Arama

Mehmet Emin Ay'ın sesinden Tale'al Bedru 'Aleyna ilahisi

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2019 12:11 Güncelleme Tarihi: 30.10.2019 11:09

Takvim, 622 yılını gösteriyor. Tarih, yeni bir hüzne sahne oluyor. Kendisinden önce gelen bütün Peygamberlerin Peygamberi, geri dönmek üzere ayrıldığı Kabetullah’a, öz yurduna veda ediyor. Ve “Ey Mekke! Sen Allah katında yeryüzünün en hayırlı ve bana en sevimli yerisin. Eğer çıkmak zorunda bırakılmasaydım senden ayrılmazdım.” sözleriyle yaşadığı ayrılık acısını dile getiriyor. Allah Resulü kendisine ve tüm müminlere kucak açan kutlu şehir Medine’ye hicret ediyor. Ve Mekke’nin hüznü Medine ufuklarında sevinç şarkısına dönüşüyor. İnsanlığın Efendisi’ni büyük bir aşk ve coşkuyla kucaklayıp bağrına basmak için Medineli müminler, “Veda Tepesi”nde Sevgililer Sevgilisini bekliyor. Onlar söylediği günkü gibi hep tekrarlanıp duracak bir mutluluk şarkısını şiirlere döküp, gönül telleriyle terennüm ediyorlar. Dolunay doğdu üzerimize “Veda Tepeleri”nden, şükür gerekti bizlere Allah’a davetinden. Ey içimizden seçilen kutlu elçi, sen uyulması gereken bir davetle geldin. Gelişinle Medine’mize şeref verdin. Ey Allah’a çağıranların en hayırlısı, hoş geldin…

İslam alemi Hicri yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayı heyecanını yaşıyor. Tüm Müslüman aleminde ortak duyguları barından Muharrem ayında ibadetler yapılıp bolca dua edilecek. Bu anlamlı ve özel günde eller semaya yükselecek ve dilek dua kapıları açık olacak. On binlerce mümini yakından ilgilendiren Muharrem ayı tarih boyunca peygamberle ilgili birçok kurtuluş mucizelerine sebep olmasından dolayı diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul ediliyor. Hicri yılbaşının başlangıcı olan Muharrem ayını Peygamber Efendimiz "Allah'ın ayı" olarak nitelendirmiş; "Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah'ın ayı Muharrem'de tutulan oruçtur." buyurmuştu.

Kıymetli yazarımız Mehmet Emin Ay'ın sesinden Tale'al Bedru 'Aleyna ilahisini dinlerken, Peygamber Efendimiz'in "Allah'ın ayı" dediği Muharrem ayının faziletlerini buradan okuyabilirsiniz.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN