Arama

Türk eserleriyle zenginleşen Doha İslam Sanatları Müzesi

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2019 15:11 Güncelleme Tarihi: 08.01.2018 11:52

İç mekânı Türk üçgeniyle derinlik kazanan Katar’ın başkenti Doha’daki İslam Sanatları Müzesi, Osmanlı döneminden miras paha biçilmez eserlere ev sahipliği yapıyor. Osmanlı dönemine ait kıymetli eserlerin başını Kütahya çinileri çekiyor. Çinilerin yanı sıra Osmanlı kılıçları, Kanuni Sultan Süleyman’a ait ferman ve Fatih Sultan Mehmet’in portresi müzedeki yerini almış. İslam âleminin görkemli birikimini görebileceğiniz müzede tezhip sanatının hâkim olduğu tablolar, seramik, cam ve madeni eserler, tekstil ürünleri ve değerli mücevherler sergileniyor. Müzede ayrıca bir de kütüphane bulunuyor. Farklı kültürlere ait İslam eserlerini burada yakından inceleyebilirsiniz.

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN