Arama

Fas'ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Fas'ın turistik kenti Marakeş'teki Geleneksel Sanatlar Çarşısı'nın en eski dükkânlarından birini işleten Mustafa ez-Zevatini'nin yerel ve uluslararası müzisyenler için yaptığı müzik aletleri büyük ilgi görüyor.

Fas’ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Zor bulunan veya ustalık isteyen müzik aletlerine ihtiyaç duyan müzisyenlerin kendilerine büyük ilgi gösterdiğini belirten Zevatini, turistlerin uğrak yeri olan çarşıda atölyesinin büyük ilgiyle ziyaret edildiğini söyledi.

Fas’ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Yaklaşık 40 yıldır Zevatini'nin atölyesinde çalışan 56 yaşındaki Cuma Binaddi ise yaptıkları müzik aletlerinde genelde keçi, oğlak, kuzu, dana, deve ve zaman zaman balık derisi kullandıklarını aktardı.

Fas’ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Meslek hayatına 1976'da ustası Zevatini'nin yanında atıldığını belirten Binaddi, "Müzik aleti yapımını ustam Zevatini'den öğrendim. Müzik aletleri ve yapımı çok zevkli ve emek isteyen bir iş. Kırk yılı aşkın süredir ustamla çalışmama rağmen hiç sıkılmadan meslek hayatıma devam ediyorum." dedi.

Fas’ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Binaddi, yaptıkları işin incelikleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Marakeş'te yerel müzisyenlerin en çok kullandığı alet mizrap. Bu müzik aletinin ilginç tarafı her bölgede farklı malzemeler kullanılarak hazırlanması. Farklı malzemeler kullanıldığı için farklı ses elde ediliyor. Biz genelde ceviz ağacı ve keçi boynuzu kullanıyoruz. Fakat bazı bölgelerde çift boynuz kullanan ya da Asya ülkelerinde olduğu gibi Hindistan cevizi kullanıldığını da görüyoruz. İstek olduğunda bu malzemeleri temin edip kendi atölyemizde bu aletleri yapıyoruz."

Fas’ta geleneksel müzik aletleri yapımı

Ürettikleri enstrümanların özelliğinin el emeği olduğunu vurgulayan Binaddi, "Her müzik aleti tek tek bizim elimizde şekil alıyor. Bazen müzisyenlerin istediği farklı ve özel müzik aletlerini de yapıyoruz. Mesela ud ile mandolini ya da geleneksel olarak kullandığımız bir müzik aletini başka bir müzik aleti ile birleştirmek isteyen müzisyenler oluyor. Kendimiz de müzisyen olduğumuz için isteklerini anlıyoruz ve elimizden geldiğince istediklerini üretmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN