Arama

Kirazın Tadı film analizi

Yayınlanma Tarihi: 22.11.2023 11:04 Güncelleme Tarihi: 22.11.2023 11:07

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1997 yapımı filmi Kirazın Tadı, Tahran sokaklarında arabasıyla dolaşan bir adamın hikayesini anlatır. Yol sahneleri, sadelik ve belirsizlik unsurlarını içeren yapım, Kiyarüstemi sinemasına yakın plandan bakmanızı sağlar.

◾ "Acımı anlayabilirsiniz ama onu hissedemezsiniz." Bu sözler İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1997 yapımı filmi Kirazın Tadı'na ait.

🔸 Film, Tahran sokaklarında arabasıyla dolaşan adamın hikayesini anlatır. Karakterimiz Badii Bey, umutsuzluğun kıyısında aldığı bir radikal kararla yola çıkar ve birçok insanla karşılaşır.

🔸 Arabada geçen diyaloglardan oluşan film, görsel anlamda oldukça estetik kareler sunar. Kullanılan sesler, diyaloglar tam bir ahenk içindedir.

🔸 Yol sahneleri, sadelik ve belirsizlik gibi Kiyarüstemi sinemasının vazgeçilmez unsurlarını içeren film, yönetmenin sinemasına yakın plandan bakmanızı sağlar. Varlık, ölüm ve yaşam kavramlarını sorgulatır ancak herhangi bir cevap ya da sonuç vermez. Yani hem beyin açıcı hem de zihin yakıcıdır.

🔸 Eğer düşünmeyi seviyor ya da aklınızın sınırlarını zorlamak istiyorsanız Kirazın Tadı tam size göre. Şimdiden iyi seyirler...

💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Editör: Büşra Kılıç
Video Editör: Serkan Hervenik

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Dersu Uzala film analizi

Dersu Uzala film analizi

Japon sinemasının usta ismi Akira Kurosawa'nın 1975 yapımı filmi olan Dersu Uzala, doğa ve...

Baran film analizi

Baran film analizi

Mecid Mecidi'nin 2001 yapımı filmi Baran, ülkenin önemli sorunlarından Afgan mülteci meselesini...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN