Arama

Biyografi

Türklerin ilk kadın generali: Kurmancan Datka

Türklerin ilk kadın generali: Kurmancan Datka

"Dağların Kraliçesi" olarak tanınan, Türkistan tarihinin efsanevi ismi Kurmancan Datka, Kırgızistan halkını bir araya toplayarak "ilk kadın general" olmuştur. Siyasette adından çokça söz ettirmiş ve Ruslarla mücadelelere girmiştir. Savaşçı kişiliğinin yanı sıra sanata olan sevgisiyle de tanınmış, "Ziynet" mahlasıyla şiirler kaleme almıştır. İşte günümüzde dahi dillerden düşmeyen hikayesiyle Kırgızların Ulu Datkası...

Gönül ve fikir adamı: Fethi Gemuhluoğlu

Gönül ve fikir adamı: Fethi Gemuhluoğlu

Yirminci asrın önemli isimlerinden biri olan Fethi Gemuhluoğlu, Cahit Zarifoğlu'nun deyimiyle "tek başına adeta bir okuldu." Gemuhluoğlu ilim ehli, ele kalem tutan, okuyan ve en önemlisi düşünen bir kuşağın ağabeyiydi. Bilhassa dostluk özelinde dile getirdiği fikirleri ile tanındı. Gönül ve fikir adamı Fethi Gemuhluoğlu, çok yazmadığı için fazla bilinmese de bir devrin dostluk abidesiydi.

Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris

Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris

Güzelliği ve cesaretiyle tanınan Tomris, milattan önce 6. yüzyılda yaşamış ilk Türk kadın hükümdardır. İsmi 'demir' anlamına gelen Tomris Hatun, dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bir Saka kraliçesi ve Türk hükümdar Alp Er Tunga'nın torunudur. Eşinin ölmesinden sonra Sakaların kadın hükümdarı olarak geniş bir coğrafyada hüküm sürer.

Öncü bir mütefekkir: Teoman Duralı

Öncü bir mütefekkir: Teoman Duralı

Kaleme aldığı neserler, serdettiği farklı fikirler ve kendine has bakışı ile kültür ve düşünce dünyamızın nevi şahsına münhasır ismi Fikriyat yazarı Ş. Teoman Duralı tam bir sene evvel Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Çok kültürlü bir ailede büyüyen Duralı, bilhassa Batı kökenli paradigmalara esaslı eleştiriler getirdi. Müslümanlık etrafında bir zihinsel düşünce anlayışı oluşturmaya çalışan Teoman Duralı, fikirleri ile aklı karışık pek çok kimseye kılavuz oldu.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN