Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Edebiyat
  • İsmet Özel, Sezai Karakoç ve Rasim Özdenören'den unutulmaz alıntılarla İslam

İsmet Özel, Sezai Karakoç ve Rasim Özdenören'den unutulmaz alıntılarla İslam

Edebiyat ile insanlığın en diri ve güçlü seslerinden biri olan Sezai Karakoç, Türk edebiyatı ve düşüncesinin gerçek bir dönüm noktasıyken; Rasim Özdenören, düşünce dünyamıza fikirleriyle ve kaleme aldığı eserlerle ışık tutan bir mütefekkir, yazar ve "Yedi Güzel Adam"ın beşincisidir. İsmet Özel ise sadece şair değil, düşünür kimliğiyle de öne çıkan yazarlarımızdandır. İslam'ı derinden tanımak isteyenler için bu üç yazar edebiyat için bulunmaz bir nimet oldu. İşte üç üstadın kaleminden unutulmaz alıntılarla İslam...

"Müslüman olmak demek bunun şuurunda olmak demektir."

Sezai Karakoç

"Evet, Kur'an ve İslâm mahfuzdur, fakat hiçbir kişinin veya toplumun imanını koruyabilmesi taahhüt edilmiş değildir. Her kişi kendi inancını, her mü'min toplum kendi Müslümanlığını korumak, devam ettirmek mükellefiyetindedir. Bunu yapmadığı takdirde umutsuzlukların, inkârın, isyanın uçurumlarına ve karanlığına yuvarlanabilir."

Sezai Karakoç

"Batının yüzünü Yunan ve Roma uygarlıkları yanında öbür uygarlıklara da çevirmek, İslam ülkeleriyle doğu ülkelerini de kendi uygarlıklarıyla Batı uygarlığı arasında bir denge kurma yönünde geliştirmek; işte en önce gereken."

Sezai Karakoç

"Bizi yoldan çıkarmaya çalıştılar, yanlışlıklar yapılarak yön verilmek istendi fakat biz buna rağmen Müslüman kaldık. Bu da bize Allah'ın bir lütfudur.Yanlış bir mantıkla ayağımız kayabilirdi. Bunun için de çok ortaya çalışmalar var. Ayağı kaymışlar bizim için çok büyük kayıptır. Allah onları tekrar kurtarabilir."

Sezai Karakoç

"Hacda hiç tanımadığımız Müslümanlarla dertlerimizi paylaşıyoruz, buluşuyoruz. Hac, Müslümanlara Allah'ın lütfettiği büyük bir iyilik, büyük bir imkân ve büyük bir güç. Eğer biz bunu hakkıyla kullansak Müslümanları yenecek kuvvet yoktur."

Sezai Karakoç

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN