Arama

Somali’nin hürriyet kahramanı: Muhammed b. Abdullah Hasan

Farklı ticari yollar bulmak için Coğrafi Keşifler'i başlatan Batılılar, ulaştıkları her toprak parçasını sonuna kadar sömürdü. Bunun en kötü yansımalarından birisi de Somali oldu. 1499 yılında Portekizlilerin saldırılarına uğrayan Somalililer 19. yüzyılda İngiliz ve İtalyan işgaline uğradılar. Lakin karşılarına Somali tarihinin en büyük kahramanı alim ve öncü bir şahsiyet olan Muhammed b. Abdullah Hasan dikildi. Somali'nin hürriyet kahramanı Muhammed b. Abdullah Hasan'ın mücadelesini araştırdık.

Batılıların kıskacında bir ülke: Somali

Afrika'nın Hint Okyanusu'na açılan kapısı olan ve tarihi olarak da önemli bir noktada duran Somali 1494 yılında Papa VI. Alexander tarafından Portekiz ve İspanya arasında pay edildi.

VI. Alexander kimdir?

Rönesans döneminin en tartışmalı papası olarak kabul edilen ve 11 yıl bu görevde kalana VI. Alexander, Borgia ailesine mensuptu.

1499 yılında Mogadişu'ya Portekizlilerin saldırmasıyla beraber Somali'nin Batılılar ile olan hesaplaşması başladı. Yüzlerce yıl sürecek olan süreçte Somali tüm varlıklarına kadar sömürüldü.

Sömürgecilik: Topraklara değil zihinlere pranga

Somali'nin hürriyet kahramanı: Muhammed b. Abdullah Hasan kimdir?

◼ Takvimler on dokuzuncu yüzyılı gösterdiğinde Somali İtalya, Fransa ve İngiltere için önem arz eden stratejik bir toprak parçasıydı. Sömürgeciler en güçlü dönemindeydi ve ülkenin ümidi yoktu.

◼ Tam da herkesin ümidini kestiği, umudunu yitirdiği ve yenilgiyi tüm zerreleriyle kabullendiği bir an da ortaya çıktı Somali'nin hürriyet kahramanı: Muhammed b. Abdullah Hasan...

Öncü bir alim

1864 yılında Kuzey Somali'deki Kob Fardod yakınlarında doğan Muhammed Abdullah Hasan, çocukluğunu ilim ile geçirdi. Çevresinin ardından farklı noktalardaki hocaların ilmi tedrisatından geçti.

◼ Kendisini yetiştiren ve ciddi bir ilim sahibi olan Muhammed b. Abdullah Hasan, ülkesinde verdiği ateşli vaazlar ile tanınan bir alim ve öncü bir şahsiyet oldu.

Şehirlerinden kan sızan medeniyet: Vahşi Batı

Somali'de her anlamda geniş bir irşad faaliyetine başlayan Muhammed b. Abdullah Hasan, diğer yandan da ülkedeki kabilelerin aralarındaki küskünlük ve kavgaları bitirmek için gayret etti.

◼ Zamanla bu problemlerden daha büyük olanın sömürgeciler ve onların Somali'deki işbirlikçileri olduğunu fark eden Muhammed b. Abdullah Hasan, büyük bir mücadeleye girişti.

◼ Sömürge Valisi Cordeaux'a karşı gelerek isyanı ateşleyen Hasan, gönüllü Müslümanlardan oluşan direniş birlikleriyle Hak yolunda kutsal mücadelesine atıldı.

◼ İlk savaş Somali'yi işgal çabasında olan ve arkalarına İngilizleri alan Etiyopyalılardı. Muhammed b. Abdullah Hasan bu mücadeleden muzaffer olarak ayrıldı.

İslam'da gaza, cihad, fetih ve şehadet kavramları

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN