Arama

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

20. yüzyılın en etkili ve en verimli fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen ve aralarında Henri Cartier-Bresson'un da bulunduğu çok sayıda fotoğraf sanatçısının ustası olan André Kertész, fotoğraf tarihinin başlıca figürlerinden biridir.

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

Fotoğrafları ilk bakışta basit bir anlatım gibi gelir ama sonra sizi gizli derinliğine hapseder. Gölgeler, grafiksel oyunlar, sade anlatımlar sizi ölümsüz bir estetikle buluşturur. Henri Cartier-Bresson'un onun için söylediği "Bugün yaptığımız her şeyi, o çok daha önce yapmıştı." sözü, Kertész'in fotoğraf sanatı için değerinin vurgulanması bakımından önemlidir.

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

"Biçimsel buluşların muhteşem ve orijinal niteliğinin yanında Kertész'in çalışmalarının daha zor anlaşılabilen, ancak kuşkusuz daha az önemli olmayan bir yönü de vardır. Bu da sanatçının yaşamın sevimliliğinden ve dünyanın güzelliğinden aldığı özgür ve çocuksu haz duygusudur."

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

1894'te Budapeşte'de doğan Andor (Macarca André) sekiz yaşındayken babasını kaybeder. Dayısı Lipot Hoffman onun ve diğer iki erkek kardeşinin eğitimini üstlenir. Budapeşte Ticaret Akademisi'nden mezun olan Kertész, Budapeşte Borsası'nda çalışmaya başlar.

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

Andre Kertesz dünyanın en önemli fotoğrafçıları arasında sayılır. Yetmiş yılı aşkın fotoğraf kariyeri boyunca özellikle küçük formatlı kameralar kullanarak, iddiasız bir üslupla günlük yaşama ilişkin fotoğraflar çekmiştir.

Lirik doğrunun peşinde olan bir göz

HAYAL GÜCÜNÜ ORTAYA KOYAN YEPYENİ KADRAJLAR

Bilinen ilk fotoğrafı olan uyuyan genç adam sanatının temelini oluşturacak olan iki özelliğin habercisidir. Genç bir adam halka açık bir yerde, belki de bir kahvede, masa başında, gazete okumaktayken uyuyakalmış. Yüzündeki ifade, kişiliği, ışıkla gölgenin onu ve giysilerini eritişi, gömleğinin açık yakası, masanın üzerindeki gazete, sağlığı ve yorgunluğu, hepsi fotoğrafta görsel olarak mevcut.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN