Arama

Kadim bir Osmanlı geleneği: Kadir Alayı

Yayınlanma Tarihi: 04.04.2024 12:53 Güncelleme Tarihi: 05.04.2024 11:18

Kadir Alayı’nın, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin kadim bir Osmanlı geleneği olduğunu biliyor muydunuz?

💠 Üç kıtaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu'nda on bir ayın sultanı Ramazan, her zaman önemli bir yere sahipti.

💠 Ramazan'ın içerisindeki bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ise özel olarak ihya edilirdi.

💠 İstanbul halkı geceyi, şehirdeki başta Selatin camileri olmak üzere, cami ve mescitlerde ibadetle geçirmeye ihtimam gösterirdi. Bu gecenin geleneklerinden biri de Kadir alaylarıydı.

💠 Kadir Gecesi, padişah büyük bir alayla Topkapı Sarayı'ndan Ayasofya Camii'ne, bazen de başka bir camiye giderdi. Bu alaya "Kadir alayı" adı verilirdi. Sultan, şayet yazlık bir saraydaysa bu tören için Topkapı Sarayı'na gelirdi.

💠 Osmanlı döneminde İstanbul'da yaşayanlar, Kadir Gecesi'ni Ayasofya'da geçirmeye gayret ederlerdi. İstanbullular, iftardan önce camiye gelerek oruçlarını açtıktan sonra akşam namazını da Ayasofya'da kılarlardı.

💠 Kadir alayının geçeceği güzergâhtaki yollar önceden tamir edilip kandillerle donatılarak aydınlatılırdı. Halkın alayı rahatça seyretmesi için oturma yerleri yapılır, Padişahın saraya dönüşü de alayla olurdu.

💠 19. yüzyıldan sonra padişahlar Kılıçali Paşa, Nusretiye, Dolmabahçe, Sinan Paşa ve Yıldız camilerine gittiklerinden dolayı alay da Beşiktaş, Dolmabahçe gibi sahilsaraylar ile camiler arasındaki güzergahta düzenlenirdi.

💠 Halid Ziya Uşaklıgil "Saray ve Ötesi" eserinde, Sultan Abdülhamid‟in bu merasime çok önem verdiğinden, babasından gördüğü tüm gelenekleri yerine getirmeye çalıştığından bahseder.

💠 Kadir Gecesi yapılan bu ibadetler, Osmanlı dönemi boyunca devam eder ve günümüzdeyse camilerde cemaatle namaz, Sakal-ı Şerif ziyaretleriyle İstanbul'da bulunan camilere düzenlenen ziyaretler şeklinde süregelir.




Sunucu/Editör: Betül SAV
Kamera: Serkan Hervenik
Kurgu: Günışığı Gülhan Salma

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN