Arama

İslam

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimiz, Medine'ye hicretinin ardından Mescid-i Nebevî'yi inşa ettirirken ailesine ait odaların yanı sıra mescidin güney tarafına düşen giriş kısmında kimsesiz fakir sahabîlerin barınması için bir gölgelik yaptırdı. Üzeri hurma dallarıyla kapatıldığı için oraya "Suffe" adı verilmişti. Kâbe'nin kıble olmasıyla birlikte bu gölgelik mescidin kuzeyine alındı, daha sonra genişletilen Mescid-i Nebevî'ye dahil edildi. Yoksul sahabîlerin ve kimsesizlerin barındığı Suffe, ilerleyen zamanlarda bir eğitim mekânına erişti.

Cuma suresi ve faziletleri

Cum'a suresi ve faziletleri

Göklerdeki ve yerdeki her şeyin, Allah'ı tespih ettiğini haber veren, Esmâ-i hüsnâ'dan dört ismin yer aldığı Cum'a Suresi, dindarlığın vahye bağlı olmaksızın gerçekleşmeyeceğini, onun kuru bir iddia veya amelsiz bilgiler yığını ile değil, bu bilgilerin yaşanmasıyla elde edilebileceğini ortaya koyar.

18 Ocak 2019 Cuma hutbesi: Müslümanlar ilim ve medeniyetin öncüleridir

18 Ocak 2019 Cuma hutbesi: "Müslümanlar ilim ve medeniyetin öncüleridir"

Müslümanlar kutsal olarak kabul ettikleri Cuma günü için araştırma yapmaya başladı. Bu cuma günü de her cuma olduğu gibi milyonlarca Müslüman erkek camilere akın ederek cuma namazını kılacak. Peki 18 Ocak 2019 Cuma günü Cuma hutbesi belli oldu mu? Diyanet Cuma hutbesini yayımladı mı? 18 Ocak 2019 Cuma hutbesi yayımlandı mı? İşte 18 Ocak 2019 Cuma hutbesi...

Diyanet Cuma Hutbesi 11 Ocak 2019

Diyanet Cuma Hutbesi 11 Ocak 2019

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 Ocak Cuma Hutbesinin konusu "İnsanın kemal yolcuğu: İslam, iman ve ihsan" olarak belirlendi.

Sosyal medyanın günah ve sevapları

Sosyal medyanın günah ve sevapları

Hayatımızın merkezi haline gelen sosyal medyada ne haram ne helal, ne günah ne sevap biliyor musunuz? Belki de parmaklarınızla gıybet yapıp beğeninizle kul hakkına giriyor, paylaştığınız fotoğrafla günah işliyorsunuz. İşte Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ndan sosyal medyanın günah ve sevapları...

Avrupada Müslümanların geleceğine yön verecek buluşma

Avrupa'da Müslümanların geleceğine yön verecek buluşma

2. Avrupa Müslümanlar Buluşması Toplantısı, Avrupa kıtasında yaşayan Müslümanların dini teşkilatlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla 02- 04 Ocak 2019 tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığının, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği ile düzenlediği toplantı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşması ile sona erdi. İlgili bildiride, "İslam’ı, “Alman İslam’ı”, “Fransa İslam’ı”, “Belçika İslam’ı” ya da “Avrupa İslam’ı” gibi sıfatlarla belli bir coğrafyaya veya herhangi bir ulusa hasretmek İslam’ın evrenselliği ile çelişmektedir" ifadelerine yer verildi.

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN