Arama

Daha önce duymadığınız 20 ilginç psikolojik gerçek

Karmaşık bir beyin yapısına sahip olan insan psikolojisini anlamak oldukça zordur. Başkasını tanımak bir yana, hayatın içinde kendimizi tanımlarken bile güçlük çekeriz. Peki, reddedilmek nasıl bir duygu? Kimler depresyona daha yatkın? Kaç farklı fobi türü var? Peter Pan Sendromu ne demek? Muhtemelen daha önce duymadığınız 20 ilginç psikolojik bilgi...

  • 1
  • 21
PETER PAN SENDROMU
PETER PAN SENDROMU

Peter Pan Sendromu, büyüme korkusu olan çocuklarda ve olgun oldukları halde çocuk gibi davranan insanlarda görülen davranış bozukluklarına verilen isimdir.

İlk sendrom 1983'te Dan Kiley isimli bir psikanalist tarafından bulundu. Hastalığın adı, James Matthew Barrie'nin Peter Pan isimli romanından gelmektedir. Bu kişiler, aile kurma gibi sorumluluklarından kaçmanın yollarını ararlar.

Dipnot: Prof. Humbles Ortega'nın yaptığı araştırmaya göre, Peter Pan Sendromu'nu ortaya çıkaran en önemli sebeplerden biri ailelerin aşırı korumacı olmasıdır.

Bu sendrom bölümleri şunlardır:

10-15 yaş : Çocuk dış dünya ile bağlantısını, korku yüzünden görevlerinden kaçıyor.
16-22 yaş : Kendini beğenme ve maçoluk hissediliyor.
23-25 yaş : Hayattan mutsuzluk ve rahatsızlık hissediliyor.
26-30 yaş : Sendrom ilerliyor ve durum daha vahim oluyor.

  • 3
  • 21
MUNCHAUSEN SENDROMU
MUNCHAUSEN SENDROMU

Munchausen Sendromu, adını 18'inci yüzyılda yaşamış olan Baron Munchausen'dan alır. Bu sendrom, kişinin çevresinden ve sağlık görevlilerinden ilgi görebilmek için kendini sürekli hasta etmesi veya bunun için uğraşması durumudur.

Örneğin, acil servislere yapılan başvurulan en az yüzde 20'sinin bu hastaların aslında hasta olmadığı ancak hasta taklidi yaptığı belirtiliyor.

  • 4
  • 21
LİSE ÖĞRENCİLERİNİN YAŞADIĞI STRES
LİSE ÖĞRENCİLERİNİN YAŞADIĞI STRES

Yapılan çalışmalar, bugün ergenlik çağındaki sıradan bir insanın sahip olduğu anksiyete seviyesinin, 1950'lerdeki ortalama bir psikiyatrik hastanın anksiyete seviyesine eşit olduğunu göstermektedir.

*Anksiyete sürekli olarak olumsuz olan duyguları hissetmektir, bu duygular korku, endişe, stres, kaygı, gerilim gibidir.

  • 5
  • 21
REDDEDİLMEK FİZİKSEL BİR ACIDIR!
REDDEDİLMEK FİZİKSEL BİR ACIDIR!

Beynimizde reddedildiğimizde aktive olan kısımlarla, gerçek bir fiziksel acı yaşadığımız durumlarda aktive olan kısımlar aynıdır.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN