Arama

Ünlü edebiyatçılarımızdan yüzleri gülümsetecek 10 nükte

Nükte yapabilmek zeka, kabiliyet ve yaratılış meselesi olmakla birlikte mizahın engin dünyasında dolaşabilmektir. Espri ve güldürü anlayışımızın bir hayli değiştiği günümüzden geçmişe doğru baktığımızda insana katkıda bulunan onu güzel iklimlere taşıyan nüktelerin medeniyetimizde ekseriyeti teşkil ettiğini gözlemliyoruz. Edebiyatçılarımız sanatsal başarılarının yanında keskin zekaları sayesinde hazır cevap ve nüktedan kişilikleriyle de dikkat çekerler. İşte ünlü edebiyatçılarımızdan yüzleri gülümsetecek 10 nükte…

  • 1
  • 10
İSMET ÖZEL
İSMET ÖZEL

TAKİP

Gazeteci Sadettin Acar, bir parkta rastladığı ve sık sık görüştüğü şair İsmet Özel'e:
"Efendim, gençleri takip edebiliyor musunuz?" diye sorar.
Ünlü şair İsmet Özel'in cevabı şöyle olur:
- Ne münasebet! Ben jandarma mıyım ki gençleri takip edeyim.

İsmet Özel, Sezai Karakoç ve Rasim Özdenören'den unutulmaz alıntılarla İslam

  • 2
  • 10
SEZAİ KARAKOÇ
SEZAİ KARAKOÇ

MUTFAKTA ÇAY VAR

Genç şair ve yazar Adem Özbay, çok sevdiği fikir ve sanat adamı Sezai Karakoç'u her zaman olduğu gibi Cağaloğlu'ndaki bürosunda ziyaret eder. 2004 yılının Mart ayı başlarıdır. Bir ara genç şairimiz üstada:

"Efendim mutfakta ne var?" diye sorar. Amacı Karakoç'un yayımlanacak son eserinin adını ve konusunu öğrenmektir. O gün Sezai Karakoç'un keyifli günü olsa ki şu şekilde gülerek cevap verir:

"Mutfakta çay var." Dedikten sonra yayınevindekilere seslenir: "Getirin Adem'e bir çay!"

Sezai Karakoç'un İslam milleti

  • 3
  • 10
NURETTİN TOPÇU
NURETTİN TOPÇU

HER YAŞIN HAKKI

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Sultanahmet tramvay durağında hocası Nurettin Topçu'yu görür, elini öper ve "Hocam, maşallah yıllar sizi hiç yıpratmamış" der. Moral versin diye söylenen sözler Topçu Hoca'nın neşesini kaçırır, yüzü bulutlanır ve üzüntüyle cevap verir:

"Yaa, öyle mi? Halbuki her yaşın hakkını vermek gerekir! Demek ki biz yaşımızın hakkını verememişiz!"

Nurettin Topçu doktora ödülü olarak ne istemişti?

  • 4
  • 10
NECİP FAZIL KISAKÜREK
NECİP FAZIL KISAKÜREK

ASAP BOZMAK

Eminönü'nde 25 Mayıs 2004 tarihindeki toplantıda Hüsnü Kılıç da bir konuşma yapmıştı. Necip Fazıl'ın hizmetinde bulunan ve son yıllarını onunla birlikte geçiren Hüsnü Kılıç, ustasından şöyle bir hatıra nakletti: Gözlerinden rahatsız olan üstadı Cerrahpaşa Hastanesi'ne götürdüm. Orada Yüksel Pazarlı göz hekimiydi.

Hekim muayenesini yaparken üstadın bir gözünü kapattırıp diğerlerini kontrol ediyordu sonra öteki göz… Bu muamele defalarca sürünce Necip Fazıl'ın tepesi attı: "Yeter yahu, gözümü düzeltirken asabımı bozuyorsun!"

Necip Fazıl'dan yüzleri gülümsetecek nükteler

  • 5
  • 10
AHMET HAMDİ TANPINAR
AHMET HAMDİ TANPINAR

SORUDAN AMACI

Abdülhak Hamit Tarhan, 80 yaşını geçtiği günlerde bir toplantıya katılmıştı. Toplantı sırasında yaşı hayli geçkin bir kadın, Ahmet Hamdi Tanpınar'a, "Efendim, Hamit hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sorar. Tanpınar muzipçe güler: "Evlenmek mi istiyorsunuz; onun için mi sordunuz?"

Edebiyatın çınarı: Ahmet Hamdi Tanpınar

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN