Arama

Etiyopya Yahudisi Falaşalar kimdir, ne istiyorlar?

İsrail polisinin 19 yaşında silahsız Etiyopyalı bir genci vurarak öldürmesi gözleri İsrail'de yaşayan Etiyopyalı Yahudilere çevirdi. Etiyopyalı Yahudiler ya da diğer adlarıyla Falaşalar, İsrail'in öteki Yahudilerini oluşturuyor. Etiyopya'daki savaştan kaçıp İsrail'e sığınan bu insanlar, İsrail tarafından ırkçı politikalar ile yönetiliyor. Peki, İsrail'de neler oluyor? Etiyopya Yahudisi Falaşalar ne istiyor?

İsrail'in 8 milyon nüfusu var. Bunlardan yaklaşık 1 milyon 700 bini İsrail'de kalabilen Filistinlilerden oluşuyor. Geri kalanları Yahudilerden oluşuyor. Bunların arasında da takriben 150 bin civarı Etiyopya Yahudisi var. Burada genelde alt tabaka işlerde çalıştırılıyorlar. Zaman zaman maruz kaldıkları bu ırkçılıklar ve toplumsal baskı, kendilerini sokağa atma seviyelerine kadar götürüyor.

İsrail'in dışladığı toplum: Etiyopyalı Yahudiler videomuzu izlemek için tıklayın.

Etiyopyalı Yahudiler ya da diğer adlarıyla Falaşalar, İsrail'in öteki Yahudilerini oluşturuyor.

  • 3
  • 15
İSRAİL’DE NELER OLUYOR?
İSRAİL’DE NELER OLUYOR?

19 yaşında silahsız Etiyopyalı bir gencin İsrail polisinin tarafından vurularak öldürülmesinin ardından son gösteriler başladı ve Pazar gününden beri devam ediyor. Ancak Etiyopyalıların maruz kaldığı ırkçılık ve buna karşı gösterdikleri protestoların tarihi İsrail'e geldikleri yıl olan 1980'lere kadar uzanıyor.

1980 ve 1990'larda iki farklı operasyonla Etiyopya'daki iç savaş sırasında orada bulunan Etiyopya Yahudileri, İsrail'e getirilmişlerdi. Ancak ne İsrail devleti tarafından ne de İsrail toplumu tarafından birinci sınıf olarak kabul edilmediler.

Pazar günü ilk gösterilerin ardından Pazartesi ve Salı günü çok şiddetli gösteriler başladı. Başkent Tel Aviv'de özellikle polisin müdahalesinin ardından göstericiler karşılık vermişti ve birçok araç yanmıştı. Çarşamba günü gelen Etiyopyalı sayısı son derece azdı. Bunun nedeni ise sokaklarda gösteri yapan Etiyopyalılara yönelik bütün ülkede yeniden bir linç kampanyası başlatılması; gazetelerde ağır dil kullanılması. İsrail'in sağcı Netanyahu'ya yakın en büyük gazetelerinden Israel Hayom "Anarşi" başlığını atmıştı. Etiyopyalılar da artık sokağa çıkmadan iki kez düşünmek zorundalar.

En son büyük gösteriler ise 2015'te olmuştu…

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN