Arama

Akademik Dünya

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Avrupa'daki ilk üniversitelerin 12'nci yüzyılda ortaya çıktığı bilinir. Peki, bu üniversitelerin temellerinin Müslüman alimlerin bilimsel faaliyetleri sayesinde atıldığını hiç duymuş muydunuz? İslam uygarlığında üretilen Arapça eserler, 12'nci yüzyılda yoğun şekilde tercüme edilmeye başlandı ve bu sayede Müslümanlara ait bilgiler Orta Çağ Avrupa'sına ulaştı. En iyi eğitim kurumu kilise olan ve İncil öğrenimi ile sürdürülen Avrupa eğitimi, Müslümanların bilime bakış açısıyla kökten değişti.

Yurtdışında eğitim görebileceğiniz en iyi İslam üniversiteleri

Yurtdışında eğitim görebileceğiniz en iyi İslam üniversiteleri

YKS 2020 tercih döneminde iken birçok öğrenci, yapacakları tercih doğrultusunda yurt içindeki üniversitelere yerleşme heyecanını duyuyor. Bazı öğrenciler yurt dışında eğitim almanın hayalini kuruyor. Yurt dışı eğitimi için genellikle Batı ülkelerinde bulunan üniversiteler tercih edilse de bazı öğrencilerin tercihi İslam üniversiteleri oluyor. Başta İslami ilimler olmak üzere birçok anabilim dalında eğitim veren bu üniversitelerin bir diğer avantajı da kaliteli dil eğitimi sağlamaları. Dünyada en çok tercih edilen İslam üniversitelerini sizler için derledik.

Tez nasıl yazılır?

Tez nasıl yazılır?

Eğitim hayatı boyunca lisans, yüksek lisans veya doktoranın en zorlu süreçlerinden biri şüphesiz tez yazmak… Bu zorlu işin de elbette kendi mahsus bazı kuralları, araştırma yöntemleri ve teknikleri var. Peki, en nihayetinde bilimsel bir çalışma olarak ortaya konulan tez nasıl yazılır, yazarken dikkat edilmesi gereken nokta ve ince nüanslar nelerdir? İşte tez yazımı hakkında bilmeniz gerekenler…

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN