Arama

Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig eserinden öğütler

Edebiyatımızın ilk siyasetnamesi olan Kutadgu Bilig, hükümdar ve idarecilere verdiği öğütler itibarıyla bir nasihatname, ülkenin yönetimi ile ilgili tespitleri açısından bir siyasetname kitabıdır. Mutlu olma bilgisi anlamına gelen Kutadgu Bilig'i yazan Yusuf Has Hacip, eserin yazılış nedeni şöyle açıklar: "Ben, okuyanın elinden tutup kutlu kılması için, kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyucunun eliyle iki dünyada da kutluluğa, saadete ermesi için söz söyledim ve kitap yazdım. Eğer insan, iki dünyayı da kut tutarsa saadete ermiş demektir, bu sözüm tamamen doğrudur, buna inan." Sizler için Kutadgu Bilig'den öğütleri derledik.

Halka baş olmak büyük ve ağır bir iştir; daima başa dert olur ve insana eziyet verir. Nereye baksan orada bir tehlike vardır; sevincini sorsan o daha azdır. Sevmeyeni çok, seveni nadirdir; didinmesi çok, rahatı azdır.

10 maddede 950 yaşında olan Kutadgu Bilig

Bütün bulanıklıkları durultmak istersen kendi ruhunu tasfiye et; halk, ister istemez durulur. İnsan temiz olmayan şeyleri su ile yıkayıp temizler; eğer su kirlenirse, o ne ile ve nasıl temizlenir?

İnsanların iyisi, kendi menfaatini bırakıp, zahmet yüklenerek, başkalarının faydasını düşünen kimse demektir. İnsanlar ondan bir iyilik görmezlerse, onun yaşadığı nereden belli olur.

Türk edebiyatının mihenk taşı

Beylerin etrafını kötüler çevirirse, memlekette tamamen kötüler hâkim olur. Allah, bir kimseyi yükseltmek isterse ona ehliyetli ve dürüst hizmetkârlar verir.

İşte bak, ben de doğruluk ve kanunum; kanunun vasıfları bunlardır, dikkat et. Bak bu üzerinde oturduğum tahtın üç ayağı vardır, üç ayak üzerinde olan hiçbir şey bir tarafa meyletmez; her üçü düz durdukça, taht sallanmaz. Eğer üç ayaktan biri yana yatarsa, diğer ikisi de kayar ve üzerinde oturan yuvarlanır. Üç ayaklı olan her şey doğru ve düz durur; eğer dört ayak olursa, biri eğri olabilir. Düz olan bir şeyin her tarafı iyidir; her iyinin, dikkat edersen, tavır ve hareketi düzgündür. Hangi şey yana yatarsa, eğri olur; her eğrilikte bir kötülüğün tohumu vardır. Düz olan yana yatarsa duramaz, düşer; hangi şey doğru ise, düşmez, yerinde durur.

Edebiyatımızın unutulmayan eserlerinden 30 alıntı

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN