Arama

Aliya İzzetbegoviç'in hatıralarından alıntılar

Etrafı zulümle çevrili bir coğrafyada çabaları ile Müslümanlara ferah bir ortam oluşturmak ve İslam'ı savunmak adına sayısız fedakarlıklarda bulunan Aliya İzzetbegoviç, "Bilge Kral" olarak anılır. İkinci Dünya Savaşı'nın bitişi ile başlayan Müslüman karşıtlığını fark eden ve Batı'nın o soğuk maskesini indirmek için yaşamı boyunca mücadele veren Aliya, aynı zamanda eserleri ile canlı bir tarihi kaynak hüviyetindedir.

  • 1
  • 30
Aliya İzzetbegoviç kimdir?
Aliya İzzetbegoviç kimdir?

📌 "Bilge Kral" olarak bilinen Aliya İzzetbegoviç, yirminci yüzyılda yaşamış önemli bir Müslüman liderdir. Ülkesini içinde bulunduğu savaş ve kaos ortamından büyük çabalar sarf ederek çıkaran İzzetbegoviç, eserleri ile de Bosna başta olmak üzere tüm İslam alemi için mümtaz bir örnektir.

📌 1925 - 2003 arasında yaşayan İzzetbegoviç, ailesinin Saraybosna'ya taşınması ile kozmopolit bir ortamda büyüdü. Gençliğinde yaşadığı iman - küfür kavgası neticesinde kafası berrak ve basiretli bir Müslüman gence dönüştü. Faşizm ve komünizm karşıtı eylemleri ile hapis yatan İzzetbegoviç 1992 - 1995 yılları arasında süren savaşta ülkesine liderlik ederek Bosna'nın bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkmasını sağladı. 2003 yılında vefat eden Aliya İzzetbegoviç arkasında eserleri ve Müslümanlık ile yoğrulmuş bir memleket bıraktı.

Aliya İzzetbegoviç neden 'Bilge Kral' olarak anıldı?

  • 2
  • 30
Aliya İzzetbegoviç'in hatıraları
Aliya İzzetbegoviç’in hatıraları

📌 Aliya, çok okuyan ve yazı yazan bir karaktere sahipti. Eserlerinde İslam dünyası, İslam'a dair meselelere karşı olan hakimiyeti rahatça görülür.

📌 Etrafında bulunanlara bu minvalde öğütler veren Bilge Kral, yazdıkları ile İslam dünyasına yeni bir soluk getirdi. Bilhassa Bosna Savaşı'na dünyadaki tüm kavimlerden Müslümanlar iştirak etti.

📌 Nezaket ve İslam'ın birbirlerinden ayrılmaz birer parça olduğunu yaşantısında ve eserlerinde ortaya koyan İzzetbegoviç, bu yönü ile düşmanlarının dahi takdirini kazanan haysiyet, onur sahibi bir İslam lideri idi.

Aliya İzzetbegoviç: Davası Allah olan lider

  • 3
  • 30
Aliya İzzetbegoviç'in kitapları
Aliya İzzetbegoviç’in kitapları

📌 Yirminci yüzyıl büyük ideolojilerin hüküm sürdüğü, totariter rejimlerin yıkılıp büyük bir kaosun yaşandığı bir asrı ifade eder. Avrupa'nın orta yerinde vuku bulan Bosna Savaşı ise Avrupa ülkelerinin gözünü yumduğu, tarihi misyonu olan bir meseledir. İzzetbegoviç yazdığı eserler ile savaş dönemine, Bosna'ya ve İslami hususlara dikkat çekerken Müslümanların haklı davasını tüm dünyaya haykırır. Bilge Kral kitapları ile ümmete seslenir.

➡ Doğu ve Batı Arasında İslam

➡ İslâm Deklarasyonu

➡ Özgürlüğe Kaçışım: Zindandan Notlar

➡ Tarihe Tanıklığım

➡ Bosna Mucizesi: Konuşmalar

➡ Köle Olmayacağız

➡ Soğuk ve acı bir barışın günleri; Sarajevo

➡ Dünyaların birleştiği yer; Sarajevo

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'ten hafızalara kazınan 25 söz

Aliya İzzetbegoviç’in hatıralarından alıntılar

📌 Tarihte gerçekleşen önemli olayları liderlerin kaleminden okuma şansımız her zaman olmaz. 1992- 1995 yılları arasında gerçekleşen Bosna Savaşı'nı ise dış ve iç olaylar ile beraber hatıraları sayesinde Aliya İzzetbegoviç'in kaleminden okuyabiliyoruz.

📌 Kalem ehli bir yönetici olan Aliya, Balkanlarda askeri, psikolojik ve tarihsel olarak Bosna'ya yöneltilen her türden katliamı hatıralarında tarihi arka planı ile ele alır. Bu hatıralar, uluslararası arenada da ciddi bir karşılık bulur. Bosna'nın haklı davası, Aliya'nın hatıraları vesilesiyle tüm dünya Müslümanları ile buluşur.

Aliya İzzetbegoviç’in hatıralarından alıntılar

📌 Aliya'nın hatıraları olarak kabul gören "Tarihe Tanıklığım" isimli eser, Aliya İzzetbegoviç'in hayat hikayesini ve Bosna davasını tüm gerçekliği ile ortaya koyar. Eseri aynı zamanda kendisi ile bir hesaplaşma olarak gören Bilge Kral, eserde bilhassa Bosna'nın tarihi perspektifini öne çıkarmayı ihmal etmez.

📌 Eserde yaptığı tespitler, ortaya oyduğu analizler ile siyasi ve insani tarafı öne çıkan Aliya İzzetbegoviç, aynı zamanda tarihe bir şerh de düşer. Sizler için eserde öne çıkan bölümlerden alıntılar derledik.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN