Arama

Sultan II. Abdülhamid'in saklı mirası

Osmanlı Devleti'nin son büyük Sultanı II. Abdülhamid bilhassa eğitim ve ilim meselelerine bilhassa değer verdi. Bu şekilde İmparatorluğun ömrünü uzatan Ulu Hakan, Osmanlı coğrafyasının dört bir yanını kültür hazineleri ile donattı. Bu maksad ile 19. asırda Lübnan'da inşa edilen Hamidiye Mektebi vge içerisinde bulunan kıymetli kütüphane bugün maalesef yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

📌 Osmanlı padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han'ın Lübnan'da yaptırdığı Hamidiye Okulu ve içindeki kütüphaneye hediye ettiği Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Farsça kitaplar ilgisizlikten yok olma tehdidi altında.

📌 Hamidiye Okulu, Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar vilayetine bağlı Meşha beldesinde 1891'de inşa edildi. Aynı zamanda okulun içinde ve civarında kütüphane, cami ve hamam da yaptırıldı.

Sultan II. Abdülhamid'in politikası: İttihad-ı İslam

📌 Okulun bitişiğinde altında akarsu bulunan Osmanlı eseri caminin tarihi mimarisi, zaman içinde yapılan beton eklemelerle zarara uğramış durumda. Okulun karşısında yaptırılan Türk hamamından ise eser kalmamış.

📌 Bu durum bize Osmanlı sonrası Orta Doğu Devletleri hakkında ciddi bir nakıslık olduğu izlenimi veriyor.

Tarih sahnesinde 'Ulu Hakan': Sultan Abdülhamid

📌 Sultan II. Abdülhamid Han'ın, Trablusşam bölgesi kanaat önderlerinden Şeyh Abdulfettah ez-Zubi'nin taleplerine icabetle yaptırdığı Hamidiye Okulu, Suriye sınırında yer alan Akkar bölgesinde uzun yıllar boyunca bir eğitim merkezi olarak kullanıldı.

📌 Beyaz kireç taşıyla Osmanlı mimarisine uygun kemerler taşıyan Hamidiye Okulu, geniş ana girişi bulunan avluyu çevreleyen sınıfların oluşturduğu tarihi bir bina olarak zamana dirense de bugün yeniden tadilata ihtiyaç duyuyor.

Sultan Abdülhamid'in desteği ile inşa edilen cami: Teze

📌 Hamidiye Okulu'nu Osmanlı Devleti'nin Lübnan'a ve bölgeye kazandırdığı diğer okullardan ayıran özelliği, üç binden fazla kitapla donatılan zengin bir kütüphaneyi içinde bulundurmasıydı.

📌 Sultan II. Abdülhamid Han'ın hediyesi olarak Hamidiye Okulu Kütüphanesi'ne yerleştirilen binlerce kitap, Osmanlı tuğrasının işlendiği ciltlerle kaplanmıştı.

Sultan Abdülhamid'in "öz hemşerim" dediği muhafızları: Ertuğrul Süvari Alayı

📌 Osmanlı Türkçesinin yanı sıra Arapça ve Farsça dillerinden hadis, tefsir, fıkıh ve diğer birçok alandan çeşitli eserlerin oluşturduğu Abdülhamid Han'ın hediyesi Hamidiye Okulu Kütüphanesi, günümüze kadar varlığını korumuş olsa da zamanla azalan binlerce kitaptan birkaç yüz tanesi ancak korunabilmiş.

📌 İlgisizlikten yıkılmaya yüz tutmuş Hamidiye Okulu'ndaki bir odada bulunan kütüphanenin değerli eserleri olan birkaç yüz kitap da rutubetli ortamda günden güne yok olma tehdidi altında kaderine terk edilmiş durumda.

Sultan II. Abdülhamid'in Türkçeye tercüme ettirdiği eserler

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN