Arama

Akademik Dünya

ALES’ten yüksek puan almanın ipuçları

ALES’ten yüksek puan almanın ipuçları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES 2021 tarihleri açıklandı. 2020 ALES güz dönemi sınavı, Covid 19 virüsü çerçevesinde alınan önlemler sebebiyle ertelenmişti. Sınav bu nedenle 21 Şubat 2021'de gerçekleştirilecek. Pek çok adayın aklında ise "ALES sınavına nasıl hazırlanırım" sorusu var. ALES için, kısa sürede çok şey başarmanızı sağlayacak püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. Peki, ALES'e nasıl çalışılır? ALES'e nasıl hazırlanmalı? ALES'ten yüksek puan almanın ipuçlarını derledik.

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun’a göre ideal eğitim 📚

İbn Haldun, İslam uygarlığının en parlak döneminin sonlarında yaşayan, medeniyetin kültür ve birikiminin mirası ile yetişen bir alimdi. Ömrünün ilk 20 yılını Tunus'ta, 26 yılını Cezayir, Fas ve Endülüs'te, 4 yılını yine Tunus'ta, son 24 yılını da Kahire'de geçiren İbn Haldun iyi bir eğitim gördü; küçük yaştan itibaren ilim ve fikir hayatına ilgi duydu. Farklı coğrafyalarda ve kurumlarda ilim öğrenmesi, onun eğitim anlayışını da etkiledi. Peki, İbn Haldun'a göre ideal eğitim nasıl olmalıydı?

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Müslümanların çalışmaları Avrupa üniversitelerinin temelini oluşturdu

Avrupa'daki ilk üniversitelerin 12'nci yüzyılda ortaya çıktığı bilinir. Peki, bu üniversitelerin temellerinin Müslüman alimlerin bilimsel faaliyetleri sayesinde atıldığını hiç duymuş muydunuz? İslam uygarlığında üretilen Arapça eserler, 12'nci yüzyılda yoğun şekilde tercüme edilmeye başlandı ve bu sayede Müslümanlara ait bilgiler Orta Çağ Avrupa'sına ulaştı. En iyi eğitim kurumu kilise olan ve İncil öğrenimi ile sürdürülen Avrupa eğitimi, Müslümanların bilime bakış açısıyla kökten değişti.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN