Arama

Biyografi

Osmanlı'nın ilk kadın ressamı Mihri Müşfik Hanım

Osmanlı'nın ilk kadın ressamı Mihri Müşfik Hanım

Sultan Abdülmecid'in akrabası olan ilk Türk kadın ressam Mihri Müşfik Hanım'ın hayatı mücadelelerle geçti. Sultan II. Abdülhamid'in saray ressamı olan Fausto Zonaro'dan da ders alan Mihri Hanım, Osmanlı'daki aydınlar topluluğunda önemli isimlerinden biriydi. Amerika'ya yerleştikten sonraki dönemlerinde zor bir yaşlılık geçiren Mihri Hanım burada kimsesizler mezarlığına defnedildi. Peki, Mihri Hanım neden yalnızlığa terk edildi? Hayattaki en büyük pişmanlığı neydi?

İslam dünyasının yetiştirdiği büyük alim; Abdullatif el-Bağdadi

İslam dünyasının yetiştirdiği büyük alim; Abdullatif el-Bağdadi

Abdullatif el-Bağdadi, İslam dünyasında yetişen en önemli filozof, edip, dilbilimci, muhaddis, tarihçi ve tabipti. Şeker hastalığının teşhisini Batılı bilim adamlarından 6 asır önce keşfetti. 160'dan fazla eser kaleme aldı. Anadolu toprakları dahil olmak üzere ilmini artırmak için uzun seyahatler yaptı. Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi ile tanışmak için Filistin'e gitti. Burada hastalanan Selahaddin Eyyubi'yi tedavi etti. Peki, Abdullatif el-Bağdadi'nin ilim dünyasına katkıları nelerdi? Bağdadi'ye göre Selahaddin Eyyubi'nin başarısının sırrı neydi? Abdullatif el-Bağdadi'nin hayatı hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Kösem Sultan nasıl öldürüldü?

Kösem Sultan nasıl öldürüldü?

Kösem Sultan Osmanlı tarihinin en etkili kadın sultanlarından biriydi. Sultan Ahmed'in humma hastalığına yakalanması sonucu ani ölümü, onu iktidara hazırlayan ilk perdeydi. Mahpeyker Kösem Sultan, bu olaydan sonra tahta geçecek isimleri bizzat kendi belirleyecek, "Valide Sultan" olarak iktidara kendi istekleri doğrultusunda yön verecekti. Birçok padişahtan daha uzun süre iktidar süren Kösem "öldürülen ilk valide sultan" olarak Osmanlı tarihine geçti. Peki, Kösem Sultan nasıl öldürüldü? 2 Eylül 1651 tarihinde öldürülen Kösem Sultan hakkında bilgileri derledik.

Mücadeleci bir kalem: Şule Yüksel Şenler

Mücadeleci bir kalem: Şule Yüksel Şenler

"Huzur Sokağı" ile özdeşleşen bir isim Şule Yüksel Şenler... 1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazandı; gazetelerde tefrika olarak yayımlanan bu romanı, önce sinema geçtiğimiz yıllarda ise televizyon seyircisiyle buluştu ve çok ses getirdi. Düzenlediği konferanslar ve yönettiği dernek ile bir neslin fikir dünyasını derinden etkiledi. İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede geçen yıl yaşamını yitiren Şule Yüksel Şenler kimdir? Ömrünü gençliğin şuurlandırılmasına adayan ve başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden Şule Yüksel Şenler'i vefatının birinci yıl dönümünde rahmetle anıyor ve hayatını sizlerle buluşturuyoruz.

Tabula rasa nedir, John Locke kimdir?

Tabula rasa nedir, John Locke kimdir?

Bristol doğumlu John Locke, kilise ile devletin ayrılması gerektiğini açıkça savunan ilk düşünür olarak tarihe geçer. 17'nci yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan Locke'a göre insan zihni doğuşta boş bir levha gibidir. John Locke bu levha için 'tabula rasa' deyimini kullanır. Alev Alatlı'nın yeni serisi Nasihatname II'nin penceresinden "Tabula rasa"yı ve ABD'nin ikiyüzlülüğünü derledik.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı hakkında 10 tarihi bilgi

Ahlat Selçuklu Mezarlığı hakkında 10 tarihi bilgi

Koronavirüs salgını nedeniyle boş kalan tarihi yerlerden biri de Ahlat… Bitlis'e bağlı olan Ahlat, Türklerin Anadolu'ya gelişi ve yurt edinişine şahitlik etmiş bir kent. İlçede yer alan Selçuklu Meydan Mezarlığı da bünyesinde barındırdığı tarihi eserlerle, açık hava müzesini andırıyor. Peki, 210 dekar alanda 8 bin 203 mezarın yer aldığı "Anadolu'nun Orhun Abideleri" de denilen Ahlat Selçuklu Mezarlığı'nı 10 bilgide keşfetmeye ne dersiniz?

Dünya tarihine yön veren Sultan Alparslan kimdir?

Dünya tarihine yön veren Sultan Alparslan kimdir?

Dünya tarihinin geleceğine yön veren Malazgirt Muharebesi'nin komutanı Sultan Alparslan, ordusundan 4 kat büyük Bizans ordusunu mağlup ederek kazandığı zaferle, Türklere Anadolu'nun kapılarını açtı. Kahramanlığı, öngörüsü ve başarılı devlet adamlığıyla nam salan Sultan Alparslan, kırklı yaşlarında uğradığı suikast sonucunda şehit oldu. Peki, Sultan Alparslan'ın son büyük seferini nereye düzenledi?

Avrupa tıbbını Osmanlı hekimlerine tanıtan Salih Bin Nasrullah

Avrupa tıbbını Osmanlı hekimlerine tanıtan Salih Bin Nasrullah

Alim hekimlerden olan Salih Bin Nasrullah, 17. yüzyılda Batı tıbbındaki teknikleri Osmanlı'ya tanıttı. Fatih Darüşşifası'nda başhekimlik yapan Nasrullah, ortaya koyduğu eserlerle IV. Mehmed'in takdirini kazandı. En bilinen eseri Gayetü'l-beyan fi tedbiri bedeni'l-insan'da günümüz için de geçerli sayılan pek çok kıymetli tavsiyelerde bulundu. Peki, aynı zamanda şair kimliği ve güzel sesiyle de tanınan Nasrullah'ın eserinin tıp tarihi açısından önemi neydi?

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN