Arama

İslam

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimizin övdüğü ashab-ı suffe mensubu sahabeler

Peygamber Efendimiz, Medine'ye hicretinin ardından Mescid-i Nebevî'yi inşa ettirirken ailesine ait odaların yanı sıra mescidin güney tarafına düşen giriş kısmında kimsesiz fakir sahabîlerin barınması için bir gölgelik yaptırdı. Üzeri hurma dallarıyla kapatıldığı için oraya "Suffe" adı verilmişti. Kâbe'nin kıble olmasıyla birlikte bu gölgelik mescidin kuzeyine alındı, daha sonra genişletilen Mescid-i Nebevî'ye dahil edildi. Yoksul sahabîlerin ve kimsesizlerin barındığı Suffe, ilerleyen zamanlarda bir eğitim mekânına erişti.

Cum’a suresi ve faziletleri

Cum'a suresi ve faziletleri

Göklerdeki ve yerdeki her şeyin, Allah'ı tespih ettiğini haber veren, Esmâ-i hüsnâ'dan dört ismin yer aldığı Cum'a Suresi, dindarlığın vahye bağlı olmaksızın gerçekleşmeyeceğini, onun kuru bir iddia veya amelsiz bilgiler yığını ile değil, bu bilgilerin yaşanmasıyla elde edilebileceğini ortaya koyar.

Diyanet Cuma Hutbesi 11 Ocak 2019

Diyanet Cuma Hutbesi 11 Ocak 2019

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 Ocak Cuma Hutbesinin konusu "İnsanın kemal yolcuğu: İslam, iman ve ihsan" olarak belirlendi.

Sosyal medyanın günah ve sevapları

Sosyal medyanın günah ve sevapları

Hayatımızın merkezi haline gelen sosyal medyada ne haram ne helal, ne günah ne sevap biliyor musunuz? Belki de parmaklarınızla gıybet yapıp beğeninizle kul hakkına giriyor, paylaştığınız fotoğrafla günah işliyorsunuz. İşte Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ndan sosyal medyanın günah ve sevapları...

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN