Arama

10 Maddede İsmet Özel

Herkesin en az bir dizesini ezbere bildiği büyük bir şairdir İsmet Özel. Düşünce yapısı ve ince ince dokuduğu şiirleri ile aklımıza ve gönlümüze hitap eden Özel, milletimiz için çok şey ifade eder. Sizler için İsmet Özel'in yaşamından sanat anlayışına uzanan 10 önemli maddeyi bir araya getirdik.

  • 1
  • 10
1: Kısa hayatı
1: Kısa hayatı

📌 Türk şiirinin yaşayan en büyük üstadlarından olarak görülen İsmet Özel, 1944 Kayseri doğumludur. Aslen Sökeli bir aileye mensup olan şair, ilkokulu Kastamonu, ortaokulu Çankırı, liseyi ise Ankara'da bitirir. Bir müddet Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine devam eden Özel, siyasi ve edebi hareketlerinin yoğunluğundan dolayı okulu bırakır.

📌 Üniversite mezuniyetini Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden alır. Meşhur 68 kuşağının önde gelen simalarından olan şair, hayatı boyunca göz önünde olmaya üniversite çağlarında alışır.

Üç Mesele'den alıntılar okumak için tıklayın

  • 2
  • 10
2: Her daim genç
2: Her daim genç

📌 Yazdıkları ve söyledikleri ile her daim okuyucularının dikkatini çekmeyi başaran şair, ilk şiir kitabı olan "Geceleyin Bir Koşu"yu yayınladığında 22 yaşında idi. Bu örnek İsmet Özel'in karakterini özetler niteliktedir.

📌 Hayatı boyunca kendini geliştirmeye gayret eden şair, aynı anlayışta altmış yaşından sonra ileri derecede İspanyolca öğrenmiştir. 22 yaşında başlayan edebi yaşamını ilmek ilmek işleyen Özel, edebi hayatında geriye dönmedi.

📌 Edebiyatımız uğruna aç kalmayı göze alan İsmet Özel, eserlerinde memleketinin insanlarına ve milletine odaklandı. Türkiye'yi ve dertlerini şiirinde en güzel şekilde dile getiren şair, belki de bu sebepten dolayı çok sevildi ve karşılık buldu.

İsmet Özel'den alıntılar okumak için tıklayın

  • 3
  • 10
3: Aynı çizgi
3: Aynı çizgi

📌 Hayata hep aynı çizgiden baktığını pek çok kez dile getiren Özel, 1974 yılında yayınladığı "Amentü" şiiri ile birlikte artık Müslüman çizgiye kaydığını ilan etti.

📌 Bu tarihten itibaren sanat hayatını Müslümanlık üzerinden inşa eden şair, bugün dahi en çok okunan ve üzerine konuşulan sanatçıların başında geliyor.

Şiir Okuma Kılavuzu'ndan alıntılar okumak için tıklayın

  • 4
  • 10
4: Düşünce eserleri
4: Düşünce eserleri

📌 Şairliğinin yanında düşünce sahasına da kendisini vakfeden Özel, bu alanda Türkiye'de bir otorite kabul edilir. Bilhassa "Üç Mesele" adlı eseri ile memleketimizin temel meselelerine temas eden Özel, eserleri en çok okunan entelektüellerimizdendir.

📌 Onun yazı dünyası da şiirleri gibi kuvvetli esaslara dayanır. İsmet Özel okuyucularının kafalarını karıştırarak onları düşünce sahasına sevk eden bir mütefekkirdir.

İsmet Özel'in düşünce sahasına dair bazı eserleri;

➡ Taşları Yemek Yasak

➡ Şairin Devriye Nöbeti

➡ Şiir Okuma Kılavuzu

➡ Üç Mesele

➡ Waldo Sen Neden Burada Değilsin

➡ Henry Sen Neden Buradasın

➡ Cuma Mektupları

➡ Desem Öldürürler Demesem Öldüm

➡ Tahrir Vazifeleri

İsmet Özel kimdir?

  • 5
  • 10
5: Dergi
5: Dergi

📌 İsmet Özel basılı yayınları her zaman önemsedi. 1970 yılında arkadaşı, şair Ataol Behramoğlu le beraber "Halkın Dostları" dergisini çıkaran Özel, derginin etrafında aynı fikir düzleminden pek çok genci bir edebi oluşum içerisine topladı.

📌 Dergi, Marksist çizgideki genç yazar ve şairleri topladığı gibi o zamana kadar komünist çizgideki 68 kuşağının ortaya koyduğu en hacimli edebi iş oldu.

Erbain'den alıntılar okumak için tıklayın

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN