Arama

Kudüs'ten Floransa'ya ilginç şehir sendromları

Yurt dışı seyahatleri her zaman istenildiği gibi geçmiyor. Bazı insanlar gittikleri şehirlerde yoğun duygulara kapılarak hastanelik oluyor. Stockholm sendromuna az çok aşinayız ancak Floransa, Paris veya Kudüs sendromları neredeyse hiç bilinmiyor. Paris'e gidenler hayal kırıklığından, Floransa'ya gidenler aşırı sanata maruz kalmaktan, Kudüs'e gidenler ise yoğun manevi duygulardan hastanelik olabiliyor.

🌍 Şehir sendromları, insanların turistik amaçla gittikleri şehirde beklentilerini bulamamaları, kültürel farklar yaşamalarıyla ortaya çıkan ve kimi zaman hastanede tedavi gerektirecek kadar büyük etkileri olan rahatsızlıklardır. Bu sendromlardan en meşhuru ise Paris sendromudur.

Bir kitaptan etkilenen psikolojik sendrom: Huckleberry Finn Sendromu

🌍 İlk kez 1986 yılında Japon Profesör Hiroaki Ota tarafından tanımlanmış olan ve dünyada en çok Japonlarda görülen bu sendromda baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk terleme, nefes darlığı ve halüsinasyon gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Çağın hastalığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

🌍 İleri süreçte seyahat fobisi ve depresyon olarak da görülebiliyor. Doktor Ota'ya göre bu rahatsızlığın nedenlerinin başında uzun uçuş süresi ve buna bağlı oluşan jetlag, filmler aracılığıyla oluşturulan büyük beklenti, sonrasında oluşan hayal kırıklığı ve turistlerin yaşadıkları dil ve kültür şoku geliyor.

Türkiye'deki 30 şehrin ilginç hikâyesi

🌍 Paris sendromuna daha çok 70 yaş ve üzerindeki insanlar yakalanıyor. Uçak yolculuğu, uzun süre ayakta kalınması ve geçmişte yaşanan farklı tecrübeler sendromun görülmesini kolaylaştırıyor.

Yaşadığınız şehrin ismi nereden geliyor?

🌍 Turistler kimi zaman beklenti fazlalığı kimi zaman da farklı bir ülkede olmanın getirdiği stres ve heyecandan bu sendromlara yakalanabiliyor. Kudüs sendromu da şehir sendromlarının en yaygın olanlarından.

Top bataryalarının şekillendirdiği kent: Paris

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN