Arama

Ramazan Kitaplığı - Samanyolunda Ziyafet

Edebiyat ve düşünce dünyamızın müstesna siması, mütefekkir ve şair Sezai Karakoç "Samanyolunda Ziyafet" isimli eseriyle her yıl bir defaya mahsus katılabildiğimiz bir ruh şöleni olan Ramazan ayını tüm yönleriyle ele alır. Bu mübarek vaktin bir nostalji malzemesi olmaması için çaba gösteren üstad, Müslüman hayatının tam merkezine Ramazan ve oruç kavramlarını yerleştirir.

◾ Bazı mekanlar ve zamanlar hayatın olduğu kadar hayatın güzel sanatların da en canlı yansıması olan edebiyatın tam merkezinde yer alırlar.

◾ Bilhassa dini zamanlar insan hayatında daha geniş yer kapladığı gibi edebiyatımızda da ciddi yer tutar. Bu müstesna vakitlerin başında da her yıl dört gözle kavuşmayı beklediğimiz mübarek Ramazan-ı Şerif bulunmaktadır.

Sezai Karakoç'un hikayeleri

Diriliş düşüncesinin mimarı, büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç zor zamanlarda konuşmanın ağırlığının farkında olan bir isim olarak eserler kaleme aldı.

◾ Karakoç'un "Samanyolunda Ziyafet" başlığını taşıyan "Oruç" denemeleri, Mübarek Ramazan ayının yegane ibadetini insanların gündemine taşıdığı gibi Ramazan edebiyatına büyük bir katkıydı.

Sezai Karakoç'un gönüllere taht kuran cümleleri

◾ Usta şair eserinde salt bir Ramazan romantizmi yerine nostaljiden uzak her dem yenilenen bir Ramazan zihniyeti ve oruç kavramının çağlar aşmasını konu edinir.

Diriltici bir kavram olarak kitapta ele alınan orucun Ramazan ayında hayatımızın tam merkezine yerleşmesini vurgulayan Karakoç, şiirsel bir dille meseleyi izah eder.

Sezai Karakoç Düşüncesinde 10 Kavram

◾ Sezai Karakoç'un bilhassa Ramazan aylarında bu hayırlı ay hakkında kaleme aldığı yazılardan müteşekkil olan "Samanyolunda Ziyafet" bu yönüyle usta ismin hayatının Ramazan durağıdır.

◾ Muhtelif dergi ve gazeteler içinde yayınlanan bu yazılar içinde bir yazı sadece eser için kaleme alınmıştır. "Ramazanın Aynasında Hayat" başlıklı yazı Üstad tarafından kitap için özel olarak kaleme alınmıştır.

Sezai Karakoç şiirinde ölüm

Toplumsal bir hafıza

Şehr-i Ramazan toplumsal hayatta büyük bir gerçeklikle karşılık bulan müstesna bir vakit olduğu gibi çocukluktan itibaren her Müslüman için büyük önem arz eden bir müjdedir de...

◾ Kitapta Müslümanların Ramazan ayına yaklaşımı, İslam milletinin Ramazan telakkisi gibi önemli konulara dair Üstad Sezai Karakoç'un yerinde tespitleri vardır.

Sezai Karakoç'un 'Yitik Cennet'inden unutulmaz alıntılar

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN