Arama

Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

Uçmak bir tutkudur. Yamaç paraşütü de bu tutkuyu gerçeğe dönüştüren bir doğa sporu. Rüzgâr teninize dokunurken, kendinizi boşlukta süzülürken bulursunuz birden, gerisi ise müthiş bir dinginlik ve özgürlük.

  • 26
  • 33
Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

İstanbul'da yamaç paraşütü yapabilmek için oldukça elverişli uçuş alanları bulunmaktadır. Özellikle Çatalca'ya bağlı Ormanlı sahil kesiminde denizden gelen rüzgârı yamaca çarparak yükselmesi ile oluşan hava akımı ile yelken denen bir uçuş yöntemi ile saatlerce havada kalarak bu keyfi saatlerce yaşayabilirsiniz.

Piste aynı anda 2-3 kanat rahatlıkla serilebilecek şekilde geniştir. Aynı anda kalkış pistinin sağ tarafında bulunan boşluklarada iniş yapılabilir. Yalı köye kadar uzanan kumsal boyunca denize doğru düz uçuşlarda yapmam mümkündür. Kumsala iniş de sorun olmaz ama yaz aylarında özellikle kalkış pistinin önündeki kumsal oldukça kalabalık olmaktadır.

  • 27
  • 33
Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

KARABURUN

Karaburun, İstanbul'a (Beşiktaş) 58 kilometre, İstanbul Boğaz girişine ise denizden 29 km uzaklıkta bulunan bir sahil köyüdür. Avrupa yakasının Kilyos'tan sonra merkeze en yakın 2. kumsalıdır.

Oldukça uzun ve geniş kumsalı yaz aylarında hafta sonunda dinlenmek, yüzmek ve güneşlenmek isteyen İstanbul'lular için çok iyi bir olanaktır. Yamaç paraşütü, sörf ve kano sporlarına uygun olan ortamı ve fiziksel yapısıyla Karaburun'un bir gençlik merkezi olması kaçınılmazdır.

  • 28
  • 33
Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

Bu güne kadar, ulaşımının zorluğu sebebiyle uzun yıllar bozulmamış olan şirin balıkçı köyü, İstanbul'a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü çevre yoluna çok yakın olacağından, Türkiye'nin sayılı kumsallarından olması ve yatırım çekmesi beklenmektedir.

İstanbul'a yapılacak olan ve dünyanın en büyük hava alanı olacağı iddia edilen yeni Havalimanı projesi yer olarak Karaburun'a komşu Yeniköy ve Akpınar arasında bir bölgeyi göstermektedir. Yine bu projede Karaburun kumsalı turizm alanı olarak belirtilmiştir.

  • 29
  • 33
Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

İstanbul'un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karaburun, İstanbul'un en güzel sahillerinden birine sahip olmakla birlikte, kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğuya bakan kalkış tepeleri ile yamaç paraşütü için oldukça elverişli bir bölge. Karaburun, ana, köy üstü ve otopark olmak üzere toplam 3 pistten oluşuyor. Karaburun'un irtifası Ormanlı'dan biraz daha fazla olduğu için belirli bir seviyeye ulaşmış pilotlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

  • 30
  • 33
Türkiye’yi paraşütle temâşâ etmek

ŞAMLAR KÖYÜ

THK İstanbul Sportif Havacılık Kulübü paraşütçüleri Başakşehir Şamlar Köyü yamaçlarında uçuşlara başladı. Özellikle hafta sonu gerçekleştirilen uçuşlarla gökyüzü paraşütçülerin dansına sahne olurken, vatandaşlar da bu renk cümbüşünü ilgiyle takip ediyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN