Arama

Tansiyona iyi gelen besinler nelerdir? İşte doğal formüller...

Tansiyon, kalbin kan pompalarken oluşturduğu basınca denir. Kan basıncının yani tansiyonun yükselmesiyle organları besleyen damarlarda tıkanma ve kireçlenme gibi sorunlar gelişir. Bunun sonucunda da damarın bulunduğu organlarda ölümcül hasarlar oluşabilir. Yüksek tansiyonun kısa ve uzun vadeli olumsuz etkilerinden kurtulmanın en etkin yolu ise kan basıncının normal sınırlarda tutulmasıdır. Bunu da tansiyonu yükselten besinlerden uzak durarak, hareketli bir yaşam biçimi tercih ederek, egzersizlerle destekleyerek ve bol su içerek sağlamak mümkün. Peki tansiyona iyi gelen besinler nelerdir? İşte doğal formüller...

  • 1
  • 29
Ahududu
Ahududu

Ahududu : Oksidatif stresi azaltan ve iltihaplara iyi gelen içeriğiyle ahududu, kanser hücrelerinin ve tümörün oluşumunu engeller. Bol bol C vitamini sağlayan meyve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Özellikle hipertansiyon problemi yaşayan insanların mutlaka tüketmesi gereken ahududu, kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu önler. Meyvesi yenir. Çayı ve suyu içilir.

ALTERNATİF TIP ÇEŞİTLERİ NELERDİR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

  • 2
  • 29
Alıç
Alıç

Alıç: Alıç, zayıflamaya yardımcı bir görev üstlenir, yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Alıç, tansiyon hastaları için büyük bir şifa kaynağıdır. Hem yüksek tansiyonu hem de düşük tansiyonun kontrol edilmesini sağlar. Çayı, suyu ve şurubu içilir.

  • 3
  • 29
Ardıç tohumu (siyah)
Ardıç tohumu siyah

Ardıç tohumu (siyah) : Servigiller familyasından olan ardıç ağacı, kış boyunca yapraklarını dökmez. Eylül-ekim aylarında ağaçlardan dökülen meyveler kurutulur ve buna ardıç tohumu denir. Hem ilaç sanayinde hem de mutfaklarda kullanılan ardıç tohumu yüksek tansiyon hastaları için de son derece yararlı. Bir bardak kaynar suyun içerisine 3-4 gram ardıç tohumu atılır. Yaklaşık 10 dakika bekletilen çay, ılık olarak tüketilir. Uzmanlar, bu çayın gün içinde üç bardaktan fazla içilmemesini öneriyor. Macunu yenir. Çayı, suyu ve hülasası içilir. Yağı kullanılır.

İBN-İ SİNA'DAN 1000 YILLIK SAĞLIK ÖĞÜTLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  • 4
  • 29
Tansiyon nedir?
Tansiyon nedir?

Kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınca tansiyon veya kan basıncı denilir. Kan basıncı ölçüm cihazlarıyla (dijital aletler veya manşonla) elde edilen ve küçük ve büyük olarak 2 sayıyla ifade edilmektedir. Yüksek tansiyon, yılda 7 milyon can kaybına yol açan kalp krizi veya inme gibi kardiyovasküler rahatsızlıkların başlıca sebebi olarak gösterilir. Dünyada ise her 3 yetişkinden biri yüksek tansiyon ile mücadele ediyor.

Tansiyonu yükselten besinlerden uzak durmak, hareketli bir yaşam biçimi tercih etmek, egzersizlerle desteklemek ve bol su içmek tansiyon seviyesini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Tansiyonu düşürmek için tavsiye edilen yiyecekler arasında ise sebze, meyve ve süt ürünleri ilk sıralarda geliyor. Ayrıca sodyum tüketimini sınırlandırmak, tansiyonu sağlıklı düzeylerde tutabilmek adına uzmanlar tarafından da öneriliyor.

MUTLAKA YAPILMASI GEREKEN KAN TAHLİLLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

  • 5
  • 29
Armut
Armut

Armut : Yenir. Şurubu içilir. Çekirdeğinin çayı ve suyu içilir. Armut tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir. Yüksek tansiyonu olanlar için çok yararlıdır. Armut sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. Kansızlığa iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN