Arama

2024 için 10 tavsiye

Miladi 2024 yılının ilk günlerini idrak ediyoruz. Bu vesileyle yeni senede hayatınıza farklılık katacak, sizi madden ve manen destekleyecek, aklınızdakileri gerçekleştirmeniz için ikna edecek bazı detayları hazırladık. Bunlar belki "mutlaka yapacağım deyip" de unuttuğunuz meseleler. Sizler için 2024'te yapmanız gereken, hayatınıza anlam katacak ve sizleri ferahlatacak 10 eylemi maddeledik.

◾ İnsana insandan sonra en iyi gelen varlık olan kitap; bizi dünyaya karşı hassas ve duyarlı hale getirdiği gibi hayat görgümüzü ve ufuk açımızı da sürekli olarak geliştirir.

◾ Bu sebepten dolayı 2024 yılında 2023'e nazaran daha iyi okumalar yapmalı, ertelediğimiz okumaları gündemimize taşımalıyız. Şimdi sürekli ertelediğimiz, sayfalarını atlayarak bitirdiğimiz kitabı okuma vakti...

Anlamlı bir hayata geçişin yolu: Kitap okumak

◾ İnsanın hayata yeni bir pencereden bakmasının yolu, düşünmesi ve daha önce yaptığı hatalardan dersler çıkarmasıdır. Bunun en iyi şekilde gösteren de tuttuğumuz günlüklerdir.

◾ İnsanın şahsi tekamülünün bir göstergesi olan günlükler hem kalem ile kurduğumuz bağı kuvvetlendirir hem de kendimize bile itiraf edemediklerimizi kağıda dökerek bizi ferahlatır.

◾ İnsanın kendisini rahatlatmasının yollarından birisi de meşguliyetleridir. Bu minvalde eskisinden daha az yaptığımız eylemlerden birisi de uzun yürüyüşler.

◾ Hareket etmek hem fiziksel olarak bir rahatlık hem de ruhi manada bir tezkiye sağlar. 2024 yılında kendinize rotalar çıkararak uzun yürüyüşler yapmak sizi dinlendirecektir.

Yürüyüş yapmanın faydaları

◾ İnsanoğlunun kendisini en rahat hissettiği yer Allah Teala'nın huzurudur. Kur'an-ı Kerim'den uzak bir hayat, huzurdan beri bir hayat demektir. Bu sebepten 2024'te Allah Teala'nın ipine sıkı sıkıya sarılmalıyız.

◾ Bu bol bol ibadet etmek, Hak Teala'yı zikretmek ve hayatımızı Allah'ın (CC) istekleri üzerine bina etmemizle mümkün. O'nun (CC) emrettiklerini yapmalı men ettiklerinden ise uzak durmalıyız. Böylece tam manasıyla huzurlu bir sene geçirebiliriz.

"Günler artık 25 saat olsun" minvalinde cümleler son zamanlarda sık sık dile getiriliyor. İnsanlar zamanın kendilerine yetmemesinden şikayetçiler.

◾ Bu noktada kendinize bir vakit planı çıkarmak, bu plana riayet ederek kısa ve uzun vadeli işlerimizi halletmek önemli. Yoksa sürekli bir keşmekeş halinden şikayetçi olacağız.

Hedefe zorunlu yürüyüş: Disiplin

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN