Arama

Necip Fazıl'dan yüzleri gülümsetecek nükteler

Şiirimizin dev ismi Necip Fazıl'ın en önemli yönlerinden biri de nüktedanlığıydı. Hazırcevap olan şair, üslubunda da nükteye yer veriyordu. Üstad, gündelik yaşantısında çoğu zaman daha önce hiç kimsenin aklına gelmemiş olan benzetmeler ve nükteler yapardı. Rasim Özdenören bu durumu "Hiçbir konu hatırlamam ki, Necip Fazıl o konuya bizim hiç birimizin beklemediği bir cevapla, bir nükteyle karşılık vermemiş olsun." şeklinde ifade etmekteydi. İşte Necip Fazıl'dan hem güldürecek hem de zihni bir yolcuğa çıkaracak nükteler…

  • 1
  • 12
Şiirin vakarı
Şiirin vakarı

Üstat Necip Fazıl, şöhretinin zirvesinde olduğu bir dönemde "Sakarya Türküsü"nü yazar. O sıralarda düzenlenen İnönü Şiir Yarışması'na bu şiirle niçin katılmadığını soranlara şu cevabı verir: "Bu şiir, malum şiir yarışmasına girmeye tenezzül etmez." diye cevap verir.

Aksiyon ve dava adamı: Necip Fazıl Kısakürek

  • 2
  • 12
Ölümden dönüş
Ölümden dönüş

Nur Harmanı'nın pırıltılı kalemi Necip Fazıl'ın da içinde bulunduğu uçak, Yeşilköy Havaalanı'nda kalktıktan kısa bir zaman sonra arızalanır ve geri döner. Havaalanındakiler merakla, "Ne oldu, nasıl oldu?" diye sorarlar. Şairin cevabı hem teslimiyetçi hem de hikmetli: "Ahirete kabul etmediler, geri döndük!"

"Aynı göğün uzak yıldızları" Necip Fazıl ve Nazım Hikmet'in kesişen yolları

  • 3
  • 12
Düşünebilmek
Düşünebilmek

Bir gün Necip Fazıl'a, "Düşünebilmek ne demektir?" diye bir sual yöneltirler. Mütefekkir şairin cevabı, "Düşünemediğimizi düşünmedikçe düşünebilmekten uzağa!" şeklinde olur.

Necip Fazıl Kısakürek'ten okuyabileceğiniz 20 e-kitap

  • 4
  • 12
Tiklerin anlamı
Tiklerin anlamı

Necip Fazıl ile Osman Yüksel Serdengeçti, bir gün Kadıköy iskelesinde vapur beklerken evine balık götüren bir adama rastlarlar. Necip Fazıl'da tik vardır bilindiği gibi. Yüzü adama dönük gözü açılıp kapanınca adam zanneder ki filedekini soruyor. "Balık" der adam. Tabii üstat farkında değil. Bir tik daha geliyor. "Kadıköy'den" diye cevaplandırır adam. Bir tik daha. "Kilosu on liradan." Bir daha, "Herhalde tazedir." der hafifçe sinirlenerek. Bir tik daha gelir. Asabice söylenir: "Pahalı sayılmaz." Ardından bir tik, "Belki Karadeniz'de tutulmuştur." Necip Fazıl'ın yüzü oynadıkça adam cevap verir. Sonunda dayanamaz patlar: "Balık yahu balık. Ne sorup duruyorsun. Al senin olsun. Alt tarafı iki kilo kokmuş balık."

Necip Fazıl Kısakürek sözleri

  • 5
  • 12
Neyin var?
Neyin var?

Necip Fazıl Kısakürek hastalandığında, eve gelen doktor sormuş:

- Neyiniz var?

Necip Fazıl, üç kelimeyle cevap vermiş:

- Büyük bir deham...

Nurettin Topçu ve Necip Fazıl nasıl barıştı?

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN