Arama

Bozkırın bilge kaleminden alıntılar

Türk dünyasının bilge kalemi Cengiz Aytmatov, halkının çektiği sıkıntıları kitapları aracılığıyla dünyaya duyurmuştur. Aytmatov, "Deve Gözü" adlı öyküsünü yazın serüveninin ilk dönemlerinde kaleme alır. Bu romanda yazar, Kırgızistan'ın Anarkay Çölü'ne, tarım faaliyeti için giden ekibin hikayesini konu edinmiştir. İşte, bozkır merkezli işlenen bu eserden sizler için alıntılar derledik.

Nerde onda o ruh! O anlayış! At da çok çalışır, ama insan her şeyden önce bir insan olmalıdır. Ancak o zaman yaptığı işten mutluluk duyar, ancak o zaman yaptıklarının bir anlamı olur.

💠

Cengiz Aytmatov

Cengiz Dağcı'nın kaleminden "Benim Gibi Biri" romanı

Ertesi gün şafakta uyandım, her zamankinden daha erken kalktım. Akşam yatağıma girdiğim zaman kesin bir karar almıştım: Gerekirse dörde bölünecek, kan ter içinde kalıncaya kadar çalışacak, ama kimsenin bana sataşmasına, bağırmasına, sövmesine izin vermeyecektim. Sonunda hiçbirinden aşağı kalır yanım olmadığını gösterecektim onlara.

Cengiz Aytmatov

Hiç kimse bir başkasının düşünmesine, bir şey arzu etmesine ya da hayaller kurmasına engel olamaz. İnsanları hayvanlardan ayıran da işte bu düşünme, hayal etme özellikleri, düşünme yetileridir.

Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov'un kaleminde savaş izleri

Sabah güneş doğarken kurduğum hayaller şimdi bana pek saçma ve gülünç geliyordu.

Cengiz Aytmatov

Gökyüzü, bütün yıldızları kucaklayacak kadar geniş değildi. Bu yüzden ufuklardan taşıyor, yeryüzüne dökülüyorlardı sanki.

Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov'un kaleminden "İlk Öğretmenim"

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN