Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Yaşam
 • Çocuk İmparatorlar! Küçük İmparator Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuk İmparatorlar! Küçük İmparator Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizin tek neşesi yavrunuz için yapamayacağınız hiçbir şey yoktur değil mi? Öyle çok seversiniz ki çocuğunuzu, siz dahil ailenizdeki herkes onun için seferber olur hatta çok çok özel olduğunu düşünür. Bu sebeple istediği her şeyi koşulsuz verir istediği her şeyi yerine getirirsiniz. Peki bu davranışın sağlıksız olduğunu kaçımız erken bir dönemde fark edebiliyor? Küçük İmparator Sendromu, genellikle bu davranışların sonucunda ortaya çıkan bir durum. Çocuklar, kendilerini bir nevi "imparator" gibi hissedebilir ve genellikle sınırları çiğneme eğilimindedir. Evde veya okulda kuralları sürekli olarak ihlal edebilirler. İşte Küçük İmparator Sendromu hakkında bilmeniz gerekenler...

 • 1
 • 5
Küçük İmparator Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Küçük İmparator Sendromu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizin tek neşesi yavrunuz için yapamayacağınız hiçbir şey yoktur değil mi? Öyle çok seversiniz ki çocuğunuzu, siz dahil ailenizdeki herkes onun için seferber olur hatta çok çok özel olduğunu düşünür. Bu sebeple istediği her şeyi verir, istediği her şeyi yerine getirirsiniz. Peki çocuğunuz bu ilgiden sıkılır mı? Doğru bildiniz, bizce de sıkılmaz. Aksine bu ilgiye o kadar çok alışır ki zamanla her istediğini kolayca elde etmeye başladığını fark eder. Bu durum yavaş yavaş karakter ve davranışlarında da etkisini gösterir. Ona göre okulda dahi arkadaşları, çocuğunuz için her şeyi yapmalı ve yapar hale gelmelidir. Çünkü o "benim istediğim olacak" şeklinde ısrar dolu cümleden başka bir şey öğrenmemiştir. Çevresindeki arkadaşları giderek azalırken, çocuğunuz bir anda mutsuz, huysuz ve üzüntülü bir hale bürünür. Bu duygu durumunu size anlattığında, nedenleri de kendisine göre sıraladığında "Sen haklısın, her istediğini almalısın" dediniz ve maalesef çocuğunuzun hayatını kendi ellerinizle uçuruma sürüklediniz. Tebrikler! Hiçbir şeyden mutlu olmayan, emek ve gerçek sevgi ile dostluğun ne olduğunu bilmeyen, bu duyguyu hiç tatmayan bir çocuk yetiştirdiniz.

💠 İşte bu durumun ismi Küçük İmparator Sendromu olarak adlandırılıyor. Ne zaman ki önce siz, bu durumun farkına vararak kendinizi düzeltir, daha sonra da çocuğunuza uygun bir dil ile anlatırsanız, işte o zaman bu sonu gelmeyen girdaptan kurtulmuş olursunuz. Hem siz ders alırsınız hem de sağlıklı bir çocuk yetiştirirsiniz. Yeter ki geri dönülemeyen virajlara girmiş olmayın. Çocuklarınıza "başkalarının duygularını önemsemenin önemini" öğretin.

Peki bunu nasıl yapacaksınız, burada sizlere onu anlatacağız.

Çocuk eğitimi üzerine bilgi edinmek için sayfamızı takip edebilirsiniz

 • 2
 • 5
Küçük İmparator Sendromu nedir?
Küçük İmparator Sendromu nedir?

Küçük İmparator Sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

💠 Bildiğiniz gibi, Küçük İmparator Sendromu genellikle çocukların aşırı şımartılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda çocuklar, kendilerini bir nevi "imparator" gibi hissedebilirler. Aşırı şımartılmış, her dediği yapılan her şeye kendisinin karar vermesine izin verilen bir çocuğun sağlıklı sosyal ilişkiler geliştirmesi olanaksızdır.

 • Bu sendromu yaşayan çocuklar otoriteye karşı direnç gösterir, kendi isteklerini sürekli olarak dayatır ve başkalarının isteklerini pek dikkate almazlar.
 • Sınırlar konusunda sorun yaşar ve genellikle kendi istedikleri gibi davranmaya çalışırlar.
 • Empati kuramazlar, yardım kabul etmezler ve kendilerini özel hissetmek için dikkat çekme adına davranışlarını abartılı şekilde sergilerler.
 • Mükemmeliyetçi olmaları kaçınılmazdır çünkü kendilerini başarılı olma baskısı altında hissederler.
 • Sağlıkları da olumsuz yönde etkileneceği için anksiyete gibi duygusal sorunları gözlemlemek olağandır.

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen 10 besin

 • 3
 • 5
Küçük İmparator Sendromu sonuçları
Küçük İmparator Sendromu sonuçları

Peki bu belirtilerle büyümüş çocuklar hangi sorunlarla karşılaşırlar?

 • Öncelikli sorun iletişim kaynaklı oluyor. Bu davranışlar, çocukların diğerleriyle iletişim kurmasını zorlaştırırken arkadaşları veya aileleriyle de sağlıklı ilişkiler kurmasını güç hale getiriyor.
 • Sürekli olarak kendi istediklerini yapma konusunda ısrar ettikleri için öz saygılarını yitirirken gerçek değerlerini ve başkalarına saygı göstermeyi unutabiliyorlar.
 • Çevresindeki insanlar bu davranışlardan rahatsız olduğu için uzaklaşıyor, bu da çocuğun sosyal izolasyon yaşamasına neden oluyor.

El sıkışmak neyin ifadesidir?

 • 4
 • 5
Küçük İmparator Sendromunda aileler neler yapmalı?
Küçük İmparator Sendromunda aileler neler yapmalı?

💠 Küçük İmparator Sendromunda ebeveynlerin alması gereken en önemli sorumluluk "sınır" belirlemesidir. Bu noktada çocukların her istediğini anında elde etmesini sağlamak yerine, kurallar koymak önemlidir. Sınırların varlığı çocukların kendilerini güvende hissetmelerine ve disiplin kazanmalarına yardımcı olur.

 • Çocukların duygularını anlamaya ve empati göstermeye çalışın. Onları anlayın ancak her isteklerini yerine getirmeyin. Duygusal gelişimlerine yardımcı olun.
 • Ödül ve ceza kavramlarını adil biçimde hayata geçirin. Doğru-yanlış arasındaki farkları öğretin. Bunu yaparken güvenlerini zedeleyecek bir hareketten kaçının. Kendi kararlarını almalarını, problem çözmeyi ve karar vermeyi öğretin.
 • En önemlisi onların rol modeli olun. Unutmayın çocuklar sözlerle değil davranışlarla öğrenirler, sizleri taklit ederek yaşama ayak uydururlar. Dolayısıyla, istediğiniz davranışları sergileyerek çocuklarınıza iyi bir örnek olun.

Tüm bunlar ve sizin üzerine kattıklarınız çocukları bu sendromdan olabildiğince uzak tutacaktır.

 • 5
 • 5
Küçük İmparator Sendromu Tedavi Seçenekleri
Küçük İmparator Sendromu Tedavi Seçenekleri

💠 Sınırsız memnuniyet beklentileriyle karakterize edilen bir durum olan Küçük İmparator Sendromu'nda en iyi tedavi iletişiminizin sağlıklı olmasıdır. Bunun dışında ilerleyen durumlarda mutlaka profesyonel desteğe başvurmak gereklidir. Çocuk psikologları ve terapistler, bu desteği verebilecek güvenli alanlarda yer alırlar. Bu terapiler, hem ebeveynlerin hem de çocukların duygusal ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olabilir.

 • Sendromun üzerinden kendi çabanız ile gelmek istiyorsanız mutlaka tasarlanmış ebeveynlik eğitim programlarına katılmanız gereklidir. Bu eğitimler etkili iletişim, sınırların belirlenmesi ve disiplin konularında rehberlik sağlayabilir.
 • Aile içi iletişimi güçlendirmek de çocukların duygularını açıkça ifade etmelerine ve birbirlerini anlamalarına yardımcı olacaktır. Aile içi iletişimde dürüstlük, açıklık ve empati önemlidir. Bu sebeple tüm bu durumların yaşanmaması için aile temelinizi sağlam duygular üzerine inşa etmeniz elzem hale gelmektedir.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN