Arama

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Yılın yarısını evlerinden uzakta arı kovanlarının başında geçiren gezgin arıcıların zahmetli mesleklerine zaman zaman eşleri ve çocukları da eşlik ediyor.

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Geçimlerini bal üretiminden kazanan arıcıların bazıları çeşitli, kaliteli ve daha fazla bal almak amacıyla bu işi gezgin olarak yapıyor.

Kamyonetlerine yükledikleri içi bal arısı dolu kovanlarıyla bahar aylarında çıktıkları "bal yolculukları"nda Anadolu'nun pek çok yöresini gezen arıcılar, en az 6 ay evlerinden uzakta bal mesaisi yapıyor.

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Gittikleri şehirlerde kimi kiraladığı araziye kimi de köylünün bedelsiz olarak kendilerine gösterdikleri arazilere kovanlarını yerleştirip, kalacakları baraka ya da çadırlarını kuruyor.

Arıcıların çoğu arılarla baş başa bir hayat sürerken kiminin de okulların tatil olmasıyla ailesini de yanında götürüyor. Gezgin arıcılar, elektrik, su, ev aletlerinin olmadığı, teknolojiyle yaşamaya alışmış insanlar için imkansız şartlarda ekmeklerinin peşinde koşuyor.

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Geceyi çadır ve barakalarda geçiriyorlar

Oyun çağında çocukları olan aileler, arılarla uğraşmanın yanında sıkılan çocuklarına da ayrı bir zaman harcıyor. Gün batınca erkenden tek göz çadır ya da barakada uykuya dalmaktan başka çareleri olmayan gezgin arıcı aileleri, sabah da güneşin doğuşuna eşlik edecek kadar erkenden kalkıyor.

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Bazen geçmeyen zaman, doğa şartlarının zorluğu kimi zaman vahşi hayvanların saldırı tedirginliğine rağmen ekmek parası için evden uzakta geçirilen yılın yarısı, göçer arıcıların memlekette konu komşuya anlatacak anılar biriktirmelerine vesile oluyor.

Edirne de karaçalı balı ve çiçek balı üreten arıcıların çoklukla tercih ettikleri şehirlerden. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün kayıtlarına göre, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Muğla, Ordu ve Rize'den 92 gezgin arıcı Edirne'de bu yıl üretim yapıyor.

Kovanların peşindeki göçebe hayatlar

Cengiz Yıldırım da ailesiyle Edirne'de gezgin arıcılık yapan göçebe yaşamın içinden bir arıcı. Eşi Melek ve kızı Cennet'le kurdukları 10 metrekarelik çadırda yaşayan Cengiz Yıldırım, 10 yıldır gezgin arıcılık yapıyor.

Sivas, Kayseri ve Kırşehir'de daha önce çiçek balı üreten Yıldırım ailesi, 2 yıldır da karaçalı ve çiçek balı için Edirne'ye geliyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN