Arama

Geçmişin gölgesinde: Ayşe Hümeyra Ökten'in hatıraları

Cumhuriyet döneminin başında doğan Ayşe Hümeyra Ökten, İmam Hatip Okulları'nın kurucusu efsane ismi Celaleddin Ökten'in kızı idi. Doksan beş senelik hayatını Hicaz - İstanbul hattı arasında geçiren Ökten, yaşamı boyunca ilim ve insanlığa hizmet arasında mekik dokudu. Uzun ve bereketli yaşantısı Medine'de son bulan Ayşe Hümeyra hanımın hatıraları, pek çok önemli isme, sosyal yaşantıya ve Hicaz'a ışık tutuyor.

Ayşe Hümeyra Ökten kimdir?

1925 - 2020 tarihleri arasında yaşayan Ayşe Hümeyra Ökten, İmam Hatip Okulları'nın kurucu ismi meşhur alim Celaleddin Ökten'in kızı, düşünce sahamızın müstesna ismi Sadettin Ökten'in ablasıdır.

◾ Doktor olan Ayşe Hümeyra Hanım hayatının altmıştan fazla senesini doktorluğu vesilesi ile Hicaz'da geçirir. Öyle ki Türkiye'den gelen hacılar soluğu "Doktor Abla" dedikleri Ayşe Hümeyra Ökten'in yanında alırlar.

◾ Arkasında pek çok güzel şahitlik bırakan Ayşe Hümeyra Hanım 2020 senesinde Medine'de vafet ederek oraya defnedilir. Ökten'in yaşamı bir ilim ve hizmet hikayesidir.

Sadettin Ökten'in dilinden sanat, gelenek ve medeniyet

"Hem Müslüman hem de İslamiyet'i yaşayan bir aileden geldiğim için Allah'a çok hamdediyorum. Bu, neden önemli derseniz; ülkemizde herkes Müslüman ama herkes İslamiyet'i yaşamıyor. O yüzden İslamiyet'i yaşayan bir aileden geldiğim için Allah'a ne kadar şükretsem azdır."

Ayşe Hümeyra Ökten

Görünüyorum O Halde Varım

"Emek, zahmet olmadan nimet olmaz derler."

Ayşe Hümeyra Ökten

Alev Alatlı'nın kaleminden "Batı'ya Yön Veren Metinler"

"Her eve bir anne ama yedi mahalleye de bir doktor lazım, işte o doktor ben olayım"

Ayşe Hümeyra Ökten

"Süleymaniye'de Bayram Sabahı'' şiiri özelinde Yahya Kemal'in edebi kimliği

"Dünyada paylaşmak ve güven esastır. Meşakkat ise gelip geçicidir. Aslolan insana hizmet ve Allah'a yakın olmaktır."

Ayşe Hümeyra Ökten

İmam Şafii Divanı'ndan inciler

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN