Arama

İçindeki Sesi Dinleyen Sanatçı: Dursun Ali Erzincanlı

Erzurum'da dünyaya gelen Dursun Ali Bey'in ismi annesinin gördüğü bir rüya vesilesiyle verilir. Herkesin birbirini tanıdığı Sanayi Mahallesi'nde güzel bir çocukluk geçiren Dursun bey, ilköğretim ve lise eğitimini Erzurum'da tamamlar. Daha sonra içindeki sesi dinleyerek hayallerinin peşinden koşar ve üniversite okumak için İstanbul'a gelir. Şair ve sanatçı kişiliğiyle tanıdığımız Dursun Ali Erzincanlı'nın hayat hikayesini sizin için yazdık.

Dursun Ali Erzincanlı 1969'da Osman bey ve Meliha hanımın çocuğu olarak, Erzurum'da dünyaya geldi. Babası hastahanede çalışan Erzincanlı ailenin tek erkek çocuğuydu.

◼ Ailesi ile birlikte müstakil bir evde yaşayan Dursun Ali Erzincanlı, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını toprak ve şehirle ilişki kurarak geçirdi.

Tarihe yolculuk yaptıran şehir: Erzurum

◼ Her hafta düzenli olarak Vav TV'de yayınlanan "Yüzler ve İzler" programına konuk olan usta seslendirmen o günleri şu cümlelerle özetledi:

Yaşadığımız çevrede herkes birbirini tanırdı. Mahallemiz adeta odaları farklı yerlerde bir ev gibiydi.

Programın tamamını izlemek için tıklayın

Sesiz sakin bir çocuk olan Erzincanlı'nın babası okumasını çok ister. Dedesi ilim ehli bir beyefendidir. Kuran eğitimi alıp hafız olmasını arzular. Dedesinin bu arzusunu yerine getirmek isteyen Dursun bey, ilköğretimden sonra üç yıl boyunca Kur'an-ı Kerim eğitimi ve din dersleri alır.

Çocuklarımıza Kur'ân'ı Nasıl Öğretelim?

◼ Bir gün Diyanet İşleri Başkanı'nı hutbe verirken izler. Duruşundan, hitabetinden, kıyafetinden çok etkilenir ve Erzurum İmam Hatip Lisesi'ne kayıt olur. Kendinden silik ve çekingen bir öğrenci olarak bahseder. Fakat okumayı çok sevdiğini söyler.

↪ Ortalama bir öğrenciydim fakat sesim beğenilirdi. Dolmuşta para uzatmak için seslenince dönüp bakarlardı.

Programın tamamını izlemek için tıklayın

◼ Dursun Ali Erzincanlı'nın öğretmenleri de bu kabiliyetinin farkındadır. Bu konu da ilerlemesi için teşvik ederler. Okuldaki sunuculuk görevleri ona verilir. Türk halk müziği korosuna yönlendirilir.

Verimli kitap okuma teknikleri

Yakın arkadaşıyla İstanbul'a gitmeyi çok isteyen Erzincanlı, ilk sınavda başarısız olsa da daha sonra İstanbul Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü'nü kazanır.

◼ Emekli olan babası da İstanbul'a yerleşme kararı aldığı için ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşen Dursun Ali Erzincanlı, hayallerine ulaşır. Fakat "Bilgi Belge Yönetimi" kazansa da "Radyo Televizyon" bölümünün derslerine girer.

İstanbul'un 5 tarihi semti

◼ Zamanla sinema dünyasına geçiş yapmak isteyen Dursun Ali, Mesut Uçakan ile irtibat kurarak bir röportaj yapar. Bu mülakattan sonra Mesut Uçakan'ın yanında çalışmaya başlar.

◼ Erzincanlı, "İskilipli Atıf Hoca" filminde Giresunlu bir genç olarak rol alır. Daha sonra "Kelebekler Sonsuza Uçar" ve "Ölümsüz Karanfiller" filmlerinde sanat grubunda yer alır.

Hakkı haykıran bir ömür: İskilipli Atıf Hoca

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN