Arama

Aşina olduğumuz ses: Sungun Babacan

Ülkemizin önemli seslerinden biriydi, Sungun Babacan... Meslek hayatına TRT'de başladı, dünyaca ünlü pek çok yıldızın sesi oldu. Duayen isim aynı zamanda Fikriyat.com'da seslendirdiği Kur'an-ı Kerim mealiyle de tanınıyordu. Önemli bir değerimiz olan Babacan'ın hayatını mercek altına aldık.

🔷 Hollywood yıldızlarının sesi olarak bilinen Sungun Babacan, 5 Ekim 1938 yılında Ankara'da doğar. Tüm eğitim hayatını Ankara'da geçirir.

🔷 Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü bitiren Babacan'ın iş arayışı 1970 yılında girdiği sınavı kazanmasıyla son bulur.

🔸 Hafızasında kırk bin mısra bulunduran bir şair: Sedat Umran 🔸

🔷 Binlerce kişinin girdiği sınavda kadroyu kazanan elli kişiden biri olan Babacan, 1970 yılında TRT'de meslek hayatına başlar. "Çocuk Bahçesi", "Arkası Yarın" gibi radyo programları ile meslek hayatını sürdürür.

🔷 TRT'nin televizyon yayınlarına başlamasının ardından sunuculuk yapmaya başlayan usta isim, 1980'li yıllarda "Cumartesiden Cumartesiye" adlı üç saat süren çocuk programını sunarak büyük kitleler tarafından tanınır.

🔸 Hacerülesved'in büyük sırrı 🔸

🔷 Sungun Babacan, "Dublaj benim için her şey demek. Dublaj benim için bir yaşam biçimi. Sevdiğin işi yaparsan hiç çalışmamış olursun sözünü yaşadım hep. Hiç çalışmadım hayatımda" cümleleri ile işini ne denli sevdiğini ifade eder.

🔷 Usta sanatçı yıllarca seslendirme, seslendirme yönetmenliği ve çevirmenlik yapar.

🔸 Sinemada yeni dönem eleştirisi ve hakikat arayışı 🔸

🔷 Birçok sinema filmi ve televizyon dizisinde ünlü oyuncuları seslendirirken, animasyon, belgesel ve reklam seslendirmeleri de yapan Babacan, ayrıca "Gelibolu Belgeseli"nin seslendirme yönetmenliğini yapar.

🔷 Tom Hanks, Tom Crouse, John Travolta, Nicholas Gage, Johnny Depp, Kurbağa Kermit, Bruce Willis, Hugh Jackman, Van Damme gibi ünlü oyuncuların Türkçe dublajlarında Sungun Babacan'ın sesi duyulur.

🔸 Kitle imha sanatı 🔸

🔷 Meşhur Hollywood filmlerinin kahramanlarını Sungun Babacan seslendirir. Tom Hanks'i, ünlü oyuncu Brad Pitt'i, Tom Cruise'u, Johnny Depp'i ve daha birçok karakteri seslendirir.

🔷 Babacan ayrıca bir çocuk programı olan "Sesame Street"in Türkçe uyarlaması olan ve bir dönem çocukların büyük ilgisini çeken "Susam Sokağı" adlı programda Kurbağa Kermit'i de seslendirir.

🔸 Alev Alatlı'nın Hollywood algısı 🔸

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN