Arama

Bir kitaptan etkilenen psikolojik sendrom: Huckleberry Finn Sendromu

Edebiyat her daim insanlığın düşüncelerini, davranışlarını yansıtan bir araç oldu. Yaşamımız bu sanat dalını etkilediği kadar etkilendi de... Modern zaman hastalığı olarak da kabul edilen Huckleberry Finn Sendromu, Tom Sawyer'in Maceraları'ndan ismini almıştı. Sizler için bu hastalığın ilginç detaylarını derledik.

Huckleberry Finn Sendromu Truancy Sendromu olarak da bilinir. Sendrom, ismini Mark Twain'in 'Tom Sawyer'ın Maceraları' adlı kitabında ortaya çıkan kurgusal bir karakterden sonra almıştır. Bu karakterin özellikleri sonrasında birçok Amerikalı yazarın eserlerinde karşımıza çıkar.

Huckleberry Finn Sendromu, bazıları tarafından akıllı bir kişide ebeveyn reddi, düşük özgüven ve depresyon ile bağlantılı bir savunma mekanizması olarak kabul edilir. Gerçekte, yetişkinler tarafından beslenmenin ve denetlenmenin yokluğunun bir sonucudur ve hasta toplumun yetişkinlerin talep ettiği yükümlülüklere uyum sağlamamıştır.

Huckleberry Finn Sendromunun semptomları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu gibi diğer olası sendromlarla karıştırılmamalıdır. Bununla beraber, Huckleberry Finn Sendromu da popüler psikolojiye ait bir rahatsızlıktır. Bu sebeple henüz tıbbi literatür tarafından psikolojik ya da psikiyatrik bir sorun olarak kabul edilmiyor. Ancak bu sendrom, bazı kişiliklere dair ilginç bir açıklama getiriyor.

  • 4
  • 12
Huckleberry Finn kimdir?
Huckleberry Finn kimdir?

Mark Twain için en önemli karakter Tom Sawyer'dır. Tom, kitap boyunca sürekli başını belaya sokan kurnaz bir çocuk olarak karşımıza çıkar. Huckleberry Finn ise Tom'un en yakın arkadaşlarından birisidir.

Huckleberry Finn'in en önemli özelliği, sorumlulukları konusunda endişeler taşımasıdır. Dersleri kaçırır, görevlerini önemsemez. İlk başta, Finn Tom Sawyer'ın Maceraları'nda ikincil bir karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak o kadar büyüleyici bir karakterdir ki Twain onun başkahramanı olduğu bir roman yazmaya karar verir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN