Arama

Mekke'den Medine'ye 'Hicret'in yıl dönümü... Hicret nasıl gerçekleşti?

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2021 16:26 Güncelleme Tarihi: 09.09.2021 16:28

İslam tarihinin en önemli olaylarından biri olan Hicret; imanın ikrarı, kulluğun izharı ve ahlakın ihyasıydı... Geceleyin kimseler görmeden, duymadan gerçekleşmişti. Gece oldu mu göçmüştü Ashab-ı Kiram... Kureyşliler şaşkındı, korkuyorlardı. Ya güçlenip, geri gelirlerse? Müşriklerin zulmünden kurtuluş, özgürlüğe açılan kapıydı çünkü Hicret... Bu kutlu göç ile İslam daha hızlı yayıldı ve bir tarihin başlangıcı oldu. Yüce Allah'ın izni ve emri ile başlayan yolculukta, toprağın kör ettiği gözlerden güvercinlere kadar birçok mucize yaşandı.

📌 Mekke'de; Peygamber Efendimiz, dostu Hz. Ebu Bekir ve kızları kaldı. 9 Eylül 622'de Mekkeli müşrikler, 'Daru'n-Nedve' denilen dernekte hain bir plan yaptı. Her kabileden bir genç tespit ederek Resulullah'a suikast düzenlemeye karar verdiler.

➡ İslam'ın azılı düşmanı Ebu Cehil, sinsi planını "Eğer Muhammed'i her kabileden seçeceğimiz kişilerden oluşturacağımız bir gruba öldürtecek olursak, Hâşimoğulları hiç kimseye kan davası açamaz!" diyerek açıkladı.

➡ Müşrikler böyle tuzak kurmaya çalışırken, Allah da onlar için plan yapmaktaydı. Enfal suresi 30'uncu ayetinde buyrulduğu gibi "Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır."

Peygamberimizin yeryüzünün en hayırlı beldesine vedası "Hicret" hakkındaki dosyamızı okumak için tıklayın...

___________________________________________

Fikriyat.com'da yer alan "Peygamberler Tarihi" kategorimizde yer alan dosya haberlerimizden, peygamberlerin hayatlarına dair daha detaylı bilgi edinebilir, notlar alabilirsiniz.

Peygamberler Tarihi kategorimize ulaşmak için tıklayın...

Hadis dosyalarımıza ulaşmak için tıklayın...

**

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN