Arama

Biyografi

Kemal Tahir kimdir? Kemal Tahir’in hayatı ve eserleri

Kemal Tahir kimdir? Kemal Tahir’in hayatı ve eserleri

Edebiyatımızda romancılığın en özgün ismi olan Kemal Tahir, tarihi ve sosyal konuları içeren yapıtlarıyla tanındı. Kendinden önceki Türk romanını Batı kopyası ve yerellikten uzak olarak gördü; kaleme aldığı eserlerde Anadolu insan tipini, kendi yaşantısını ve özgün hayat felsefesini yansıttı. Sabahattin Ali'nin kitabını kardeşine hediye ettiği için 15 yıl hapse mahkum edilen Kemal Tahir, yapıtlarında hapishanedeki gözlemlerine de yer verdi. 48 yıl önce bugün Kemal Tahir, yaşamının son gecesinde gazeteci Mehmet Barlas'ın evinde düzenlenen bir akşam yemeğine katılmış; ardından geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmişti.

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen’i nasıl kaleme aldı?

Ebu Davud, İslam tarihinin en önemli muhaddislerinden biridir. Hadis öğrenmeye küçük yaşlarda başlamış, 18 yaşındayken yola çıkarak ilim merkezi olan pek çok şehre gitmiş ve dönemin en ünlü hadis alimlerinden eğitim almıştı. 300'e yakın hocadan hadis öğrenen Ebu Davud, Kütüb-i Sitte'den biri olan hadis kitabı Es Sünen'i 40 yaşına varmadan kaleme almış; başta oğlu olmak üzere pek çok hadis alimi yetiştirmişti. 100 bin hadisi rahatlıkla müzakere edebildiği söylenen Ebu Davud, ilim konusunda kimseye müsamaha göstermezdi. Peki, Ebu Davud kimdir? Hadis kitabı Es Sünen'i nasıl kaleme aldı? İyi bir Müslüman olmak isteyene 'kafi' dediği dört hadis neydi?

Mus’ab Bin Umeyr: İslam tarihinin ilk muallimi

Mus’ab Bin Umeyr: İslam tarihinin ilk muallimi

Mus'ab bin Umeyr, ailesinin karşı çıkmasına rağmen Müslüman olan ilk sahabelerden biriydi. Tüm zenginliğini geride bırakarak İslam'ın yolunu tutan ve tüm baskılara rağmen yolundan dönmeyen Mus'ab, şehit olduğunda üzerinde yoksul bir kıyafet taşıyordu. O kadar ki, defnederken onu saracak bir kefen dahi bulamamışlardı. İslam tarihinin ilk muallimi olarak bilinen Mus'ab Bin Umeyr Uhud Savaşı'nda düşmanın mızrağıyla şehit oldu. Peki Mus'ab Bin Umeyr kimdir?

İbn Mace kimdir? İbn Mace’nin hadis ilmine katkıları

İbn Mace kimdir? İbn Mace’nin hadis ilmine katkıları

En güvenilir hadislerin derlendiği, altı hadis kitabından oluşan Kütüb-i Sitte, Kur'an-ı Kerim'den sonra başvurulan ilk kaynaktır. Kütüb-i Sitte'nin altıncı kitabı kabul edilen es-Sünen, hadis hafızı İbn Mace tarafından kaleme alınmıştır. Güvenilir bir ravi, hafızası güçlü bir muhaddis olan İbn Mace, 4341 hadis rivayet etmiştir. Peki, İbn Mace kimdir? İbn Mace'nin hadis ilmine katkıları…

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN