Arama

Van Gogh'un serencamı

Modern resmin kurulmasına öncülük eden büyük ressam Van Gogh'un renk ile olan bağı artarken ruhu da her geçen gün kararıyordu. Yaptığı resimleri yakarak ısınmaya çalışan ressam, kardeşi Theo'ya yazdığı mektupta "Sefalet asla bitmeyecek" demişti.

Van Gogh’un serencamı

RESİMLERİ RENKLENİRKEN, RUHU GİDEREK KARARMIŞTI

Sanatıyla hayatı birbirinden ayırt edilemeyecek kadar iç içe olan, çağının sanat anlayışını altüst ederek modern resmin gerçek anlamda kurulmasına öncülük eden büyük ressam Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853'de Hollanda'da, Brenda'nın güneyindeki Groot-Zundert köyünde doğdu.

Van Gogh’un serencamı

Babası yoksul bir köy papazı, annesi Cornelia ise bir çiftçi kızıydı. Ailenin Vincent'ten başka Elizabeth, Anna ve Wil adında 3 kız, Cor ve Theo adında 2 erkek çocuğu daha vardı. Babası onu 16 yaşındayken, önce La Haye'deki, sonra Brüksel'deki «Goupil» galerilerine resim satış memuru olarak yerleştirdi. 1873'te, Goupil Galerisi'nin Londra şubesine atandı.

Van Gogh’un serencamı

Burada kiracı olarak kaldığı evin kızı Ursula Loyer ile, 1875'te evlenmek istedi. Teklifinin reddedilmesi üzerine ilk ruhi bunalımını geçirdi. Londra'dan kaçtı, Goupil Galerisi'nin Paris şubesine geçti. Fakat burada da barınamadı. Müşterilerle, kurum yöneticileriyle anlaşmazlıklar çıkarıyordu.

Van Gogh’un serencamı

İşinden ayrılıp evine döndü… Brüksel'de ressam Ridden van Rappart ile tanıştı; ondan dersler aldı, anatomi ve perspektif öğrendi. Theo, onun resim kabiliyetini sezmiş ve paraca yardım etmeye başlamıştı. Çeşitli memleketleri dolaştı.

Van Gogh’un serencamı

ZANAATİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Lisan öğretmenliği rahip yardımcılığı, kitap satıcılığı yaptı; ilahiyat dersleri aldı. Madenlerde papazlık yaptı. Resimde konunun önemi olmadığını, herhangi bir konunun sanat gücünü ifadeye neden olabileceğini ispat etti. Çizgi halindeki tuşlar ile çalışması da resim sanatına getirdiği yenilikler arasında yer aldı. Sanat gücü, denge hissinde ve ifadesindeydi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN