Arama

Biyografi

Necip Fazıl'ın sır gibi sakladığı konak ve komşuları

Necip Fazıl'ın sır gibi sakladığı konak ve komşuları

Necip Fazıl, Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarının en büyük isimlerinden bir tanesiydi. Üstadın hayatı, bakış açısı, edebi yönü birçok alanda insanların yolunu aydınlattı. Biyografisi hakkında birçok eser yazıldı, kendisi de otobiyografik sayılacak eserlerinde kendisinden mesajlar verdi. Ancak Necip Fazıl, Sultanahmet'e doğru inen sokağın hangi sokak olduğunu hiç söylemedi. İşin tuhaf tarafıysa nice Necip Fazıl'ı araştıran kalemlerin doğduğu konağı merak edip de sormamasıydı…

Çizimleri kağıtta kalan mimar:  Nazimi Yaver Yenal

Çizimleri kağıtta kalan mimar: Nazimi Yaver Yenal

Nazimi Yaver Yenal, mimarlıktaki yeteneğiyle ve çağdaşlarından önde olmasıyla kendini yıllar boyunca kabul ettirdi. Ancak mimarlık alanında emsallerinden çok farklıydı. Çünkü Yenal, üretken bir mimardı ama inşa etme anlamında değil çizim anlamında üretkendi. Çizimlerini sadece kendisi için yapıyordu. Tasarımlarında kendine özgü bir dünya kurmuştu. İşte, bir kağıt mimarının hayattaki yolculuğu…

1 sure, 1 hadis, 1 kavram, 1 sahabe

1 sure, 1 hadis, 1 kavram, 1 sahabe

Peygamber Efendimiz, Ramazan ayı ile ilgili bir hadisinde "Oruç tutan nice kimseler vardır ki oruçtan nasibi sadece aç kalmaktır" buyurmuş, orucun muhtevasına ve bu ayın faziletine dikkat çekmişti. Peki, "Haremeyn" olarak anılan Mekke ve Medine'nin "hizmetkârı" anlamında kullanılan Hadimü'l Haremeyn tabirinin ilk hangi Osmanlı sultanına söylendiğini biliyor musunuz? Veya ismi okuduğu ezanlarla özdeşleşen Hz. Bilal'in yaşamını? Fikriyat olarak 1 sure, 1 hadis, 1 kavram ve 1 sahabenin yaşamını sizler için derledik.

İmam hatip okullarının efsanevi önderleri; Celalettin Ökten

İmam hatip okullarının efsanevi önderleri; Celalettin Ökten

Modernitenin kendini konumlandırdığı muhkem alanların başında din karşıtlığı gelir. Bu olgu kaçınılmaz olarak Osmanlı son dönemi siyasetini ve aydınlarını etkiledi ve Cumhuriyet döneminde ise en yüksek noktasına çıktı. 1930’dan sonra din eğitiminin kamusal eğitimden soyutlanması toplumda büyük bir sıkıntı yaratmıştı. 1950’den sonra bu sıkıntının hafiflemesinde İmam Hatip Okullarını açma hizmetleriyle unutulmayan isimlerden biri Celalettin Ökten olmuştur.

Son dönem Osmanlı’nın bilgini ve öğretmeni: Hoca Tahsin Efendi

Son dönem Osmanlı’nın bilgini ve öğretmeni: Hoca Tahsin Efendi

Hoca Tahsin, başta felsefe ve astronomi olmak üzere psikoloji, pedagoji, jeoloji, coğrafya gibi bilimlerde teorik ve tecrübi bilgi birikimine sahipti. Osmanlı Devleti’nde batılı anlamda ilk üniversite olarak kurulacak Darülfünun’da görev almak için bursla Paris’e gönderilen iki kişiden birisiydi. Bu bilim alanlarının talim ve tedrisinde büyük gayretleri oldu. Darülfunun’un ilk müdürüydü.

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci’ye dair 30 gizemli gerçek

Leonardo da Vinci ilginç ve gizemli hayatı ile daima ilgi çekmiş ve farklı açılardan inceleme konusu olmuştur. Onu, ünlü Mona Lisa tablosuyla yani ressam kimliğiyle biliriz. Ancak ressamlığının yanında da Vinci'nin farklı uzmanlık alanları olduğunu biliyor muydunuz? Kaleme aldığı taslakların neden sadece "ayna karşısında" okunabildiğini, 30'dan fazla kadavrayı neden incelediğini veya II. Bayezid'e hitaben kaleme aldığı mektupta Osmanlı'ya ne teklif ettiğini? Dünya tarihinin en gizemli şahsiyetlerinden biri olan Da Vinci'ye dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

Şeyh Galib ve Nabi'ye inat uğruna yazdığı Hüsn ü Aşk

Şeyh Galib ve Nabi'ye inat uğruna yazdığı Hüsn ü Aşk

Seyh Galib ve Hüsn ü Aşk’ı biliyor musunuz? Hani, yirmi dört yaşında bir genç ve iddia sonucunda tam altı ayda yazdığı eseri… Kelimelerle yaptığı oyunlarla edebiyat tarihimizin bir dönemini kapatıp bir dönemini açtıran Divan edebiyatının son büyük şairi… Şeyh Galib, “Afet bana itibar-ı amme” yani “halkın beğenisi benim için felakettir” diyerek sözden çok anlama önem verdiğini hatırlatır. Dost meclisinde Nabi’den daha iyi bir eser çıkaramayacağını öne sürenlere başyapıtıyla cevap verir.

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçı

Fotoğrafçılığa oldukça büyük bir ilgi duyan ve 33 bin fotoğraflık dünya çapında bir arşiv oluşturan Sultan II. Abdülhamid'in, hangi isimlere "Saray Fotoğrafçısı" unvanı verdiğini biliyor musunuz? Peki ya, Abdülhamid'in hapishanedeki mahkumların fotoğraflarını neden çektirdiğini? Sultan II. Abdülhamid dönemine ayna tutan 3 fotoğrafçının hayatını ve onların gözünden o döneme ait fotoğrafları sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah ve İstanbul camileri

Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah ve İstanbul camileri

Pascal Sebah, Osmanlı topraklarında fotoğrafçılığın başladığı ilk dönemlerde, sanatını kadrajına sığdıran bir ustaydı. Sultan II. Abdülhamid döneminde yaşamış, onun 33 bin fotoğraftan oluşan büyük arşivine görüntülediği karelerle damgasını vurmuştu. Osmanlı'nın ilk fotoğrafçılarından Pascal Sebah'a dair bilinmeyenleri ve onun objektifinden İstanbul camilerinin o dönemdeki görüntülerini sizlerle buluşturuyoruz.

Necip Fazıl'ın edebiyat tarihine yön veren ilk yazısı

Necip Fazıl'ın edebiyat tarihine yön veren ilk yazısı

Bibliyografya çalışmaları, edebiyatın derin sularında inci aramak gibidir. Tüm ederlerin arasından yüzerek en giz yerde en büyük ve en parlak inciyi bulduğunuzda amacınıza ulaşırsınız. Elbette bu zorlu yolculuk, edebiyatçıları heyecanlandıran özel zamanlara da tanıklık eder. Necip Fazıl'ın bibliyografyasının hazırlık aşamasında da bu sürpriz kendisini gösterir. İşte, Üstad'ın edebiyat dünyasına ayak bastığı ilk eseri…

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN