Arama

Az bilinen tarihi İstanbul fotoğrafları

Dünyanın en güzel şehirlerinden olan İstanbul, tarih boyunca pek çok kavmin elinde kaldı. Lakin İstanbul'a bir ruh ve kimlik kazandıran Osmanlılar oldu. Fotoğrafçılığa olan merakı bilinen Sultan Abdülhamid Han, birçok fotoğrafçıya Osmanlı ülkesini, yurtdışını ve bilhassa İstanbul'un fotoğraflarını çektirtti. Bu tarihi fotoğrafları sizin için topladık.

◼ Osmanlı modernleşmesi 18. yüzyılda başlayan ve yer yer uğradığı aksaklıklara rağmen devam edebilme başarısı gösteren bir modernleşme hareketidir.

◼ Bilhassa II. Abdülhamid dönemi Osmanlı modernleşmesinin zirveye ulaştığı devirdir. Dünyanın ilk denizaltılarını satın almaya kadar uzanan bu kıymetli dönem, Ulu Hakan'ın tahttan indirilmesi ile sekteye uğrar.

II. Abdülhamid

Dolmabahçe Sarayı'nın giriş kapısı

◼ Sultan Abdülmecid Han tarafından inşa ettirilen Dolmabahçe Sarayı, Osmanlıların modern mimariye bakışını ve gelenekten gelen asaleti temsil eder.

Tüm ihtişamıyla Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Sultan II. Abdülhamid Osmanlı Devleti'ni kısa sürede kalkındırarak Avrupalı devletlerle rekabet etmesi için ciddi bir eğitim ve modernleşme hamlesi içine girer.

Abdülhamid'in arşivinden ABD fotoğrafları

Ayasofya Camii hünkar mahfili

Sultanların güvenlik sorunlarından kaynaklı yaptırılan hünkar mahfilleri aynı zamanda padişahların halkı seyretmelerine de imkan veriyordu.

Ayasofya külliyesinde neler bulunuyordu?

Dolmabahçe Sarayı'nın iç kısmı

Dünyayı daha iyi tanımak ve istihbarat toplamak amacıyla tüm dünyada olan bitenden haberdar olmak isteyen Sultan, bilhassa subaylar ve hafiye teşkilatı eliyle pek çok yer fotoğraflatır.

II. Abdülhamid'in gizemli teşkilatı

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN