe rastladığı için kendisine İsmail adı verilir. Babası geçimini hamam işletmeciliğiyle sağladığı için de "Hammamizade" olarak anılmıştır. Bestekarlığının yanı sıra neyzenliği ve hanendeliği ile de ünlü olan İsmail Dede Efendi'yi doğum yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Papirüs'ten Başyazılar kitabından alıntılar

Papirüs'ten Başyazılar kitabından alıntılar

Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden Cemal Süreya, şiirlerinin yanı sıra ışıltılı düz yazılarıyla da dikkat çekti. Süreya'nın sanat ve edebiyat hakkındaki görüşleri de oldukça önemliydi. Öyle ki yazıları, kıvrak bir zeka ve geniş bir kültürün ürünü olarak, siyasete kadar uzanan geniş bir alanı içerirdi. Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya'nın 30'uncu vefat yıl dönümünde, 1960 - 1980 yılları arasında aralıklarla elli üç sayı çıkardığı dergisi Papirüs'teki başyazılarından alıntılar derledik.

Orta oyununun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir?

Orta oyununun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir?

Orta oyununun son temsilcilerinden olan İsmail Hakkı Dümbüllü, önemli bir tuluat sanatçısı idi. Babası II. Abdülhamid'in silahtarlarından Zeynel Abidin Efendi'ydi. 76 yaşında hayata veda eden İsmail Dümbüllü, 30 Ekim 1973 tarihinde açılan Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçirilen ilk kişi oldu. Geleneksel tiyatromuzun son temsilcisi Dümbüllü İsmail ve orta oyunu hakkında bilgileri derledik.

Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykavus kimdir? Şifaiye Medresesi hakkında bilgi...

Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykavus kimdir? Şifaiye Medresesi hakkında bilgi...

Selçukluların 10. hükümdarı Sultan İzzeddin Keykavus, 6 Kasım 1180 yılında Konya'da doğdu, 31 yaşında hükümdar oldu. 9 yıl tahtta kalan ve 40 yaşında vefat eden Keykavus, kısa sürede Anadolu Selçuklu Devleti'ni dünyanın önemli ticaret merkezi haline getirdi. Pek çok hayır içerikli tarihi yapıyı geleceğe miras bıraktı. Ölümünün 800'üncü yılında Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus ve miras bıraktığı Şifaiye medresesi hakkındaki bilgileri derledik…

Dünyanın en çok okunan üçüncü ozanı: Halil Cibran

Dünyanın en çok okunan üçüncü ozanı: Halil Cibran

Halil Cibran, ressam, şair ve filozof olarak dünyada geniş yankı uyandıran bir isim. Çağının dâhisi olarak kabul edilen Cibran'ın dizeleri ve düşünceleri pek çok insanı etkiledi; şiirleri yirmiden fazla dile çevrildi. Halil Cibran, geçtiğimiz yüzyılın dünyasında Shakespeare ve Lao Tzu ile beraber en çok okunan üçüncü ozan olarak anıldı. Ardında sekizi İngilizce, sekizi Arapça olarak kaleme aldığı eserleri bırakan Halil Cibran'ın yaşamını derledik.

Fahreddin er-Razi kimdir? Fahreddin Razi hayatı ve eserleri...

Fahreddin er-Razi kimdir? Fahreddin Razi hayatı ve eserleri...

Üstün zekası, güçlü hafızası, etkili hitabeti ile "allame" unvanıyla bilinen Fahreddin er-Razi; kelam, fıkıh usulü, tefsir, felsefe, mantık, matematik gibi alanlarda çağının hemen bütün ilimlerini öğrenip, eserler vermiş çok yönlü bir alimdir. İyi bir hatip olduğu kadar hazırcevap oluşuyla da tanınır. Razi'ye göre en doğru tefsir, Kur'an'ın yine Kur'an'la yapılan tefsiridir. Eserleri ve tesirleriyle İslam düşünce tarihinde önemli yere sahip olan Fahreddin er-Razi hakkında bilgileri derledik.

Şeyh Galip kimdir? Hayatı ve eserleri nelerdir?

Şeyh Galip kimdir? Hayatı ve eserleri nelerdir?

Şeyh Galip; Baki, Fuzuli, Nef'i ve Nedim'in de aralarında bulunduğu divan edebiyatının beş büyük temsilcisinden biridir. Yirmi altı yaşında, bir iddia sonucunda kaleme aldığı Hüsn ü Aşk'ı, altı ayda bitirmiştir. Sözden çok anlama önem vermiş, bunu da "Afet bana itibar-ı amme" şeklinde dile getirmiştir. Divan edebiyatının önemli şairlerinden Şeyh Galip'i, vefatının 221'inci yılında rahmetle anıyoruz.

Sosyolojinin fikir çilesi çekmiş düşünürü: Hüsamettin Arslan

Sosyolojinin fikir çilesi çekmiş düşünürü: Hüsamettin Arslan

"Modern insan gözleriyle düşünür." cümlesini kaleme alan Prof. Dr. Hüsamettin Arslan, 2018'in Ocak ayında, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bilimi, bilgeliği, kişiliği, duruşu ve eserleriyle Türk sosyolojisinin "fikir çilesi" çekmiş düşünürü olan Hüsamettin Arslan'ı saygı ve rahmetle anarken, kaleminden çıkan satırları sizler için derledik.

Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço’nun hayatı

Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço’nun hayatı

Barış Manço, Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı, başarılı bir sunucu ve gezgin olarak pek çoğumuzun gönlünde taht kurmuş bir isim. Uzun saçları, otantik kıyafetleri, bilezik, yüzük, kemer ve tiyatral yetenekleriyle ilgi çeken Barış Manço, kısa zamanda her yaştan insan tarafından kabul gördü. Geçirdiği kazada kesik izini kapatmak için bıyık bırakan da saçlarını uzattığını için dinamitli saldırıya uğrayan da Barış Manço'nun ta kendisiydi. Sunucusu olduğu "7'den 77'ye" programında Türkiye'de "Barış" adını ilk alan kişinin kendisi olduğunu öğrendi. Peki, Barış Manço kimdir? 15 maddede Barış Manço'nun hayatı…

Libya’nın ilk ve tek kralı: İdris es Senusi

Libya’nın ilk ve tek kralı: İdris es Senusi

İdris Es Senusi, 1951 yılında Libya'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından ülkenin ilk kralı olarak göreve başladı. Aynı zamanda ülkenin tek kralı da kendisi olacak; 1969'da Kaddafi'nin gerçekleştirdiği darbe ile iktidardan uzaklaştırılacaktı. Kral İdris, Libya'nın Suudi Arabistan ve Irak gibi olmasını istememiş; bu nedenle petrol havzasını küçük ABD şirketlerine vererek gerekli gördüğü durumlarda lisansı iptal edebilme gücünü elinde tutmuştu. Peki, İdris es Senusi kimdir?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN