Arama

Biyografi

İlk başörtülü Müslüman üye dedesinden kalan Kur’an ile ABD Kongresi’nde

İlk başörtülü Müslüman üye dedesinden kalan Kur’an ile ABD Kongresi’nde

ABD Kongre seçimlerine katılan Somali asıllı Ilhan Omar, Kasım ayında Temsilciler Meclisine giren "ilk başörtülü Müslüman kadın üye" olmuştu. Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD'ye geldiğinde, yanında getirdiği dedesinden kalma Kur'an-ı Kerim ile yemin etti. Bizler de, "Ilhan Omar kimdir?" sorusunun cevabını sizler için derledik.

Nobel Edebiyat Ödülü alan kaleci

Nobel Edebiyat Ödülü alan kaleci

"Ahlak ve insanın yükümlülükleri hakkında güvenebileceğim ne biliyorsam onu futbola borçluyum. Nihayetinde topun asla beklenen yere gitmediğini öğrendim. Özellikle, söylendiği gibi gerçek olmayan insanların yaşadığı büyük şehirlerde bunun bana çok yardımı dokundu." Bu sözler 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Albert Camus tarafından söylendi. Kaleci olarak oynadığı takımıyla iki şampiyonluk gördü, tüberküloz sebebiyle çok sevdiği futbolu bırakmak zorunda kaldı. Mürekkebiyle ödül alan 'Yabancı', meğer yeşil sahaların da başarılı bir kalecisiymiş. Ünlü yazarın ölüm yıl dönümünde hayatında dair ilginç durumları sizler için derledik.

Dönemin edebiyatçıları Millet Şairi için neler söyledi?

Dönemin edebiyatçıları 'Millet Şairi' için neler söyledi?

Mehmet Akif'in vefatından sonra dönemin edebiyatçıları arasında yapılmış bir anket çalışması, geçtiğimiz günlerde nüsha haline getirildi. "Şair Âkif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?" isimli kitapta toplanan anketlerde, kişilerin Mehmet Akif Ersoy hakkında ne hissettiklerini görmek mümkün. Hatta Mehmet Akif'i anlamaktan daha baskın olarak hislerin varlığını anlayabiliyoruz.

Edebiyatımıza damga vuran isimlerin yüksek tahsili var mıydı?

Edebiyatımıza damga vuran isimlerin yüksek tahsili var mıydı?

Edebiyat dünyamıza damga vuran birçok isim, kendi dönemleri ile sınırlı kalmayıp gelecek nesilleri de etkiledi ve kültürümüzde unutulmaz bir iz bıraktı. Peki, her kelimesi "deha yüklü" satırlarına hayran kaldığımız bu yazarlardan bazılarının, yüksek tahsili olmadığını biliyor muydunuz? Edebiyatımızın mihenk taşlarına dair, az bilinen gerçekleri sizler için derledik.

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

İslâm ve vatan aşığı, İstiklâl Marşı’nın güftekârı, “vatan şairi” Mehmet Âkif Ersoy’un bütün hayatı mücadelelerle geçti. Millî Mütareke döneminde kurtuluş hareketlerine destek veren Mehmet Âkif, millî şiirimizin dizelerine de imzasını attı. Fakat o çok sevdiği “öz vatanından dünyada cüdâ” oldu ve “vatan haini” ilân edildi. Mısır’a iltica ettirilen Âkif, ancak yıllar sonra kansere yakalandığında Türkiye’ye dönebildi ve kısa süre sonra da yaşama gözlerini yumdu.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN