Arama

İran'ın bugüne kalan ilk bahçesi: Fin

Safeviler döneminde İran'ın Kaşan şehrinde inşa edilen Fin Bahçesi, 2007 senesinde UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'ne, 2012'de ise UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı. Emir Kebir tarafından inşa edilen yapı birbirinden güzel işlemeler, harika bir köşk ve su kanalları ile İran'ın bugüne kalan ilk bahçesi olarak biliniyor.

İRAN'IN GÜNÜMÜZE ULAŞAN BAHÇESİ

İran'ın İsfahan eyaletine bağlı Kaşan şehrinde bulunan ve Kaçarlar döneminde Nasıreddin Şah'ın "Emir Kebir" adıyla bilinen Sadrazam Mirza Taki Han'ı öldürttüğü yer olarak bilinen eşsiz güzelliğe sahip "Fin Bahçesi", ülkedeki önemli turistik merkezlerden biri olarak öne çıkıyor.

İran mimarisinin zarif örneği: Burucerdi Evi

◾ Yerli ve yabancı turistlerin şehirdeki ziyaret rotasyonunda bilhassa yer alan Fin Bahçesi, içinde bulundurduğu tarihi hamamla da dikkat çekiyor.

Emir Kebir'in öldürüldüğü yer olması hasebiyle ayrı bir ilgi gören hamam, her gün ziyaretçilerle dolup taşıyor. Turistlerin, hamamı görebilmek için önünde uzun kuyruklar oluşturduğu görülüyor.

Çöldeki inci: Burku Sarayı

EMİR KEBİR

◾ Halk arasında anlatılan hikayelere göre, İran'da Kaçarlar döneminde 19. yüzyılda yaşayan Emir Kebir, zeki ve çalışkanlığının yanı sıra yaptığı işlerden dolayı halk tarafından çokça seviliyor.

◾ Zamanla hem sarayda hem de halk arasında ismi ön plana çıkan, yaptığı işlerle gönüllerde yer edinen Emir Kebir'in bir süre sonra hanedanlığa karşı bir tehdit olarak görülmesi de kaçınılmaz oluyor.

Osmanlı'nın Kıbrıs'taki mührü: Büyük Han

◾ Rivayete göre, Nasıreddin Şah da bu zan ile Emir Kebir'in öldürülmesi fermanını veriyor. Böylece Emir Kebir, 1852 yılında Fin Bahçesi'nde bulunan hamamda öldürülüyor.

↪Tarihi hamam bugün ise her gün çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bir cazibe merkezi olmuş durumda.

Medeniyet membaı şehir: Herat

◾ Emir Kebir'in öldürüldüğü hamam kurnasının bulunduğu bölüm küçük olduğu için, gelen ziyaretçilerin rahat görebileceği daha geniş bir bölümde öldürülüş anını betimleyen bal mumu heykeller konumlandırılmıştır.

↪Ziyaretçiler camekan arkasından heykellerin fotoğraflarını çekip tarihi olayın mizansenini kayıt altına alıyor.

Yüzlerce yıllık büyük gizem: Giza

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN