Arama

İsrail'in dışladığı toplum: Etiyopyalı Yahudiler

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2019 12:04 Güncelleme Tarihi: 05.07.2019 17:07

İsrail polisinin 19 yaşında silahsız Etiyopyalı bir genci vurarak öldürmesi gözleri İsrail’de yaşayan Etiyopyalı Yahudilere çevirdi. Etiyopyalı Yahudiler ya da diğer adlarıyla Falaşalar, İsrail’in öteki Yahudilerini oluşturuyor. Etiyopya’daki savaştan kaçıp İsrail’e sığınan bu insanlar İsrail tarafından ırkçı politikalar ile yönetiliyor. Pazar günü ilk gösterilerin ardından Pazartesi ve Salı günü çok şiddetli gösteriler başladı. Başkent Tel Aviv’de özellikle polisin müdahalesinin ardından göstericiler karşılık vermişti ve birçok araç yanmıştı. Çarşamba günü gelen Etiyopyalı sayısı son derece azdı. Bunun nedeni ise sokaklarda gösteri yapan Etiyopyalılara yönelik bütün ülkede yeniden bir linç kampanyası başlatılması; gazetelerde de ağır dil kullanılması. Özellikle İsrail’in sağcı Netanyahu’ya yakın en büyük gazetelerinden Israel Hayom “Anarşi” başlığını atmıştı. Etiyopyalılar da sokağa çıkmadan iki kez düşünmek zorundalar.

Peki İsrail'de neler oluyor? Etiyopya Yahudisi Falaşalar ne istiyor?
Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN