Arama

İsrail'in bitmeyen zulmü

İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'ya bağlı bulunan "Mesafir Yatta" bölgesi, seksenli yıllardan itibaren tedrici şekilde yahudi zulmüne maruz kalıyor. Mesafir Yatta'yı askeri bölge ilan ederek yerlileri zorla arazilerinden uzaklaştıran İsrail güçleri, bölgeden çıkmaya direnen ve topraklarını savunan Filistinlileri İsrail mahkemelerinin tehcir kararı ile tehdit ediyor.

◾ İşgal altındaki Batı Şeria'nın Mesafir Yatta bölgesinde yaşayan yerli Filistinliler, İsrail güçlerinin tehcir tehdidine karşı direnmekte ve buradan ayrılmamakta kararlı.

Mesafir Yatta, İsrail'in işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlileri tehcir ederek bu bölgelerde uluslararası hukuka aykırı Yahudi yerleşim birimlerini artırmak ve genişletmek için sistematik politika uyguladığı en önemli bölgelerden biri.

Filistin davasının ilk lideri: Emin el-Hüseyni

◾ İsrail ordusu, 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın güneyinde Filistinlilerin yaşadığı, 8 köyden oluşan ve çöl ikliminin hakim olduğu bu bölgeyi 1980'lerin başında "askeri eğitim alanı" ilan etti.

◾ İsrail bu şekilde Filistinlileri kasıtlı bir göç politikasına tabi tutuyor. Bu politika neticesinde yerlerinden koparılan Filistinliler asimile ediliyor.

Osmanlı belgeleri ışığında Filistin'e Yahudi göçü

◾ Mesafir Yatta yerlileri, o tarihten bu yana İsrail askerlerinin yıkımlarına, baskınlarına ve tacizlerine maruz kalıyor.

◾ Son olarak İsrail mahkemesi, tüm baskılara rağmen topraklarını terk etmemek için nesillerdir burada yaşamayı sürdüren yerli Filistinlilerin toplu tehciri anlamına gelen bir karara imza attı.

Filistin direnişinin abidesi: İzzeddin el-Kassam

◾ Bu tehcir kararı ile tamamen sömürü ve işgal duyguları ile kurulan İsrail'in o çirkin yüzü bir kez daha göründü.

◾ Mahkeme, 4 Mayıs'ta, İsrail ordusunun bu bölgeyi "918 No'lu Atış Alanı" kabul etmesini onaylayarak iki binden fazla Mesafir Yatta yerlisinin zorla tahliye edilmesinin yolunu açtı.

Sultan Abdülhamid Filistin'de Yahudi devletinin kurulmasını nasıl engelledi?

◾ İsrail güçleri, mahkemenin tehcir anlamına gelen kararı onaylamasının ardından Mesafir Yatta'da 19'u çocuk 47 kişinin yaşadığı 8 evi yıktı, 4 tarım tesisini ortadan kaldırdı.

◾ Zaten hali hazırda zor durumda olan yerliler bu kararlarla ve tacizlere rağmen topraklarını terk etmeyi düşünmüyor.

Filistin'in yankılanan sesi: Edward Said

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN