Arama

Mehmet Emin Ay "namazın önemini" anlattı

Yayınlanma Tarihi: 15.10.2022 19:32 Güncelleme Tarihi: 15.10.2022 19:41

Namaz, müminler için en önemli ve en büyük farz ibadetidir. Kelime-i şehadetten sonraki temel ibadettir. Kur'an-ı Kerim'in birçok yerinde, namazı kılınız ve zekatı veriniz, buyurulur. Yeryüzünde bir müminin namazı, gök ehli olan meleklerin ibadetine benzeyen en önemli, en değerli ibadettir. Namazın önemini Fikriyat.com'a anlatan Mehmet Emin Ay; "namaz, kulun Rabbinden gelen davetine icabetidir" diyerek, bu icabeti en güzel şekilde yapmanın da kula düşen vazife olduğunu söyledi.

"Şöyle bir beyit var, "Allah'a giden yollar, mescidlerden geçiyor. Mevlâ kullarını secdelerde seçiyor. Her şey saklı şu iki cümlede. Yoktur ölüm, 'Allah, Allah' diyene… Canım kurban olsun başı secdede iki büklüm 'Allah, Allah' diyene…"

Öylesine muazzam bir andır ki, öylesine muazzam bir haldir ki secdede olmak ve secdeyi yaşamak. İslam dininin direği olarak kabul edilen namaz, insana işte bu anı veriyor ve insan secdede Rabbi ile buluşuyor. Namazları düşündüğümüz zaman, birbirini çok seven iki insanın buluşmasında nasıl bir heyecan duyuluyorsa eğer, aslında namaz da çok sevdiği Rabbi ile buluştuğu andır. Ve Rabbinden kendisine verilen randevu zamanıdır. O sebeple kültürümüzde bazen bazılarımızın dilinde olan bir söz var, hiç olmaması gereken ve mümine yakışmayan, "Şu namazı aradan çıkaralım da işimizi yapalım" gibi...

Namaz, aradan çıkarılacak bir iş değildir asla! Namaz, bir kimsenin, bir mü'minin o en güzel anı Rabbi ile yaşaması demektir.

Sevgili Peygamberimizin (sav) hayatına baktığımız zaman, onun namazı adeta yudum yudum içercesine kıldığını görüyoruz. Öylesine büyük bir muhabbetle, aşkla kılıyor ki ayaklarının şiştiğinin farkında bile olmuyor, Peygamberimiz (sav)... Nedir buradaki sır diye düşündüğümüz zaman, miraç sırrını Rabbimiz Teâla, Ümmet-i Muhammed'e namaz olarak hediye etmiştir. Ve yeryüzünde bir mü'minin namazı, gök ehli olan meleklerin ibadetine benzeyen en önemli, en değerli ibadettir. Dolayısıyla bir mümin, hakkını vererek namaz kıldığında göklerdeki meleklerin ibadetlerinin tamamını o kendisi yerine getirmiş olmaktadır. İşte namaz, bu kadar önemlidir ve kulun Rabbinden gelen davetine icabetidir. Bu icabeti en güzel şekilde yapmak da doğrusu kula düşen vazifesidir."

Mehmet Emin Ay'ın Fikriyat.com'da yer alan tüm yazılarını okumak için tıklayınız

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
Bir Bilgi: Namazgah

Bir Bilgi: Namazgah

Peygamber Efendimiz (sav) sefere veya yolculuğa çıktığında namazını eda edebilmek için yol...

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN