Arama

Bu Kaçıncı Bahar Sizce?

Bu Kaçıncı Bahar Sizce?
Katar'ı izole etmeye yönelik, son derece amatörce, Uluslar arası hukuk teamüllerinin ancak ilkel örneklerinde olacak ambargo harekete geçirilmişken, birkaç saat sonra Dünya İran'daki saldırılarla yeni bir dalganın içine itildi. Bu nedenle, Bu operasyon Kaçıncı Bahar acaba diye sormadan edemiyoruz.

Neyi mi kastediyorum bu başlıkla.? Hani "" denilen küresel operasyon vardı ya onu kastediyorum tabiki. Bu yüzden diyorum ki o operasyonlar gerçekten "ARAP BAHARI" idiyse, çıkış, söylem, yöntem itibariyle ciddi benzerlikler taşıyan Venezuela'daki karışıklıklar ney baharı ya da hangi bahar. Brezilya'daki hangi bahar. Bolivya'daki hangi ya da kaçıncı bahar. Romanya'da, Duterte'nin ülkesi Filipinler'de hangi bahar yaşanıyor.

Ya da Arap ülkelerindeki bahardı da bu ülkelerdeki bahar değil mi? Bu iç isyanlara bu isimleri kim koyuyor kim kaldırıyor? Aydın yok mu bu ülkede? Küresel fitne, Bahar dediği için kanlı olaylara hepimiz bahar diyoruz farkında değil miyiz?

Ya da bugün yani 7 Haziran 2017'de İran'daki intihar saldırış, rehine krizi ve sabotajlar sizce bahar tanımlamasını hak edecek nitelikte değil mi? Ne diyeceksiniz, buna da PERS BAHARI mı diyeceksiniz? Peki o halde sizin baharlarınızın sayısının bir sınırı yok mu? Veya henüz Küresel, fitne Bahar demedi de bahar ya da başka bir isim bulmasını bekliyorsunuz. O isimlendirmeden sonra biz de ona göre mi isimlendirmede bulunacağız. Kendi kendimize tanımlama yapamıyor muyuz. "Bize bir açıklama yapın da biz de inanalım" der gibi durmuyor muyuz?

Yeterince açık değil mi yoksa? ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı ve daha sonra Dışişleri Bakanı olan Condoleezza Rice'nin 2003'te Washington Post Gazetesinde "Transforming the middle east" adıyla yayınlandığı makalesinde 22 ülkenin liderlerinin, sınırlarının, haritalarının değişeceğini açıkça söylediği ve üstüne bir de üzerine basa basa yazıya dökerek deklare ettiği makalesindeki hedeflerden "FARKLI YÜRÜYEN BİR ŞEY Mİ" var.

Sizi ney ikna eder acaba?

Condoleezza Rice:nin bu şekilde yazması yetmedi mi sizi ikna etmeye? Condoleezza Rice'nın bu şekilde açıkça yazması yerine sizi yakanızdan tutup silkeleyerek, "size operasyon yapıyoruz, işte imzalı-mühürlü belgesi" türünden bir davranışta mı bulunmalarını bekliyoruz. Bunu bekliyorsak, hiç beklemeyin yapmazlar. Onlar bizim kadar SAF değiller.

Bu yapılanlar aslında bu şekilde beklediğimiz itiraflar kadar güçlü deliller içeren operasyonlardır. Ama bunları anlayacak, görecek, bir araya getirecek göz, akıl gerekli. Bu ülkenin gerçekten aklı başında münevverlere ihtiyacı var.

Her tarafa ve bize göz göre göre operasyon çekiliyor ve biz hala "hayır canım onlar demokrasi götürüyorlar" demeye devam ediyoruz.

Bu insanlık aşığı demokratlar?! Göz göre göre Terör örgütü PYD'ye silah yardımı yapıyor, binlerce belge sunuyoruz, çırpınıyoruz bırakın teröre destek veren ABD'yi başta Türkiye'nin ana muhalefeti olmak üzere Türkiye'deki aydın denen zavallıları bile ikna edemiyoruz

Nasıl olacak o zaman. Ne yapacağız biz. Her şey yeterince açıkken Kimi, nasıl ikna edeceğiz? Dedik ya; Türkiye'nin aydın sorunu var aslında.

Senin ülkene de operasyon çekiliyor. Üstelik Ana muhalefetin diliyle Gezi parkı isyanındaki demokrat, aktivist?! teröristler KIRMIZI FULARLARIYLA, PYD saflarında görülmediler mi? Orada yere izmarit atmayan çevreci, insan sevgisi aşkıyla dolup taşan demokratlar?! Bugün Brezilya, Venezuela, Bolivya, Filipinler'de yapılan vandallığın aynısını yapmadılar mı? Bunun üzerine de muhalefet gözümüzün içine baka baka çıkıp bunları demokratik eylem olarak tanımlamadı mı. Senin ülken de bu 22 ülkenin içinde. Seni ateş çemberinin içine atmayı2013'ten hatta 2008'den beri deniyorlar ama başaramadılar. İnşallah da başaramayacaklar

Tüm Dünyayı yakanlar onlar ama DEMOKRAT?! olanlar da onlar. Var mı böyle adalet ya varmı?

Nerede adil, akıllı, bilgili, okuyan Ferasetli aydınlar. Yok mu bizim ülkemizde hiç.

Ne yazık ki bu ülkedeki ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANLARININ tamamına yakını, bu küresel fitneye ARAP BAHARI demedi mi.(Ben hiçbir zaman demedim). Çuvallamadı mı bu aydın-uzmanlar. Yine mi çuvallıyacağız, hep biz mi çuvallıyacağız. Yetmedi mi aldandığımız. Şimdi 22 ülkeye dahil İran'da sahneye koydular fitne operasyonunu.Köşem yetmedi, Pazartesi devam edelim İnşallah

Prof. Dr. Ebubekir SofuoğluFikriyat.com

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN