Arama

Bir kültür şoku: Paris Sendromu

Yayınlanma Tarihi: 29.02.2024 14:39 Güncelleme Tarihi: 29.02.2024 14:44

Her yıl Paris’e giden milyonlarca turistin bir kısmında görülen garip bir hastalık: Paris Sendromu.Fransa’daki Japon Büyükelçiliği’nde bu rahatsızlık için bir yardım hattı dahi bulunuyor.

Hayır, burası hiç hayal ettiğim gibi değil! Bu çöpler de ne?

Bunlar Paris'e gidenlerden duymaya alışık olduğumuz cümlelerden bazıları.Büyük beklentilerle şehre giden turistler, Paris'in kirli yüzünü gördüğünde hüsrana uğruyor.

Bunun sonucunda Paris Sendromu adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkıyor.Teşhisini, 1986 yılında, Hiroaki Ota adında bir psikiyatrist ortaya koyuyor.

Daha çok Japonların muzdarip olduğu bu hastalık için Fransa'daki Japon Büyükelçiliği'nde, 7/24 hizmet veren yardım hattı dâhi mevcut.Aynı zamanda "kültür şoku" olarak da bilinen bu sendromun; baş dönmesi, taşikardi, terleme, kusma gibi belirtiler bulunuyor.

Kısacası "düşler diyarı" olarak tanımlanan Paris'te, her şey filmlerde gösterildiği ve romanlarda yazıldığı gibi değil.

Sunucu/Editör: Sümeyye GEDİZLİ

Kurgu: Ayşenur AKYOL

Kamera: Serkan HERVENİK

💠💠💠

FİKRİYAT.COM SOSYAL MEDYADA!

Fikriyat'ı aşağıdaki sosyal medya adreslerinden takip edebilirsiniz;

👉 TWITTER

👉 INSTAGRAM

👉 FACEBOOK

👉 YOUTUBE 🔔

👉 Fikriyat.com mobil uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz için bizlere ulaşabileceğiniz e-posta adresimiz:

fikriyat@fikriyat.com.tr

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN