Arama

Dünyayı geziyoruz: İlginç tasarıma sahip binalar

Dünyanın çeşitli bölgelerinde görenleri şaşırtan ilginç mimariye sahip binalar, bulundukları şehrin tanıtımına katkı sağlar. Nefes kesen tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan, bu alışılmışın aksine "anormal" olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi var.

 • 1
 • 7
Piyano Ev - Çin
Piyano Ev - Çin

🔸 Çin'in An-Hui Kenti'nin Huainan bölgesindeki Piyano Evi, dışarıdan bakıldığında dev bir piyano ve kemanı andırıyor. Bu muhteşem yapı Hefey Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlandı.

🔸 Kemanın içinde piyano evine çıkan bir merdiven bulunuyor. Piyano Evi Çin, Huainan bölgesinde yerel bir kolejin müzik öğrencilerine çalışma yeri olarak müzik severler tarafından bir müzik okulu olarak yapılmış.

🔸 Üç güçlü bacak üzerinde yükselen piyanonun alt kısmı güneşin etkisinden korunmak isteyen turistler ile dolup taşıyor.

Dünyayı geziyoruz: Kuleler

 • 2
 • 7
Geisel Kütüphanesi - ABD
Geisel Kütüphanesi - ABD

🔸 Geisel Kütüphanesi, California Üniversitesi San Diego Kütüphanesi'nin ana kütüphane binasıdır. Geisel Kütüphanesi sanat, çevre bilimi, mühendislik, deniz bilimleri, sosyal bilimler konularında geniş bir materyal koleksiyonuna sahiptir.

🔸 Kütüphane hemen her alanda çok geniş bir kitap çeşitliliğine sahip. Oldukça estetik yapılan bu binanın kütüphane olması sebebiyle dış duvarları camdan yapılmıştır.

🔸 Bina girişi bir sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. John Baldessari tarafından yapılan bu girişte "Read / Write / Think / Dream (Oku / Yaz / Düşün / Hayal et) yazısı yer almaktadır.

 • 3
 • 7
Longaberger Sepet Bina - ABD
Longaberger Sepet Bina - ABD

🔸 The Longaberg Company meşhur bir el yapımı sepet üreticisidir. Şirketin ana binasını sepet şeklindedir. Yapımında çelik üzerine sıva tekniği kullanılan ve bu konstrüksiyon ile birçok mimari ödüle layık görülen "Big Basket", 9000 ton ağırlığı ile taşınması mümkün olmayan bir piknik sepeti olarak karşımıza çıkıyor.

🔸 Binanın üzerinde yer alan ve piknik sepetinin saplarını oluşturan çelik konstrüksiyonun 150 ton ağırlığa sahip.

Dünyayı geziyoruz: Kütüphaneler📚

 • 4
 • 7
Kübik Evler - Hollanda
Kübik Evler - Hollanda

🔸 Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Küp Evler, şehrin en ikonik merkezlerinden biridir. Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanan bu evler, kelimenin tam anlamıyla 45 derece eğimli küplerden oluşuyor.

🔸 İkinci Dünya Savaşı sonrasında Rotterdam'ın Oude Haven bölgesindeki binaların yıkılması sonucunda, Piet Blom bu bölgeye yeniden bir mimari kimlik kazandırmak için görevlendirilmiş. Küp Evler, Rotterdam'ın savaş sonrası kentsel dönüşüm projesinin bir parçası.

 • 5
 • 7
Kansas Halk Kütüphanesi - ABD
Kansas Halk Kütüphanesi - ABD

🔸 2004 yılında kitaplara olan ilgiyi arttırmak için ABD'nin Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edilmiştir.

🔸 Kütüphanenin ilk koleksiyonu günümüzde kütüphanenin şirket binasında korunan ve meşe bir kitaplıkta yer alan Amerikan Ansiklopedi seti olduğu bilinmektedir.

🔸 Binanın dış cephesi devasa boyutlarda kitap sırtlıkları ile kaplıdır. 1.7 milyon kişiye hizmet veren kütüphanede yaklaşık 2.4 milyon kitap ve dergi bulunmaktadır.

20 ilginç soru 20 doğru cevap

 • 6
 • 7
Dans Eden Ev - Prag
Dans Eden Ev - Prag

🔸 Çekya'nın başkenti Prag, tarihi dokusu, mimarisi ve lezzetleriyle eşsiz bir Orta Avrupa kenti. Dans eden ev, gotik ve barok mimarinin sarıp sarmaladığı Prag'dadır.

🔸 Modern mimarinin en simgesel binalarından biri olan Dans Eden Ev, Hırvat ve Çek kökenli bir mimar olan Vlado Milunic'in, Kanada kökenli mimar Frank Gehry ile işbirliği sonucu ortaya çıkar.

🔸 Fred Astaire ve Ginger Rogers'a adandığı ve dans eden iki partneri sembolize ettiği için Fred and Ginger olarak adlandırılıyor.

 • 7
 • 7
WonderWorks Pigeon Forge - ABD
WonderWorks Pigeon Forge - ABD

🔸 WonderWorks, ABD'de beş yeri olan bilim sergilerine odaklanmış bir eğlence merkezidir. Şirketin sloganı ise "Bırak Hayal Gücünü Bırak". Her bir WonderWorks binası, mevcut bir binanın, kötü hava koşulları nedeniyle yer altından sıyrılıp çatısına baş aşağı düşmüş gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır.

🔸 Bir binanın ters düşmesini anımsatan bu müzenin içindeki her şey de ters. Tavanında merdivenler olan bu müzeye giriş ücretsiz. Sadece bina değil, binanın kullanım amacı da çok güzel. Yılın 365 günü açık olan müzede özellikle gençlerin ilgisini çekecek çok sayıda bölüm bulunuyor.

Osmanlı arşivinden Avrupa fotoğrafları

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN