Arama

Hipokondri nedir?, nasıl tedavi edilir?

Hipokondri, kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma durumunda aşırı endişe duyması durumudur. Sendromun en büyük özelliklerinden biri de hastalık endişesinin vücudu yavaş yavaş kötüleştirmesi endişesidir. Peki, hastalanma endişesi ne zaman gerçeğe dönüşüyor? Hipokondrinin belirtileri nelerdir? Kimlerde daha sık görülür? Sağlıklı bir zihnin hastalık oyunu olan hipokondri hakkında merak edilenleri derledik.

  • 1
  • 11
HİPOKONDRİ NE DEMEK
HİPOKONDRİ NE DEMEK

Hipokondri, genellikle anksiyete ve *duygudurum bozuklukları ile beraber görülür. Bu bozukluğu tanıyabilmemiz için eğilimin daha karmaşık haline gelmesi ve ciddi bir görünüme kavuşması gerekir.

Bu durum halk arasında hastalık hastası olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler genellikle hastalığı olmadığı halde hastalığı olduğunu düşünmektedir.

Bu kişilerin hasta olmadıklarına ikna etmek oldukça zordur.

*Duygudurum bozukluğu olarak tanımlanan hastalık grubunda temel sorun şartlara ve duruma uygunsuz yada abartılı duygulanım içinde olmaktır.

En sık görülen psikolojik rahatsızlıklar

  • 2
  • 11
ONLAR İÇİN HAFİF BİR ÖKSÜRME KANSER DEMEKTİR
ONLAR İÇİN HAFİF BİR ÖKSÜRME KANSER DEMEKTİR

Hipokondri hastaları sürekli hasta olduklarını düşünürler. Bu kişiler bedensel hastalıklarına sahip olduklarına inanırlar.

Hipokondriyak olan kişilerin büyük bir rahatsızlık duydukları endişelerinin kaynağı, bir ya da birden fazla bedensel işaret ya da belirtiyi yanlış yorumlamalarıdır. Hipokondriyaklar hafif bir şekilde öksürmenin akciğer kanseri belirtisi olduğunu düşünebilirler.

  • 3
  • 11
TIBBİ SONUÇLAR ONLARI TATMİN ETMEZ
TIBBİ SONUÇLAR ONLARI TATMİN ETMEZ

Bireyin sarf ettiği hastalık belirtilerinin herhangi bir tıbbi karşılığı olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Ancak hipokondriyak kişiler, tıbbi değerlendirme sonuçlarından da tatmin olmazlar. Hastalıklarının hep daha ciddi ve yoğun bir hastalık olduğunu düşünürler. Bazen de bazı hipokondriyak kimseler, fiziksel tıbbi bir sorunları olmadığını doktordan öğrendikleri zaman hayal kırıklığına uğradıkları görülür.

Daha önce duymadığınız 20 ilginç psikolojik gerçek

  • 4
  • 11
SÜREKLİ DOKTOR DEĞİŞTİRİRLER
SÜREKLİ DOKTOR DEĞİŞTİRİRLER

Genelde bu tip hastalar öncelikle tıp doktoruna giderler. Orada doktorun verdiği güvence ile anksiyetlerinde geçici bir hafifleme olur, fakat daha sonraki günlerde yine kaygılanmaya başlarlar ve doktora başvururlar. Bu başvuruların neticesinde doktorlar hipokondri olabileceğinden şüphelenirler. Sürekli doktor değiştirmeleri de sık görülen davranışları arasındadır.

Hissedilen hafif ve normal olan ağrılar kişilerin ciddi hastalıkları olduklarına inanmalarına neden olur. Bu nedenle kişiler hem maddi hem de manevi açıdan kendisine zarar verir.

  • 5
  • 11
HİPOKONDRİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
HİPOKONDRİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hipokondri farklı şekillerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilir fakat genellikle 20 ile 30 yaş arasında görülür. Hipokondri hastaları genellikle endişe, kaygı ve bunalma gibi belirtiler verir. Sürekli bir kaygı hali vardır. Sık sık bunalma durumları yaşarlar.

Eğer bu hastalıkla beraber depresyonda yaşanıyorsa farklı belirtiler de görülebilir. Bunlar iştahta, kiloda değişimler, yorgunluk, hızlı kalp atışları, kalp çarpıntıları, terleme, kas gerilmesi, mide rahatsızlığı ve uyuşma veya vücudun farklı bölgelerinde karıncalanmalar halinde görülür.

Farkında olmadan içinde bulunduğumuz 12 psikolojik eğilim

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN