Arama

İslam

İslâm sahasında tanınmış şahsiyetlerin biyografilerini konu edinen telif türü: Tabakat

İslâm sahasında tanınmış şahsiyetlerin biyografilerini konu edinen telif türü: Tabakat

Peygamber Efendimizin; "İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonra bunları takip edenlerdir, sonra da onları takip edenlerdir." sözünün anlam ve önemi çerçevesinde âlimler tarafından yazılan tabakat, İslâm geleneğinde sahâbe, tâbiîn, âlimler, edip, şair ve sanatkârlar, sûfîler, düşünürler ve ayırıcı niteliklere sahip olan kişilerden söz eden eserleri ifade eder.

Mevlid kandilini nasıl ihya etmeliyiz?

Mevlid kandilini nasıl ihya etmeliyiz?

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıldönümü olan Mevlid Kandili, Hz. Peygamberin insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir. Mevlid gecesini kutlamak da aslında alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Peygamberi anarak ferahlamaktır. Peki, Mevlid kandilinde hangi dualar edilmeli, hangi ibadetler edilmeli?Sizler için Mevlid Kandili'ni nasıl ihya etmemiz gerektiğinin cevabını aradık.

Hayatın akışı içindeki acıları, sevinçleri kalbiyle akleden bir teslimiyet: Dualar ve Âminler

Hayatın akışı içindeki acıları, sevinçleri kalbiyle akleden bir teslimiyet: Dualar ve Âminler

Ümit Meriç'in dualarının, yakarışlarının, şükürlerinin yanı sıra tüm insani duygularını samimiyetle kâğıda döktüğü bir demet nazenin çiçektir “Dualar ve Âminler.” Hayatın akışı içinde kimi zaman düştüğümüz açmazları acıları sevinçleri "kalbi ile akleden" bir teslimiyetle kucaklayıp incelikli bir dil ile yeniden yorumlamamız için açılan bir pencere... Meriç, ruhundan yükselen sesi kelime kelime işliyor ve dua sevdalıları için yeni bir dua makamı kuruyor.

Müminlerin Emiri: Hz. Ömer

Müminlerin Emiri: Hz. Ömer

İslam'ın ikinci halifesi "Müminlerin Emiri" Ömer bin Hattab, tüm dünya için "adaletin kapısı" olarak biliniyordu. Uzun boyu, sert mizacı ve güçlü fizik yapısının yanında iyi bir konuşmacıydı. Öyle ki Resul-i Ekrem, "Allah'ın emirleri konusunda ümmetimin en kuvvetlisi Ömer'dir" demişti. Gerçekleştirdiği fetihlerle birçok toprak ve kabileyi İslam'a kazandırmış; idari, iktisat, hukuk ve eğitim gibi birçok alana İslam'ın emirlerini uygulayarak tüm insanlara kıymetli bir miras bırakmıştı. Adaletin yeryüzündeki temsilcisi Hz. Ömer, 1374 yıl önce bugün, sabah namazını eda ederken hain bir hançerin hedefi oldu ve dünya hayatına veda etti. Onun tüm İslam alemine ibret olan yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN