Arama

Biyografi

Batı’ya tedavi metodlarını öğreten İslam alimi Ali İbn Rıdvan kimdir?

Batı’ya tedavi metodlarını öğreten İslam alimi Ali İbn Rıdvan kimdir?

Ali İbn Rıdvan, genç yaşında kendi imkanlarıyla felsefe, mantık ve tıbba dair araştırmaları okuyarak, tanınmış bir doktor olmayı başardı. Çeşitli konularda otuz civarında eser yazdı, Batı'ya tedavi metodlarını gösterdi. Disiplinli ve planlı çalışan bir bilgindi. Ona göre felsefe ve tıp alanında araştırma yapmak, Allah'a gerçek anlamda itaat etmeye imkan veren faziletli bir süreçti. Hastalarını her zaman güler yüzle karşılayan ve sağlıklı yaşama adına insanlara örnek bir bilgin olan Ali İbn Rıdvan hakkında bilgileri derledik.

İlk Osmanlı tarihi yazarı: Yahşi Fakih

İlk Osmanlı tarihi yazarı: Yahşi Fakih

Osmanlı'nın kuruluşuna dair oldukça az bilgi bulunur. Bilinen ilk Osmanlı tarih yazarı Yahşi Fakih'tir. Dedesinden itibaren ailenin Osmanlılarla yakın ilişkiler kurması, babasının Orhan Gazi'nin imamı olması, dönemin olaylarına dair nakiller yapabilecek derecede olayların içinde yer alması, onun böyle bir görevi üstlenmedeki rolünü açığa çıkarır. Günümüze orijinal haliyle ulaşamasa da kaleme aldığı Menâkıb-ı Âl-i Osmân, kendisinden sonra gelen pek çok tarihçinin yararlandığı bir eser olmuş, Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemine ışık tutmuştur.

Çağları aşan deha: Katip Çelebi’nin ilmi başarıları

Çağları aşan deha: Katip Çelebi'nin ilmi başarıları

Osmanlı'nın en önemli bilim insanlarından biri olan Katip Çelebi, anlatılanların çok daha ötesinde olan bir isimdi. Hayatı boyunca yeni fikirler üretmenin yanında, yaşadığı toplumu anlamaya çalıştı. Batı'da İslam araştırmaları yapan herkesin müracaat ettiği temel başvuru eserleri kaleme aldı. Sizler için, Katip Çelebi'nin ilmi başarılarını derledik.

Mücadelesi ve servet hakkında görüşleri ile tanınan sahabi: Ebu Zer el Gıfari

Mücadelesi ve servet hakkında görüşleri ile tanınan sahabi: Ebu Zer el Gıfari

Ebû Zer, haram aylarda bile baskın yapmaktan, yağmacılıktan ve yol kesmekten çekinmeyen bir kabilenin mensubuydu. Putlara tapmayan ve onlardan nefret eden Ebu Zer, İslam'ın tebliğinden birkaç yıl önce Allah'a ibadet etmeye başlamış; Peygamber Efendimizin daveti ile ilk Müslüman olan sahabelerden olmuştu. Cesur, doğru ve açık kalpli bir kişiliğe sahip olan Ebu Zer için Peygamberimiz "Gökkubbenin altında ve yeryüzünün üstünde Ebû Zer'den daha doğru sözlü kimse yoktur" demiş; onun serveti Allah yolunda harcama gayreti içinse Efendimiz "Ebû Zer yeryüzünde Îsâ bin Meryem'in zühdüyle yürür" buyurmuştu.

Muhammed Ali’nin yaşamındaki dönüm noktaları

Muhammed Ali'nin yaşamındaki dönüm noktaları

Spor dünyasında "tüm zamanların en büyüğü" olarak anılan boksör ve insan hakları savunucusu Muhammed Ali, ömrünü ırkçılık ile ayrımcılıkla mücadeleye adadı. 12 yaşında boksla tanıştı, 18 yaşında altın madalya kazandı. 22 yaşında İslam'ı seçti. İnandığı gibi yaşamaya gayret eden, dünyaya damga vuran Muhammed Ali'nin 74 yıla sığdırdığı hayatını mercek altında aldık. Muhammed Ali'yi doğum yıl dönümünde rahmet ve özlemle anıyoruz.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN