Arama

05.08.2017

Amerika dünyadaki en iyi ülke diyebilir misiniz?

Amerikan yapımı "The Newsroom" dizisi, 2012 yılında yayınladığı bir bölümünde dünyadaki en iyi ülkenin Amerika olmadığını çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

The Newsroom, 25 Haziran 2012'de yayına giren bir Amerikan dizisi. Başrolünü Jeff Daniels'ın oynadığı dizi, bir Amerikan kanalında akşam haberleri sırasında yaşananları konu alır. Dizinin teması, reyting kaygısı ve bürokrasi, kamuoyu, sermaye vs. baskılara rağmen gerçekleri haber yapma üzerine kurulur.

Dizinin bir bölümünde bir üniversite öğrencisi birkaç profesöre, "Dünyadaki en iyi ülkenin neden Amerika olduğunu" sorar. Konuşmacılardan Prof. Will McAvoy ise Amerika'nın en iyi ülke olmadığını söyler. Diğer konuşmacıların baskılarına ve müdahalelerine rağmen, inandığı bu gerçeği şu şekilde dile getirir:

"Dünyadaki en iyi ülke değil Profesör! Benim cevabım bu. Evet! Dünyada özgürlüğe sahip tek ülkenin bizim ülkemiz olduğunu mu söyleyeceksin? Kanada'nın özgürlüğü var. Japonya'nın özgürlüğü var. İngiltere'nin, Fransa'nın, İtalya'nın... Dünyada egemen 207 adet ülke var ve yaklaşık 180'inin özgürlüğü var. Ve evet sen! Her ihtimale karşı bir gün kendini oylama odasında bulursan bilmen gereken şeyler var. Ve bir tanesi de, dünyanın en iyi ülkesi olduğumuzu destekleyen bir tane bile ifade yok. Edebiyatta yedinciyiz, matematikte yirmi yedinci, fende yirmi ikinci, yaşam süresinde kırk dokuzuncu, bebek ölüm oranında yüz yetmiş sekizinci. Dünyayı sadece üç kategoride yönetiyoruz. Hapsedilmiş kişi sayısı, silahlanma ve 26 ülkenin toplamından daha fazla giderimiz olduğu. Bizi neyin dünyadaki en iyi ülke yaptığını sorduğunda, ne hakkında konuştuğuna dair hiçbir fikrim yok."

Haberin Devamı

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan FİKRİYAT veya fikriyat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

'Batı'nın din kumpasları

'Batı'nın din kumpasları

Dünya önceki yüzyıllardan çok daha farklı olan üstü örtülü bir savaş döneminden geçiyor. İslam...

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN