Arama

İsmet Özel'in poetik görüşleri

Şiir sanatı olarak bilinen poetika, diğer türlere göre daha az rağbet görmesine rağmen şiirin teori kısmı göz önüne alındığında vazgeçilmez bir alandır. Fikir ve sanat dünyamızın en önemli isimlerinden olan İsmet Özel, şiirle kurduğu müstesna bağı bilhassa mektuplarında sonrasında ise "Şiir Okuma Kılavuzu" başlıklı eserinde izah eder. Sizin için Özel'in mektuplarında saklı kalmış poetik görüşlerini izah ettik.

Şiir ve fikir dünyamızın müstesna isimlerinden olan İsmet Özel, yazdığı şiirler kadar yazıları ile de tanınan ve öne çıkan bir isimdir.

◼ Şairin mektupları incelendiğinde en fazla göze çarpan husus Özel'in şiir hakkındaki görüşleri, sözleri ve uygulamalarıdır. Özel için şiir; bir ifade biçimi, acımasız dünyaya karşı dik duruştur.

10 Maddede İsmet Özel

◼ Erken yaşlarda iyi bir şair olmak için düzenli olarak nesir yazması gerektiğini fark eden Özel, bilhassa yazıya önem verdi. Yazı üzerine yoğun mesai harcadı.

◼ Bu durum bizlere hem iyi yazılar hem de şiir üzerine kaleme alınan sağlam, düşündürücü ve ufuk açıcı metinler olarak döndü. Bugün poetik metin denilince "Şiir Okuma Kılavuzu" akla gelen ilk eserlerdendir.

İsmet Özel'in en sevilen 15 şiiri

◼ Şair muhtelif önemlerde farklı görüşlere sahip olsa da ana temasından hiç ama hiç sapmadı.

◼ İsmet Özel'in uğruna ölmeyi, örselenmeyi ve kınanmayı göze aldığı yegane varlık Türkiye idi. Şair tüm düzensiz sistemler karşısında memleketinin sesi oldu.

İsmet Özel'e göre şiir nedir, nasıl okunur?

◼ Edebi yaşantısını hayatının her döneminde sıcak ve güncel tutan şairin şiirleri, her kuşaktan ve her görüşten insan tarafından bugün dahi okunur.

◼ Bu husus İsmet Özel'in kaleme aldığı metinleri, duyguları ile beslemesi ve ortaya aşılamayan şiirler, yazılar koyması ile alakalıdır.

İsmet Özel'in Bakanlar ve Görenler kitabından altı çizili cümleler

Benimse çağrıştırmak istediğim başka dünyalar özlemidir. Metafizik olarak değil ama insanı başka yere (neresi olursa değil) çağırmak. Burada, olduğu yerde durmamasını öğütlemek istiyorum. Çıkışım bu.

İsmet Özel

İsmet Özel'in "İrtica Elden Gidiyor" kitabından düşündürücü alıntılar

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN