Arama

03.06.2019

568 yıllık Gülizar şerbeti nasıl yapılıyor?

Osmanlı’da her bayramda ikram için şerbetler hazırlanırdı. İşte o şerbetlerden birinin ismi de Gülizar… 10 çeşit baharattan yapılan 6 asırlık gelenekselleşmiş şerbet aynı zamanda bir şifa kaynağı. Peki, Gülizar şerbeti nasıl yapılıyor?

Gülizar özellikle bayramlarda bağırsak ile ilgili problem yaşanmaması için bayramda gelen misafirlere ikram edilen, sindirimi rahatlatan, serinlik veren aynı zamanda 568 yıllık tarife sahip olan özel bir şerbet türü.

Özellikle Osmanlı döneminde bayramlık selamlama yapılacağı zaman saray ahalisi tarafından sarayın mutfağında üretilip, halka ikram edilen serinleten, şifa veren, bağırsak problemlerini gideren şerbet olarak biliniyor.

Gülizar, temelde tarçın, havlıcan kökü, zencefil kökü, muskat, karanfil, darulfülfül, ralent kökü, kızamık şekeri, ham Polat şekeri gibi 9-10 çeşit baharat ve saf gülsuyundan yapılıyor.

Osmanlı'dan miras kalan 10 şerbet tarifini buradan öğrenebilirsiniz.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN