Arama

Dersu Uzala film analizi

Yayınlanma Tarihi: 13.09.2023 11:19 Güncelleme Tarihi: 14.09.2023 14:25

Japon sinemasının usta ismi Akira Kurosawa'nın 1975 yapımı filmi olan Dersu Uzala, doğa ve insan ilişkisine odaklanır.

🔸 Eşsiz doğa manzaraları sunan film, insana dostluk, yaşam, orman, şehir hayatına dair birçok şey anlatır. Sizlere insan ve doğanın ayrılmaz bir bütün olduğunu gösteren bir filmden bahsedeceğim bugün... Dersu Uzala…

🔸 Japon sinemasından Akira Kurosawa'nın yönetmen koltuğunda oturduğu yapım, bilge avcı Dersu Uzala üzerinden seyirciyi doğanın sesini dinlemeye davet eder. Filmde doğa dingin bir sığınak, huzur veren bir yuvayken aynı zamanda ürkütücü, kendinizi savunmanız gereken bir fırtına gibi.

🔸 Filmin ilk sahnesi, 1910 yılında başlar. Açılış sahnesinde doğanın en güzel hali ekrana yansırken kamera aşağı doğru hareket ettiğinde insanların ormanı yok edişi gösterilir. Bu görüntü, doğa ile insan çatışmasını gözler önüne serer. Sadece iki dakika süren ilk sahneden sonra flashback ile olayların asıl başladığı yıl olan 1902'ye gidilir ve o günden itibaren hikaye gelişir.

🔸 Filme adını veren Dersu karakteri, insanın doğanın bir parçası olduğu düşüncesini yansıtan eko-merkezci yaklaşımın bir temsilidir. Doğanın bir ruhu hatta ateşin, suyun, odunların birer canlı olduğuna inanır. Öyle ki ormanın sis ile kaplanmasını dahi terlemeye benzeten başkarakterimiz, doğadaki insanın incelikli ruhunu gözler önüne serer.

🔸 Usta yönetmen, bir karakter üzerinden dostluk, doğa, yaşam, şehir hayatı ve insanlığın unutmaya yüz tuttuğu daha birçok şeyi anlatır izleyiciye... Filmin ilerleyen sahnelerinde yaşlandığı için gözleri eskisi kadar iyi göremeyen Dersu, öz yurdu olan ormandan ayrılmak zorunda kalır. Adeta gurbette yaşamını sürdürmeye çalışan biri gibi olur.

🔸 Yeme ihtiyacını avlanarak, su ihtiyacını nehirden alarak karşıladığından şehir yaşamı onun için eziyete dönüşür. Buradayken dağda yaptığı hiçbir şeyi yapamaz ve kendini hepten yabancı hisseder.

🔸 Duygularını dile getirdiği şu sahne ise her şeyi özetler: "Yüzbaşı, bayan, küçük yüzbaşı! Hepiniz iyi insan olmak. Ben gitmek. Ama ben şehirde yaşayamamak.
Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Kirazın Tadı film analizi

Kirazın Tadı film analizi

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin 1997 yapımı filmi Kirazın Tadı, Tahran sokaklarında arabasıyla...

Baran film analizi

Baran film analizi

Mecid Mecidi'nin 2001 yapımı filmi Baran, ülkenin önemli sorunlarından Afgan mülteci meselesini...

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN